RadarSuper
One meal drink

Annonce

Rema 1000 · Kosttilskud · Nupo Chocolate

One meal drink

19,95 kr.60,45 kr./l

Størrelse: 330 ml

Arbejdstid: 4,3 min

Annonce

One meal drink koster 19,95 kr. (60,45 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

LetMÆLK (1,8% fedt), vand, MÆLKEprotein, affedtet kakaopulver (1,5%), cikorie rodfiber (inulin), stabilisatorer: cellulose (E460), cellulosegummi (E466), natriumpolyphosphater (E452i), carrageenan (E407); vegetabilsk olie (majsolie), salt, vitamin- & mineralblanding (magnesiumsalte af orthophosphorsyre, kaliumcitrat, L-ascorbinsyre, cuprisulfat, DL-alpha-tocopherylacetat, retinylacetat, zinksulfat, nikotinamid, calcium-D-pantothenat, kobberbisglycinat, manganosulfat, D-biotin, natriumselenit, cholecalciferol, pyridoxinhydrochlorid, phylloquinon, kaliumjodid, thiaminmononitrat, riboflavin, pteroylmonoglutaminsyre), sødestof: sucralose (E955); antioxidant: ascorbinsyreestere af fedtsyrer (E304), enzym: laktase. For allergener, se ingredienser med store bogstaver fed skrift. Kan indeholde spor af gluten, æg, sulfitter, peanuts og andre nødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi255 kJ / 61 kcal
Fedt1,9 g
heraf mættede fedtsyrer1,1 g
Kulhydrat3,7 g
heraf sukkerarter3,5 g
Kostfibre2,3 g
Protein6,1 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En drikkeklar måltidserstatning på 330 ml med kakaosmag, tænkt som et komplet måltid i en flaske, når du ikke har mulighed for at spise rigtigt. Indholdet er baseret på letmælk og mælkeprotein, tilsat affedtet kakaopulver og cikorierodfiber (inulin), og den er beriget med en blanding af vitaminer og mineraler som magnesium, kalium, zink, jern og flere B-vitaminer samt A, D, E og K.

Næringsindholdet pr. 100 ml ligger på 61 kcal, 6,1 g protein, 3,7 g kulhydrat hvoraf 3,5 g sukker, 1,9 g fedt og 2,3 g fiber. Saltindholdet er 0,21 g pr. 100 ml. Den er sødet med sucralose og indeholder laktase, hvilket gør den lettere at fordøje for lactosefølsomme.

Brug den som et måltid på farten, efter træning eller når du har brug for en nem og næringsrig løsning. Ryst flasken let før brug, og nyd den kold. Uåbnet holder den sig bedst køligt og mørkt; efter åbning bør den opbevares i køleskab og drikkes inden for et døgn.

Vær opmærksom på, at den indeholder mælk og kan indeholde spor af gluten, æg, sulfitter, peanuts og andre nødder.

Literprisen på en færdigblandet måltidserstatning

19,95 kr. for 330 ml giver 60,45 kr. pr. liter. Sammenlignet med almindelige mejeridrikke er det en høj literpris, men produktet er heller ikke en almindelig drik — det er et helt måltid, beriget med en fuld vitamin- og mineralblanding.

Prisen skal derfor ses i forhold til en måltidspris, ikke en drikkevarepris.

Laktosefri trods mælkebasis

Drikken er baseret på letmælk og mælkeprotein, men er gjort laktosefri ved tilsætning af enzymet laktase, som nedbryder laktosen. Det gør produktet egnet for laktoseintolerante, mens det stadig indeholder mælkeprotein og dermed ikke er egnet ved mælkeallergi.

Deklarationen nævner desuden mulige spor af gluten, æg, sulfitter, jordnødder og andre nødder — relevant ved multiple allergier.

Ikke direkte sammenlignelig med bar-varianten

Nupo sælger også One Meal Bar med kokossmag i samme sortiment, men drikken måles i kr. pr. liter (60,45 kr.) og baren i kr. pr. kilo (332,50 kr.) — de to enheder kan ikke omregnes direkte til hinanden uden at kende densiteten af hvert produkt, så en ren prissammenligning mellem drik og bar er ikke mulig ud fra disse tal alene.

Detaljer om varen

Mærke
Nupo Chocolate
Størrelse
330 ml
Stregkode (EAN)
5715667012000

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

19,95 kr.19,95 kr.19,96 kr.19,95 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1919,95 kr.
2026-09-0319,95 kr.
2026-09-1919,95 kr.
2026-10-0319,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Nupo Chocolate One Meal Drink?

    Det er en drikkeklar måltidserstatning på 330 ml med kakaosmag, baseret på letmælk og mælkeprotein og beriget med vitaminer og mineraler.

  • Hvordan opbevarer jeg Nupo Chocolate One Meal Drink?

    Uåbnet bør den opbevares køligt og mørkt. Efter åbning skal den stå i køleskab og drikkes inden for et døgn.

  • Indeholder Nupo Chocolate One Meal Drink allergener?

    Den indeholder mælk og kan indeholde spor af gluten, æg, sulfitter, peanuts og andre nødder.

  • Hvad koster One meal drink hos Rema 1000?

    One meal drink koster 19,95 kr. (60,45 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er One meal drink på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var One meal drink ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har One meal drink?

    One meal drink sælges i 330 ml, svarende til 60,45 kr./l.

  • Hvor kan man købe One meal drink?

    One meal drink forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

145,00 kr.300 g

483,33 kr./kg

149,00 kr.400 g

372,50 kr./kg

149,00 kr.400 g

372,50 kr./kg

20,00 kr.80 g

250,00 kr./kg

10,00 kr.40 g

250,00 kr./kg

10,00 kr.40 g

250,00 kr./kg