RadarSuper
Mandler

Annonce

Rema 1000 · Nødder & tørret frugt · Naturens Lækkerier

Mandler

12,00 kr.133,33 kr./kg

Størrelse: 90 g

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Mandler koster 12,00 kr. (133,33 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

MANDLER, salt (0,8%). Kan indeholde spor af cashewnødder, pistacienødder og jordnødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.559 kJ / 612 kcal
Fedt52 g
heraf mættede fedtsyrer4,1 g
Kulhydrat10 g
heraf sukkerarter4,9 g
Kostfibre11 g
Protein21 g
Salt0,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Mandler med et let strejf af salt — en enkel sammensætning af mandler og 0,8 % salt, intet andet. De kan indeholde spor af cashewnødder, pistacienødder og jordnødder, så er du følsom over for nødder, er det værd at være opmærksom på.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 612 kcal, 52 g fedt — hvoraf kun 4,1 g mættet fedt — 21 g protein og 11 g fibre. Saltindholdet ligger på 0,8 g pr. 100 g.

Mandler hører til blandt de nødder, der oftest står fremme i danske hjem. De spises som de er, som snack i hånden eller i en lille skål, og de hakkes eller snittes ofte over morgenmaden — på havregryn, ymer eller i en skål med frugt. De kan også bruges i bagværk, i kager og i brød, eller ristes let på en tør pande og drysses over en salat for at give lidt bid. Den milde saltsmag gør dem nemme at bruge både sødt og salt.

Posens 90 g er en størrelse, der passer til at have liggende i skabet eller på bordet. Opbevar den tørt og ikke for varmt, og luk posen tæt igen efter brug, så mandlerne holder sig sprøde.

Mandler mod græskarkerner — samme pris, forskellig næring

Begge poser fra Naturens Lækkerier vejer 90 gram og koster 12,00 kr., svarende til 133,33 kr. pr. kilo — identisk på prisen. Forskellen ligger i næringsindholdet: mandlerne har 11 gram fibre og 21 gram protein pr. 100 gram, græskarkernerne 6,5 gram fibre og 30 gram protein.

Begge er energitætte nøddesnacks med over 600 kcal pr. 100 gram, så portionsstørrelsen har mere at sige for kalorieindtaget end selve valget mellem de to.

Hvad står der på posen

Mandler og salt (0,8 %) — ikke andet. Advarslen om spor af cashewnødder, pistacienødder og jordnødder er relevant for nøddeallergikere, da produktion på samme linje som andre nødder kan give krydskontaminering, selv hvis det ikke er en tilsat ingrediens.

Der er ikke tilsat sukker eller olie ud over det, der naturligt sidder i mandlen — sukkerindholdet på 4,9 gram pr. 100 gram kommer fra selve nødden, ikke fra en glasur eller marinade.

Sådan opbevarer du dem bedst

Nøddernes fedtindhold gør dem følsomme over for varme og lys, som over tid kan gøre dem harske i smagen. Opbevar posen tætsluttet, køligt og mørkt — et køligt køkkenskab er bedre end en vindueskarm i solen. En hel pose er over 550 kcal, så en håndfuld på 20-25 gram er en mere afmålt portion end at spise direkte fra posen.

Detaljer om varen

Mærke
Naturens Lækkerier
Størrelse
90 g
Stregkode (EAN)
5706779187090

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,00 kr.12,01 kr.12,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,00 kr.
2026-09-0112,00 kr.
2026-09-1712,00 kr.
2026-10-0112,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder mandlerne?

    Mandler og 0,8 % salt. De kan indeholde spor af cashewnødder, pistacienødder og jordnødder.

  • Hvor meget protein og fibre er der i mandlerne?

    Pr. 100 g indeholder de 21 g protein og 11 g fibre, samt 52 g fedt, hvoraf 4,1 g er mættet fedt.

  • Hvordan opbevarer jeg mandlerne bedst?

    Tørt og ikke for varmt, og luk posen tæt igen efter brug, så mandlerne holder sig sprøde.

  • Hvad koster Mandler hos Rema 1000?

    Mandler koster 12,00 kr. (133,33 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Mandler på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Mandler ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Mandler?

    Mandler sælges i 90 g, svarende til 133,33 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Mandler?

    Mandler forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,95 kr.250 g

51,80 kr./kg

13,95 kr.250 g

55,80 kr./kg

22,50 kr.450 g

50,00 kr./kg

12,00 kr.25 g

480,00 kr./kg

12,00 kr.50 g

240,00 kr./kg

11,95 kr.100 g

119,50 kr./kg