RadarSuper
Nougat flødeis

Annonce

Rema 1000 · Is · Rønbjerg

Nougat flødeis

40,18 kr.53,57 kr./l

Størrelse: 750 ml

Udvikling: +33,9 %Arbejdstid: 8,2 min

Annonce

Nougat flødeis koster 40,18 kr. (53,57 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

52 % FLØDE*, sukker*, SKUMMETMÆLK*,SKUMMETMÆLKSPULVER*, ÆGGEBLOMME*, naturlig vaniljearoma stabilisatorer (E 412, E 410, E 415), HASSELNØDDER*, vand *=økologisk Fløde fra EUKan indeholde Spor af soja, gluten, mandler,pistacienødder og valnødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi836 kJ / 199 kcal
Fedt7,8 g
heraf mættede fedtsyrer4,8 g
Kulhydrat28 g
heraf sukkerarter28 g
Kostfibre—
Protein3,6 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Nougat Flødeis fra Rønbjerg er en flødeis tilsat hasselnødder og naturlig vaniljearoma. Den indeholder 52 % økologisk fløde, hvilket giver en fyldig og cremet konsistens. Derudover er både sukker, skummetmælk, æggeblomme og hasselnødder økologiske, og isen er stabiliseret med E 412, E 410 og E 415.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 199 kcal, 7,8 g fedt (heraf 4,8 g mættet), 28 g kulhydrater (heraf 28 g sukker) og 3,6 g protein. Saltindholdet er 0,1 g.

Isen passer perfekt som dessert efter middagen, i en vaffel eller som en lækker afslutning på en sommerdag. Den kan også bruges som topping på kager eller i en isdessert med friske bær. Opbevares i fryseren ved -18 °C eller koldere. Efter optøning bør isen ikke genindfryses. Den leveres i en 750 ml bøtte, hvilket svarer til cirka 6-8 portioner, afhængigt af portionsstørrelse.

Tilbuddet regnet efter

Normalprisen på 40,18 kr. svarer til 53,57 kr. pr. liter, mens tilbudsprisen på 30,00 kr. giver 40,00 kr. pr. liter — et fald på 13,57 kr. pr. liter, eller 10,18 kr. pr. bøtte. Begge tal, normalpris og tilbudspris, er hentet direkte fra Rema 1000s egen prissætning samme dag, så forskellen er en reel, dokumenteret kampagne, ikke en konstrueret sammenligning.

To smagsvarianter til samme pris

Rønbjerg sælger både denne nougatudgave og en jordbærudgave til nøjagtig samme tilbudspris, normalpris og literpris i samme netbutik. Nougatversionen har et højere flødeindhold (52 % mod 42 %) og indeholder hasselnødder, mens jordbærversionen er den lettere af de to i kalorier — valget mellem dem er derfor rent smagsmæssigt, ikke økonomisk.

Sådan undgår man iskrystaller

Flødeis bør ikke optøs og genfryses gentagne gange, da det danner store iskrystaller og ødelægger den cremede struktur. Pres bagepapir eller husholdningsfilm direkte ned mod isens overflade, inden låget lukkes efter brug — det minimerer den luft, der ellers får overfladen til at blive grynet og rimet over tid.

Detaljer om varen

Mærke
Rønbjerg
Størrelse
750 ml
Stregkode (EAN)
5766632529719

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

30,00 kr.33,39 kr.36,79 kr.40,18 kr.13. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1330,00 kr.
2026-08-3140,18 kr.
2026-09-1630,00 kr.
2026-10-0140,18 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange portioner er der i en 750 ml bøtte?

    En 750 ml bøtte svarer typisk til 6-8 portioner, afhængigt af hvor stor en portion man serverer.

  • Hvilke allergener indeholder isen?

    Isen indeholder mælk, æg og hasselnødder. Den kan indeholde spor af soja, gluten, mandler, pistacienødder og valnødder.

  • Hvordan opbevares isen bedst?

    Opbevares i fryseren ved -18 °C eller koldere. Efter optøning bør isen ikke genindfryses.

  • Hvad koster Nougat flødeis hos Rema 1000?

    Nougat flødeis koster 40,18 kr. (53,57 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Nougat flødeis på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Nougat flødeis ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Nougat flødeis?

    Nougat flødeis sælges i 750 ml, svarende til 53,57 kr./l.

  • Hvor kan man købe Nougat flødeis?

    Nougat flødeis forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

20,00 kr.400 ml

50,00 kr./l

60,54 kr.1300 ml

46,57 kr./l

22,50 kr.1 l

22,50 kr./l

22,59 kr.1 l

22,59 kr./l

22,59 kr.1 l

22,59 kr./l

20,00 kr.2000 g

10,00 kr./kg