RadarSuper
Pizzasnegl

Annonce

Rema 1000 · Brød & kager · Bavinchi

Pizzasnegl

12,00 kr.126,32 kr./kg

Størrelse: 95 g

Udvikling: +20,0 %Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Pizzasnegl koster 12,00 kr. (126,32 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, HVEDEMEL, MÆLK, gær, rapsolie, HVEDESURDEJ tørret, salt tilsat jod, tomatpulver, løg, mod. kartoffelstivelser E1414,E1412, melbehandlingsmiddel (E300), salt, HVEDEGLUTEN, hydrolyseret vegetabilsk protein (majs), sukker, kartoffelstivelse, starterkultur, mikrobiologisk osteløbe, geleringsmiddel (3%) (emulgatorer E401,E450, sukker, antioxidant E341(i)), paprika edelsüss, aromat smagspræparat (salt tilsat jod, dextrose, maltodekstrin, gærekstrakt, solsikkeolie, løg, hvidløg, aroma (krydderiekstrakt)), emulgator (E472e), surhedsregulerende middel (E330), persille, chili, peber, rødbede, oregano, antiklumpningsmiddel (E170), enzymer. Kan indeholde spor af HASSELNØDDER, MANDLER, SESAM, VALNØDDER, JORDNØDDER, ÆG

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.002 kJ / 240 kcal
Fedt6,6 g
heraf mættede fedtsyrer3,1 g
Kulhydrat34 g
heraf sukkerarter1 g
Kostfibre1,9 g
Protein9,7 g
Salt1,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En pizzasnegl er en klassisk bagervare, hvor en rullet dej med fyld skæres i skiver og bages. Denne fra Bavinchi vejer 95 g og er lavet på en dej af vand, hvedemel, mælk, gær, rapsolie og tørret hvedesurdej, tilsat salt, tomatpulver og løg. Fyldet indeholder bl.a. osteløbe, geleringsmiddel og et krydderiblanding med paprika, persille, chili, peber, rødbede og oregano.

Næringsindholdet pr. 100 g er 240 kcal, 6,6 g fedt (heraf 3,1 g mættet), 34 g kulhydrater, 1 g sukker, 1,9 g fibre, 9,7 g protein og 1,4 g salt. Det gør den til et mættende mellemmåltid eller et let måltid, fx til frokost eller som snack på farten.

Pizzasneglen kan spises som den er, men bliver ekstra god, hvis den varmes kort i ovnen eller mikroovnen, så dejen bliver blød og fyldet varmt. Den passer godt sammen med en frisk salat eller som en del af en madpakke.

Opbevar den tørt og køligt, eller i køleskabet hvis den skal holde sig et par dage. Den kan også fryses ned og tøs op, når du får brug for den. Vær opmærksom på, at den kan indeholde spor af nødder, sesam, æg og jordnødder.

Tilbuddet regnet igennem

Normalprisen på 12,00 kr. for 95 gram svarer til 126,32 kr. pr. kilo. Til tilbudsprisen på 10,00 kr. er kiloprisen 105,26 kr. — et fald på godt 16 % i kilopris, udregnet direkte af de to priser, Rema selv oplyser for varen. Tjek altid ved kassen, om tilbuddet stadig gælder, da kampagner har en afgrænset periode.

Allergener at kende

Sneglen indeholder gluten og mælk som deklarerede allergener og kan desuden indeholde spor af hasselnødder, mandler, sesam, valnødder, jordnødder og æg, fordi den bages på et anlæg, der håndterer flere typer bagværk. Det gør varen relevant at tjekke grundigt for alle med nøddeallergi, selvom ingen nødder indgår som ingrediens.

Sådan genopvarmes sneglen bedst

Et par minutter i ovnen genskaber den sprøde overflade, som mikroovnen ikke kan levere — mikroovnen varmer sneglen igennem, men gør samtidig dejen sej og blød i stedet for sprød. Ovnen er derfor den foretrukne metode, hvis sneglen skal spises varm efter køb.

Detaljer om varen

Mærke
Bavinchi
Størrelse
95 g
Stregkode (EAN)
5711156011875

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.10,67 kr.11,33 kr.12,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1310,00 kr.
2026-09-0112,00 kr.
2026-09-1712,00 kr.
2026-10-0112,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg pizzasneglen?

    Den kan spises som den er, men bliver bedst, hvis den varmes kort i ovnen eller mikroovnen, så dejen bliver blød og fyldet varmt.

  • Kan pizzasneglen fryses?

    Ja, den kan fryses ned og tøs op, når du skal bruge den. Opbevar den ellers tørt og køligt eller i køleskabet.

  • Indeholder pizzasneglen allergener?

    Den indeholder hvedemel, mælk og kan indeholde spor af hasselnødder, mandler, sesam, valnødder, jordnødder og æg.

  • Hvad koster Pizzasnegl hos Rema 1000?

    Pizzasnegl koster 12,00 kr. (126,32 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pizzasnegl på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Pizzasnegl ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Pizzasnegl?

    Pizzasnegl sælges i 95 g, svarende til 126,32 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pizzasnegl?

    Pizzasnegl forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

29,00 kr.250 g

116,00 kr./kg

29,00 kr.220 g

131,82 kr./kg

32,00 kr.290 g

110,34 kr./kg

35,00 kr.320 g

109,38 kr./kg

26,00 kr.515 g

50,49 kr./kg

20,00 kr.515 g

38,83 kr./kg