RadarSuper
Pinjekerner

Annonce

Rema 1000 · Nødder & tørret frugt · Naturens Lækkerier

Pinjekerner

12,00 kr.400,00 kr./kg

Størrelse: 30 g

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Pinjekerner koster 12,00 kr. (400,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Pinjekerner.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.951 kJ / 705 kcal
Fedt68 g
heraf mættede fedtsyrer4,9 g
Kulhydrat9,4 g
heraf sukkerarter3,6 g
Kostfibre3,7 g
Protein14 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Pinjekerner er de spiselige frø fra pinjetræets kogler, og her er de tørrede og klar til brug direkte fra posen. Ingredienslisten rummer kun én ting: pinjekerner.

Næringsindholdet pr. 100 g viser et højt fedtindhold på 68 g, hvoraf 4,9 g er mættet fedt, samt 14 g protein og 3,7 g fiber. Kulhydraterne ligger på 9,4 g, heraf 3,6 g sukkerarter. Energiindholdet er 705 kcal svarende til 2951 kJ pr. 100 g.

I det danske køkken bruges pinjekerner typisk ristede som snack eller drysset over salater, grøntsager og pasta. De er også en klassisk del af pesto, hvor de blendes med basilikum, ost og olie, og de kan vendes i brøddeje eller drysses over supper og grød for at give bid og smag. Rist dem kort på en tør pande, så bliver de mere aromatiske.

Posens 30 g er en lille mængde, der passer til et enkelt måltid eller til at drysse over et par retter. Opbevar pinjekernerne tørt og ikke for varmt, fx i et tæt lukket glas eller i den originale pose, så de holder sig sprøde og ikke bliver harske. Har du flere, end du bruger inden for kort tid, kan de med fordel opbevares i køleskabet.

Kilopris holdt op mod pistaciekernerne fra samme mærke

400,00 kr. pr. kilo for pinjekerner mod 480,00 kr. pr. kilo for pistaciekerner — begge fra Naturens Lækkerier, begge til 12,00 kr. pr. pakke, men i forskellig mængde (30 gram mod 25 gram). Samme pris pr. pakke betyder altså ikke samme pris pr. kilo, når mængden er forskellig.

Fedtsyreprofilen: overvejende umættet

Af de 68 gram fedt pr. 100 gram er kun 4,9 gram mættet — resten er overvejende umættet fedt, den type, der ofte fremhæves i forbindelse med nødder generelt. Det høje fedtindhold gør pinjekerner energitætte, hvilket er værd at have for øje, når hele pakken bruges i én opskrift.

Opbevaring: pinjekerner harskner let

Det høje indhold af umættet fedt gør pinjekerner følsomme over for harskning ved kontakt med luft, lys og varme. Opbevar dem køligt og mørkt, og frys resten, hvis pakken ikke bruges med det samme. Rist dem i en tør pande lige før brug for den bedste smag — men hold øje med panden, da de branker let.

Detaljer om varen

Mærke
Naturens Lækkerier
Størrelse
30 g
Stregkode (EAN)
5706779187052

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,00 kr.12,01 kr.12,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,00 kr.
2026-09-0112,00 kr.
2026-09-1712,00 kr.
2026-10-0112,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad kan man bruge pinjekerner til?

    De kan ristes på en tør pande og spises som snack eller drysses over salater, grøntsager, pasta og supper. De er også en klassisk ingrediens i pesto.

  • Hvordan opbevarer jeg pinjekernerne?

    Opbevar dem tørt og ikke for varmt, gerne i et tæt lukket glas eller i den originale pose, så de holder sig sprøde. Har du flere, end du bruger inden for kort tid, kan de opbevares i køleskabet.

  • Hvor meget indeholder posen?

    Posen indeholder 30 g pinjekerner.

  • Hvad koster Pinjekerner hos Rema 1000?

    Pinjekerner koster 12,00 kr. (400,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pinjekerner på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Pinjekerner ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Pinjekerner?

    Pinjekerner sælges i 30 g, svarende til 400,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pinjekerner?

    Pinjekerner forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,95 kr.250 g

51,80 kr./kg

13,95 kr.250 g

55,80 kr./kg

22,50 kr.450 g

50,00 kr./kg

12,00 kr.25 g

480,00 kr./kg

12,00 kr.50 g

240,00 kr./kg

11,95 kr.100 g

119,50 kr./kg