RadarSuper
Pølsehorn

Annonce

Rema 1000 · Brød & kager · Bavinchi

Pølsehorn

12,00 kr.181,82 kr./kg

Størrelse: 66 g

Udvikling: +20,0 %Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Pølsehorn koster 12,00 kr. (181,82 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

HVEDEMEL, svinekød, vand, svinefedt, sukker, gær, palmeolie, pasteuriserede ÆG (1,6%), rapsolie, salt tilsat jod, HVEDESURDEJ tørret, HVEDEGLUTEN, melbehandlingsmiddel (E300), salt, kartoffelstivelse, dextrose, konserveringsmiddel (E211, E250), antioxidanter (E330, E300), hydrolyseret vegetabilsk protein (majs), smagsforstærker (E621), modificeret kartoffelstivelse, stabilisator (E451, E450), røgaroma, krydderier (indeholder SENNEP), vallepulver (fra MÆLK), emulgator (E322, E475, E471, E472e), naturlig aroma, vitamin A fra margarine, surhedsregulerende middel (E330), antiklumpningsmiddel (E170), enzymer, HVEDEMALTMEL. Kan indeholde spor af HASSELNØDDER, MANDLER, SESAM, VALNØDDER, JORDNØDDER

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.331 kJ / 319 kcal
Fedt14 g
heraf mættede fedtsyrer6 g
Kulhydrat36 g
heraf sukkerarter5,4 g
Kostfibre1,6 g
Protein10 g
Salt1,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Et pølsehorn er en klassiker i den danske hverdag: en blød, hævet dej rullet omkring en pølse af svinekød. Denne udgave vejer 66 g og er bagt med hvedemel, svinefedt og gær, hvilket giver en luftig og mættende spise. Dejen indeholder også æg, rapsolie og krydderier, heriblandt sennep, der bidrager med smag.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 319 kcal, 14 g fedt (heraf 6 g mættet), 36 g kulhydrater, 5,4 g sukker og 10 g protein. Saltindholdet er 1,8 g pr. 100 g. Det gør pølsehornet til et solidt mellemmåltid eller en del af en madpakke.

Pølsehornet er klar til at spise som det er, men kan også varmes let i ovn eller mikroovn for en blødere konsistens. Det passer godt som snack på farten, til frokost eller som en del af en børnevenlig ret. Opbevares tørt og køligt, eller i køleskabet hvis det skal holde sig et par dage. Velegnet til at tage med på tur, da det er nemt at pakke og spise.

Indeholder hvede, æg, mælk og sennep. Kan indeholde spor af nødder, mandler, sesam og jordnødder.

Kiloprisen sat i forhold til andre Bavinchi-varer

151,52 kr. pr. kilo til tilbudsprisen lyder af meget for et bagværk, men skal forstås ud fra formatet: 66 gram er en enkeltportion. Til sammenligning koster Bavinchi-diskens brunsvigersnegle på 320 gram 35,00 kr., svarende til 109,38 kr. pr. kilo til normalpris. Mønstret er det samme, man ser i resten af Rema 1000's sortiment — store formater giver lavere kilopris — men her gælder det selv, når det lille format er sat ned og det store ikke er.

Ingredienslisten: hvad holder pølsehornet sprødt og holdbart

Ud over hvedemel og svinekød indeholder pølsehornet flere teknologiske hjælpestoffer, der er almindelige i industrielt bagværk: melbehandlingsmidlet E300, konserveringsmidlerne E211 (kaliumsorbat) og E250 (natriumnitrit), antioxidanterne E330 og E300 samt emulgatorerne E322, E475, E471 og E472e. De sikrer, at dejen hæver ensartet, og at pølsehornet holder sig frisk i køledisken i flere dage uden at blive harskt eller tørt. Mærkningen advarer desuden om spor af nødder og sesam, selvom de ikke indgår som ingrediens.

Sådan varmer du pølsehornet, så det bliver sprødt igen

Et pølsehorn mister det meste af sin sprødhed, hvis det har stået køligt et par timer. Læg det i en almindelig ovn ved omkring 180 grader i 4-5 minutter — det genskaber den sprøde overflade uden at tørre kødet ud. Mikroovnen varmer hurtigere, men gør dejen sej i stedet for sprød, så den metode egner sig kun, hvis du har travlt og er ligeglad med teksturen.

Detaljer om varen

Mærke
Bavinchi
Størrelse
66 g
Stregkode (EAN)
5711156010342

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.10,67 kr.11,33 kr.12,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1310,00 kr.
2026-09-0112,00 kr.
2026-09-1712,00 kr.
2026-10-0112,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder et pølsehorn fra Bavinchi?

    Det indeholder hvedemel, svinekød, vand, svinefedt, sukker, gær, palmeolie, æg, rapsolie, salt, hvedesurdej, hvedegluten og flere tilsætningsstoffer som konserveringsmidler og smagsforstærker. Krydderier inkluderer sennep.

  • Hvordan opbevarer jeg pølsehornet bedst?

    Opbevar det tørt og køligt, eller i køleskabet for at forlænge holdbarheden et par dage. Det kan spises koldt eller varmes let.

  • Er pølsehornet egnet til børn?

    Det er et populært mellemmåltid, men indeholder bl.a. sennep og tilsætningsstoffer. Vær opmærksom på eventuelle allergener som hvede, æg, mælk og sennep.

  • Hvad koster Pølsehorn hos Rema 1000?

    Pølsehorn koster 12,00 kr. (181,82 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pølsehorn på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Pølsehorn ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Pølsehorn?

    Pølsehorn sælges i 66 g, svarende til 181,82 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pølsehorn?

    Pølsehorn forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

29,00 kr.250 g

116,00 kr./kg

29,00 kr.220 g

131,82 kr./kg

32,00 kr.290 g

110,34 kr./kg

35,00 kr.320 g

109,38 kr./kg

26,00 kr.515 g

50,49 kr./kg

20,00 kr.515 g

38,83 kr./kg