RadarSuper
PizzasnegleTilbud

Annonce

Rema 1000 · Brød & bagværk · Rema 1000

Pizzasnegle

15,00 kr.60,00 kr./kg

Størrelse: 250 g

Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Pizzasnegle koster 15,00 kr. (60,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

28 % hvedemel, 19 % goudaost (mælk, salt, starterkultur, osteløbe (mikrobiel)), 17 % tomatsauce (vand, tomatpulver, modificeret stivelse, salt, krydderier (paprika, løg, oregano, basilikum), dextrose, gærekstrakt, sukker, champignonpulver, maltodextrin, rapsolie, naturlig aroma),13 % vand, 11 % fuldkornshvedemel, 6 % margarine (rapsolie, vand, emulgator (E 471 vegetabilsk), salt, surhedsregulerende middel (E 330)), 3 % sirup af invertsukker, modificeret stivelse, gær, hvedegluten, salt tilsat jod, glukosesirup, stabilisatorer (E 412, E 440), emulgatorer (E 472e vegetabilsk, E 471 vegetabilsk), melbehandlingsmiddel (E 300)

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.214 kJ / 290 kcal
Fedt12 g
heraf mættede fedtsyrer5,4 g
Kulhydrat33 g
heraf sukkerarter4 g
Kostfibre2,8 g
Protein11 g
Salt1,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Pizzasnegle fra Rema 1000 er et bagværk formet som små ruller med fyld af ost og tomatsauce. Dejen er lavet af hvedemel og fuldkornshvedemel, og fyldet består af goudaost og en tomatsauce krydret med paprika, løg, oregano og basilikum. Margarine og invertsukkersirup indgår også i opskriften.

Ifølge næringsindholdet giver 100 g 290 kcal, 12 g fedt heraf 5,4 g mættet, 33 g kulhydrater heraf 4 g sukker, 2,8 g fibre, 11 g protein og 1,3 g salt. Det gør dem til en mættende lille bid, der kan spises som de er, eller varmes kort i ovn eller mikroovn, hvis man vil have osten til at smelte.

Pizzasnegle passer godt i madpakken, som snack om eftermiddagen eller som en del af et let måltid sammen med en salat. De kan også serveres til børnene som et alternativ til større pizzaer.

Pakken indeholder 250 g. Opbevares tørt og ikke for varmt, og hold øje med holdbarhedsdatoen på emballagen. Åbnet pose bør lukkes tæt igen, så sneglene ikke tørrer ud.

Tilbudspris mod normalpris — kiloprisen begge veje

Til tilbudsprisen 15,00 kr. for 250 gram er kiloprisen 60,00 kr. pr. kilo. Til normalprisen, 19,95 kr., er kiloprisen 79,80 kr. — en forskel på knap 20 kr. pr. kilo mellem tilbudspris og normalpris. Tilbuddet gælder maksimalt 6 stk. pr. kunde ifølge kampagnemærkningen.

Det er de to tal, der er værd at kende: hvad man betaler nu, og hvad man ellers ville betale — resten er op til den enkelte at vurdere ud fra, hvor tit posen alligevel ville blive købt.

En hel pizza rullet i portionsstørrelse

Ingredienslisten viser tre hovedbestanddele: 28 % hvedemel som dejbase, 19 % goudaost og 17 % tomatsauce, dertil fuldkornshvedemel, margarine og en række hævemidler og stabilisatorer, der sikrer, at snegle-formen holder sammen gennem bagning og frysning.

Det er samme grundprincip som en almindelig pizza — dej, sauce, ost — bare rullet og skåret i mindre, håndterbare stykker, der bages hele.

Fra fryser til bord

Pizzasneglene kræver ikke optøning: de går direkte fra fryser til ovn eller airfryer og er klar på kort tid, hvilket gør dem til en hurtig løsning, når der skal serveres noget varmt uden lang forberedelse.

Efter åbning bør posen lukkes godt til, så resten af sneglene ikke udsættes for frysebrand, og som med alle frostvarer bør de ikke optøs og genfryses.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
250 g
Stregkode (EAN)
5705830615855

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,65 kr.18,30 kr.19,95 kr.19. aug.3. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1915,00 kr.
2026-09-0319,95 kr.
2026-09-1819,95 kr.
2026-10-0215,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder pizzasneglene?

    De indeholder bl.a. hvedemel, fuldkornshvedemel, goudaost, tomatsauce, margarine og invertsukkersirup. Tomatsaucen er krydret med paprika, løg, oregano og basilikum.

  • Hvordan opbevarer jeg pizzasneglene?

    Opbevar dem tørt og ikke for varmt, og følg holdbarhedsdatoen på pakken. Luk posen tæt igen efter åbning.

  • Hvor mange kalorier er der i pizzasnegle?

    Der er 290 kcal pr. 100 g ifølge næringsindholdet.

  • Hvad koster Pizzasnegle hos Rema 1000?

    Pizzasnegle koster 15,00 kr. (60,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pizzasnegle på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Pizzasnegle markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Pizzasnegle?

    Pizzasnegle sælges i 250 g, svarende til 60,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pizzasnegle?

    Pizzasnegle forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,05 kr.375 g

34,80 kr./kg

15,50 kr.280 g

55,36 kr./kg

15,00 kr.360 g

41,67 kr./kg

22,95 kr.400 g

57,38 kr./kg

14,95 kr.340 g

43,97 kr./kg

14,95 kr.340 g

43,97 kr./kg