RadarSuper
One meal bar

Annonce

Rema 1000 · Kosttilskud · Nupo Coconut Crunch

One meal bar

19,95 kr.332,50 kr./kg

Størrelse: 60 g

Arbejdstid: 4,3 min

Annonce

One meal bar koster 19,95 kr. (332,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

SOJAprotein (18%), glukosesirup, cikorierod fiber (inulin), MÆLKEchokoladeovertræk (10%) (sukker, kakaosmør, sødMÆLKspulver, kakaomasse, emulgator: SOJAlecithin (E322); naturlig vaniljearoma), fyld med karamelsmag (9,7%) (vegetabilske fedtstoffer (shea, kokos), cikorierod fiber, vand, sødestof: erythritol (E968); fugtighedsbevarende middel: glycerol (E422); skummetMÆLKspulver, salt, farvestof: karamel (E150a); geleringsmiddel: xanthangummi (E415); emulgator: mono- og diglycerider af fedtsyrer (E471); aroma), SOJAcrisps (8,3%) (isoleret SOJAprotein, tapiokastivelse, salt), fugtighedsbevarende middel: glycerol (E422); vitaminer (vitamin A, vitamin D, vitamin E, vitamin K, vitamin C, thiamin, riboflavin, niacin, vitamin B6, folinsyre, vitamin B12, biotin, pantothensyre), mineraler (kalium, chlorid, calcium, phosphor, magnesium, jern, zink, kobber, mangan, selen, jod, natrium), MÆLKEprotein, riscrisps (3,9%) (rismel, majssemulje, sukker, salt), solsikkeolie, naturlig kokosaroma (0,4%), vanillin. For allergener, se ingredienser med store bogstaver og fed skrift. Kan indeholde spor af jordnødder og andre nødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.444 kJ / 345 kcal
Fedt11 g
heraf mættede fedtsyrer4,7 g
Kulhydrat32 g
heraf sukkerarter13 g
Kostfibre10 g
Protein28 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Nupo Coconut Crunch er en måltidsbar på 60 g med kokossmag og et let sprødt bid. Den er bygget op omkring sojaprotein (18 %), som sammen med mælkeprotein og sojacrisps giver et højt proteinindhold — 28 g pr. 100 g. Derudover indeholder den cikorierodfiber (inulin), hvilket bidrager til et fiberindhold på 10 g pr. 100 g.

Smagen kommer fra et mælkechokoladeovertræk (10 %), et karamelfyld (9,7 %) og naturlig kokosaroma. Baren er desuden tilsat en lang række vitaminer og mineraler, herunder vitamin A, D, E, K, C, flere B-vitaminer samt kalium, calcium, magnesium, jern og zink.

Næringsindholdet pr. 100 g er 345 kcal, 11 g fedt (heraf 4,7 g mættet), 32 g kulhydrater (heraf 13 g sukker), 10 g fiber, 28 g protein og 0,14 g salt.

Baren er tænkt som et måltid i en praktisk form — fx på farten, på arbejde eller efter træning, hvor man har brug for noget næringsrigt, der kan spises med det samme. Den kræver ingen tilberedning og kan opbevares tørt og ved stuetemperatur indtil brug. Indholdet af soja og mælk betyder, at den ikke er egnet ved allergi over for disse, og den kan indeholde spor af jordnødder og andre nødder.

Kiloprisen — og hvorfor den ikke kan sammenlignes direkte med drikken

19,95 kr. for 60 gram giver 332,50 kr. pr. kilo. Nupo One Meal Drink i samme sortiment koster samme beløb, 19,95 kr., men måles i kr. pr. liter (60,45 kr.), ikke kr. pr. kilo — de to tal kan derfor ikke stilles direkte op mod hinanden som en 'billigst'-sammenligning, fordi enhederne er forskellige.

Den relevante sammenligning for hvert produkt er i stedet mod andre varer i samme enhed: barer mod barer, drikke mod drikke.

28 gram protein og 10 gram kostfibre pr. 100 gram

Proteinindholdet på 28 gram og kostfiberindholdet på 10 gram pr. 100 gram er begge høje sammenlignet med en almindelig chokoladebar, hvilket afspejler, at produktet er designet som en komplet måltidserstatning, ikke en snack. Kostfibrene kommer primært fra cikorierodfiber.

Det gør baren mere mættende end en tilsvarende mængde almindelig chokolade, selvom kalorieindholdet (345 kcal pr. 100 gram) ligger i et lignende leje.

Ikke i alle butikker

Ligesom drikken fra samme Nupo-serie oplyser netbutikken, at denne bar ikke sælges i alle Rema 1000-butikker. Det kan være værd at tjekke lokal tilgængelighed, inden man planlægger et indkøb specifikt omkring denne vare.

Detaljer om varen

Mærke
Nupo Coconut Crunch
Størrelse
60 g
Stregkode (EAN)
5715667800652

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

19,95 kr.19,95 kr.19,96 kr.19,95 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1919,95 kr.
2026-09-0319,95 kr.
2026-09-1919,95 kr.
2026-10-0319,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget protein indeholder Nupo Coconut Crunch?

    Baren indeholder 28 g protein pr. 100 g. Da den vejer 60 g, svarer det til cirka 16,8 g protein pr. bar.

  • Hvad er Nupo Coconut Crunch lavet af?

    Hovedingredienserne er sojaprotein (18 %), glukosesirup, cikorierodfiber (inulin), mælkechokoladeovertræk (10 %), karamelfyld (9,7 %) og sojacrisps (8,3 %). Der er desuden tilsat vitaminer og mineraler samt naturlig kokosaroma.

  • Kan man spise Nupo Coconut Crunch som erstatning for et måltid?

    Baren er udviklet som et måltid i praktisk form og indeholder protein, fiber, vitaminer og mineraler. Om den passer som fuld måltidserstatning i din kost, afhænger af dit samlede behov.

  • Hvad koster One meal bar hos Rema 1000?

    One meal bar koster 19,95 kr. (332,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er One meal bar på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var One meal bar ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har One meal bar?

    One meal bar sælges i 60 g, svarende til 332,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe One meal bar?

    One meal bar forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

145,00 kr.300 g

483,33 kr./kg

149,00 kr.400 g

372,50 kr./kg

149,00 kr.400 g

372,50 kr./kg

20,00 kr.80 g

250,00 kr./kg

10,00 kr.40 g

250,00 kr./kg

10,00 kr.40 g

250,00 kr./kg