RadarSuper
Country cow burger

Annonce

Rema 1000 · Skiveskåret & revet ost

Country cow burger

13,95 kr.69,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 3 min

Annonce

Country cow burger koster 13,95 kr. (69,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

SkummeMÆLK, 22% palmeolie, 21% OST, skummetmælkpulver, modificeret stivelse, emulgerende salte: trifosfater, kaliumfosfater; salt, sødt VALLE-pulver, syre: citronsyre, farve: paprikaekstrakt.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.217 kJ / 293 kcal
Fedt24 g
heraf mættede fedtsyrer12 g
Kulhydrat7,5 g
heraf sukkerarter5,1 g
Kostfibre—
Protein11 g
Salt1,7 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Burger-ost i skiver til de klassiske burgere og til smørrebrødet. Den er lavet på skummetmælk med 21 % ost og 22 % palmeolie, tilsat modificeret stivelse og emulgerende salte, så skiverne holder formen og smelter jævnt på den varme bøf. Farven kommer fra paprikaekstrakt.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 293 kcal, 24 g fedt heraf 12 g mættet, 7,5 g kulhydrat med 5,1 g sukker, 11 g protein og 1,7 g salt. Det giver en fast, cremet skive med god smelteevne og en tydelig ostesmag, der passer til det danske køkken, hvor burgeren og den varme mad ofte får et stykke smeltende ost ovenpå.

Brug skiverne på burgerbøffer, i toast, på den varme sandwich eller som hurtigt ostelag i en gratineret ret. Pakken på 200 g indeholder et passende antal skiver til flere burgere eller et par måltider. Opbevares køligt, gerne i køleskabet, og holdes tæt tillukket efter åbning, så skiverne ikke tørrer ud.

Kiloprisen mod den økologiske ost i sortimentet

69,75 kr. pr. kilo for burgerosten mod 133,00 kr. pr. kilo for Rema 1000s økologiske skiveskårne ost (150 gram for 19,95 kr.). Forskellen på over 63 kr. pr. kilo følger produkttypen: en smelteost med 21 % ost og 22 % palmeolie er en billigere kategori end en naturlig, økologisk ost.

De to er ikke ligestillede varer — den ene er lavet til at smelte på en burger, den anden er en almindelig skiveost — men prisforskellen er reel og målbar mellem de to, som begge findes under Ost m.v. > Skiveskåret.

Hvorfor det er en smelteost, ikke en naturlig ost

Med kun 21 % ost og resten skummetmælk, palmeolie, stivelse og emulgerende salte er dette en forarbejdet smelteost. Palmeolien og saltene (trifosfater, kaliumfosfater) er det, der giver den den jævne, olieagtig-frie smeltning, som en burgerskive skal have.

Det søde vallepulver i opskriften forklarer også det forholdsvis høje sukkerindhold på 5,1 gram pr. 100 gram — noget, en naturlig ost normalt ikke indeholder.

Sådan smelter osten bedst på en burger

Læg skiven på bøffen de sidste 30-60 sekunder på grillen eller panden, og hold gerne et låg over, så varmen fanges og smelter osten jævnt uden at overstege kødet under.

Smelteost af denne type er lavet netop til dette formål og fungerer typisk bedre end en naturlig skiveost, som lettere skiller eller bliver olieagtig ved høj varme.

Detaljer om varen

Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
4002468204583

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

13,95 kr.13,95 kr.13,96 kr.13,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1313,95 kr.
2026-09-0113,95 kr.
2026-09-1713,95 kr.
2026-10-0213,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget ost er der i skiverne?

    Der er 21 % ost i produktet, som desuden indeholder skummetmælk og 22 % palmeolie.

  • Hvordan opbevarer jeg burger-osten?

    Den opbevares køligt, gerne i køleskabet, og pakken lukkes tæt efter åbning, så skiverne ikke tørrer ud.

  • Hvad kan jeg bruge burger-osten til?

    Den er beregnet til burgere, men kan også bruges på toast, i varme sandwich eller som ostelag i gratinerede retter.

  • Hvad koster Country cow burger hos Rema 1000?

    Country cow burger koster 13,95 kr. (69,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Country cow burger på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Country cow burger ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Country cow burger?

    Country cow burger sælges i 200 g, svarende til 69,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Country cow burger?

    Country cow burger forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

26,95 kr.240 g

112,29 kr./kg

21,95 kr.150 g

146,33 kr./kg

39,95 kr.200 g

199,75 kr./kg

33,95 kr.200 g

169,75 kr./kg

11,95 kr.200 g

59,75 kr./kg

19,95 kr.150 g

133,00 kr./kg