RadarSuper
Højrebsfilet

Annonce

Rema 1000 · Oksekød · Dansk Ungkvæg

Højrebsfilet

389,85 kr.259,90 kr./kg

Størrelse: 1,5 kg

Arbejdstid: 1 t 22 min

Annonce

Højrebsfilet koster 389,85 kr. (259,90 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Ungkvægsfilet med fedtkant

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi763 kJ / 183 kcal
Fedt11 g
heraf mættede fedtsyrer5,2 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein20 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En hel filet af ungkvæg med fedtkant, i et stykke på 1,5 kg. Kødet er mørt og har en tydelig marmorering fra fedtkanten, som giver saft og smag under tilberedningen.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 183 kcal, 20 g protein og 11 g fedt, heraf 5,2 g mættet fedt. Saltindholdet er 0,23 g pr. 100 g.

Denne udskæring egner sig til at blive stegt hel i ovnen eller skåret i tykke skiver og stegt på panden. Fedtkanten kan med fordel brunes af først, så den bliver sprød og afgiver smag til kødet. I det danske køkken bruges fileten typisk til festmåltider, hvor den serveres med kartofler, sauce og sæsonens grønt.

Ved 1,5 kg er stykket stort nok til en større forsamling eller til at give rester, der kan bruges kolde i salater eller på smørrebrød dagen efter. Opbevar kødet køligt, og lad det gerne hvile ved stuetemperatur lidt før tilberedning, så varmen fordeler sig jævnt. Rester kan fryses ned, hvis de pakkes lufttæt.

Filet mod kalvemørbrad — to oksekødspriser i samme udtræk

Højrebsfileten koster 259,90 kr. pr. kilo (1,5 kg for 389,85 kr.), mens kalvemørbraden i samme oksekødskategori koster 285,00 kr. pr. kilo (1,4 kg for 399 kr.) — 25,10 kr. mere pr. kilo, selvom kalvekød generelt regnes for den mest eksklusive udskæring. Prisen pr. kilo afgøres af udskæring og indkøb, ikke kun af dyrets alder.

Sådan pareres filetstykket

Den tynde sølvhinde bør skæres fri med en skarp kniv i flad vinkel, før tilberedning — den smelter ikke og kan gøre kødet sejt, hvis den bliver siddende. Filethovedet og parringerne egner sig til strimler i gryderet eller wok, mens midterstykket er bedst til helstegning.

Sådan undgår du at oversteg filet

Filet har lidt fedt og bindevæv til at holde på saften, så den taber hurtigt mørhed ved overstegning. En kernetemperatur på 54-56 grader giver medium-rare. Lad kødet hvile mindst 10 minutter efter stegning, så saften fordeler sig i stedet for at løbe ud, når det skæres.

Detaljer om varen

Mærke
Dansk Ungkvæg
Størrelse
1,5 kg
Stregkode (EAN)
5701200000009

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

239,85 kr.289,85 kr.339,85 kr.389,85 kr.13. aug.2. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-13389,85 kr.
2026-09-02389,85 kr.
2026-09-17389,85 kr.
2026-10-01389,85 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er forskellen på en filet med fedtkant og en uden?

    Fedtkanten sidder yderst på fileten og afgiver fedt og smag under tilberedningen. Den kan brunes af, så den bliver sprød, eller skæres fra inden servering.

  • Hvor mange personer rækker 1,5 kg oksefilet til?

    Det afhænger af portionsstørrelsen, men et stykke på 1,5 kg giver rigeligt til en større forsamling og efterlader ofte rester, der kan bruges kolde.

  • Hvordan opbevarer jeg fileten bedst?

    Opbevar kødet køligt og tildækket. Rester kan fryses ned, hvis de pakkes lufttæt. Lad gerne kødet hvile lidt ved stuetemperatur inden tilberedning.

  • Hvad koster Højrebsfilet hos Rema 1000?

    Højrebsfilet koster 389,85 kr. (259,90 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Højrebsfilet på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Højrebsfilet ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Højrebsfilet?

    Højrebsfilet sælges i 1,5 kg, svarende til 259,90 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Højrebsfilet?

    Højrebsfilet forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,95 kr.350 g

114,14 kr./kg

404,87 kr.1,35 kg

299,90 kr./kg

109,00 kr.350 g

311,43 kr./kg

69,95 kr.180 g

388,61 kr./kg

79,95 kr.180 g

444,17 kr./kg

59,95 kr.180 g

333,06 kr./kg