RadarSuper
Pommes frites

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Gram Slot, Øko.

Pommes frites

17,95 kr.29,92 kr./kg

Størrelse: 600 g

Udvikling: +49,6 %Arbejdstid: 3,8 min

Annonce

Pommes frites koster 17,95 kr. (29,92 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

96% dansk kartoffel med skræl*, solsikkeolie* * = Økologisk.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi456 kJ / 109 kcal
Fedt4,3 g
heraf mættede fedtsyrer0,3 g
Kulhydrat15 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre1,2 g
Protein1,7 g
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Pommes frites lavet på 96% dansk kartoffel med skræl og solsikkeolie, begge dele økologiske. Skrællen er bevaret, så det er hele kartoflen, der er skåret ud og forberedt til ovnen eller frituren.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 109 kcal og 456 kJ, med 4,3 g fedt — heraf kun 0,3 g mættet fedt — 15 g kulhydrat, 1,2 g fiber og 1,7 g protein. Saltindholdet er lavt med 0,02 g pr. 100 g.

De hører til blandt de faste tilbehør i det danske køkken: ved siden af bøffer, frikadeller, stegt kylling eller fisk, og som en del af en tallerken med dip eller remoulade. De kan tilberedes i ovn eller i friture efter anvisningen på posen.

Pakken indeholder 600 g. Opbevares i fryseren ved -18 °C indtil brug, og posen kan med fordel lukkes tæt igen efter optagning, så kartoflerne ikke tager smag af andet i fryseren. Tilbered kun den mængde, du skal bruge, og undgå at genindfryse optøede pommes frites.

Samme kilopris, tre former: fritter, både og halve kartofler

Pommes fritter, kartoffelbåde og halve kartofler fra Gram Slot sælges alle i 600-grams poser til nøjagtig samme tilbudspris, 12,00 kr. (20,00 kr. pr. kilo), og samme normalpris, 17,95 kr. Forskellen mellem de tre er udelukkende, hvordan kartoflen er skåret — ikke prisen pr. kilo.

Gram Slot: den økologiske gård bag kartoflerne

Rema 1000 er medejer af Gram Slot, et af Danmarks største økologiske landbrug, som ifølge varens egen beskrivelse leverer økologisk mælk, kartofler, mel og havregryn til kædens butikker. Som økologisk avler må gården ikke sprøjte mod ukrudt og hypper i stedet kartoflerne løbende, indtil planterne kan klare sig selv.

Med skræl på: hvad det betyder for indhold og smag

Ingredienslisten viser 96% kartoffel med skræl — ikke en skrællet variant. Det giver et højere fiberindhold (1,2 g pr. 100 g) og en anden konsistens end en glat, skrællet pomfrit. Saltindholdet er kun 0,02 g pr. 100 g, så varen er ikke forsaltet fra fabrikken.

Detaljer om varen

Mærke
Gram Slot, Øko.
Størrelse
600 g
Stregkode (EAN)
5701194621297

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.13,98 kr.15,97 kr.17,95 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1712,00 kr.
2026-09-0117,95 kr.
2026-09-1717,95 kr.
2026-10-0117,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Gram Slot Øko Pommes Frites?

    De består af 96% dansk kartoffel med skræl og solsikkeolie, og begge ingredienser er økologiske.

  • Hvordan tilberedes pommes frites?

    De tilberedes i ovn eller friture efter anvisningen på posen. Tilbered kun den mængde, du skal bruge.

  • Hvordan opbevares posen bedst?

    Opbevares i fryseren ved -18 °C. Luk posen tæt igen efter optagning, og undgå at genindfryse optøede pommes frites.

  • Hvad koster Pommes frites hos Rema 1000?

    Pommes frites koster 17,95 kr. (29,92 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pommes frites på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Pommes frites ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Pommes frites?

    Pommes frites sælges i 600 g, svarende til 29,92 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pommes frites?

    Pommes frites forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,95 kr.400 g

49,88 kr./kg

15,50 kr.500 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.500 g

27,90 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

12,95 kr.600 g

21,58 kr./kg