RadarSuper
Mandel isTilbud

Annonce

Rema 1000 · Is · Rema 1000

Mandel is

20,00 kr.45,45 kr./l

Størrelse: 440 ml

Udvikling: −26,6 %Arbejdstid: 5,6 min

Annonce

Mandel is koster 20,00 kr. (45,45 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Rekonstitueret SKUMMETMÆLK, sukker, kokosolie, ristede MANDLER, glukosesirup, SKUMMETMÆLKSPULVER, vallepulver (af MÆLK), vandfrit MÆLKEFEDT, kakaopulver*, sheasmør, emulgatorer (E 471 vegetabilsk, E 322 vegetabilsk, E 476 vegetabilsk), stabilisatorer (E 410, E 412), aromaer, vaniljearoma, ekstraheret vaniljestangspulver (smagsløst), gulerodsekstrakt, vaniljeekstrakt.Kan indeholde spor af jordnødder, soja, hasselnødder, valnødder, cashewnødder, pekannødder, paranødder, pistacienødder og queenslandnødder (macadamianødder). *Rainforest Alliance-certificeret.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi1.337 kJ / 321 kcal
Fedt20 g
heraf mættede fedtsyrer13 g
Kulhydrat30 g
heraf sukkerarter28 g
Kostfibre1,1 g
Protein4,6 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Mandel is fra Rema 1000 er en flødeis med ristede mandler og et strejf af vanilje. Den er bygget op omkring rekonstitueret skummetmælk, sukker og kokosolie, og blandt ingredienserne finder du også ristede mandler, glukosesirup, skummetmælkspulver, vallepulver, vandfrit mælkefedt, kakaopulver, sheasmør samt emulgatorer og stabilisatorer. Vaniljen kommer fra vaniljeekstrakt og ekstraheret vaniljestangspulver, og farven er justeret med gulerodsekstrakt. Kakaopulveret er Rainforest Alliance-certificeret.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 321 kcal, 20 g fedt heraf 13 g mættet, 30 g kulhydrat hvoraf 28 g sukker, 1,1 g fiber, 4,6 g protein og 0,15 g salt. Det giver en sød og cremet is med god mængde fedt og sukker, som man med fordel kan nyde i mindre portioner.

Brug den som den er i en skål eller vaffel, eller som topping på kage, brownie og varme desserter, hvor mandlerne og vaniljen spiller fint sammen med chokolade og bær. Boksen på 440 ml rummer flere portioner og skal opbevares i fryseren. Tag den ud et par minutter før servering, så den bliver let at tage op.

Literprisen — og hvorfor det mindre bæger er dyrere pr. liter

27,23 kr. for 440 ml giver 61,89 kr. pr. liter, mens seriens Mini Mix på 330 ml til 27,22 kr. giver 82,48 kr. pr. liter. Næsten samme kronebeløb, men markant forskellig literpris, fordi bægrene er forskellige størrelser — et konkret eksempel på, hvorfor literprisen er det tal, der bør afgøre valget.

Mandler, kakao og Rainforest Alliance — hvad certificeringen dækker

Ristede mandler giver isen dens navn og sprødhed, mens kakaopulveret i opskriften er Rainforest Alliance-certificeret. Certificeringen dækker specifikt dette råstof, ikke hele isen. Mærkningen advarer bredt om spor af flere nøddetyper, jordnødder og soja, fordi isen produceres på en linje med andre nøddeholdige varer.

Sådan holder du isen ved den rette konsistens

Opbevar ved minus 18 grader eller koldere, og undgå at optø og fryse isen ned igen. Tag bægeret ud nogle minutter før servering — det høje fedtindhold kan gøre massen hård ved meget lave temperaturer, så et par minutters optøning gør den lettere at skovle.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
440 ml
Stregkode (EAN)
5705830611628

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.22,41 kr.24,82 kr.27,23 kr.13. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1327,23 kr.
2026-08-3127,23 kr.
2026-09-1627,23 kr.
2026-10-0120,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Rema 1000s mandel is?

    Den indeholder rekonstitueret skummetmælk, sukker, kokosolie, ristede mandler, glukosesirup, skummetmælkspulver, vallepulver, vandfrit mælkefedt, kakaopulver, sheasmør, emulgatorer, stabilisatorer og aromaer, herunder vanilje.

  • Kan mandel isen indeholde spor af nødder?

    Ja, den kan indeholde spor af jordnødder, soja, hasselnødder, valnødder, cashewnødder, pekannødder, paranødder, pistacienødder og macadamianødder.

  • Hvordan opbevares mandel isen bedst?

    Den skal opbevares i fryseren. Tag den ud et par minutter før servering, så den bliver lettere at tage op.

  • Hvad koster Mandel is hos Rema 1000?

    Mandel is koster 20,00 kr. (45,45 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Mandel is på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Mandel is markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Mandel is?

    Mandel is sælges i 440 ml, svarende til 45,45 kr./l.

  • Hvor kan man købe Mandel is?

    Mandel is forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

20,00 kr.400 ml

50,00 kr./l

60,54 kr.1300 ml

46,57 kr./l

22,50 kr.1 l

22,50 kr./l

22,59 kr.1 l

22,59 kr./l

22,59 kr.1 l

22,59 kr./l

20,00 kr.2000 g

10,00 kr./kg