RadarSuper
Lys baguette

Annonce

Rema 1000 · Brød & kager · Bavinchi

Lys baguette

16,00 kr.56,14 kr./kg

Størrelse: 285 g

Arbejdstid: 3,4 min

Annonce

Lys baguette koster 16,00 kr. (56,14 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

HVEDEMEL, vand, DURUMHVEDEMEL, vegetabilsk olie og fedt (raps, palme), salt tilsat jod, gær, melbehandlingsmiddel (E300), HVEDEGLUTEN, HVEDEMALTMEL, dextrose, maltekstrakt (BYGMALT, vand), RUGSURDEJ (tørret), HVEDEKIM, majsmel, emulgator (E322, E471, E472e), aroma, enzymer, fortykningsmiddel (E412) , surhedsregulerende middel (E330, E341, E450), antiklumpningsmiddel (E170), farvestof (E160a), kartoffelstivelse. Kan indeholde spor af HASSELNØDDER, MANDLER, SESAM, VALNØDDER, JORDNØDDER, ÆG, MÆLK

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.017 kJ / 243 kcal
Fedt3,4 g
heraf mættede fedtsyrer0,8 g
Kulhydrat43 g
heraf sukkerarter1 g
Kostfibre2,4 g
Protein7,8 g
Salt1,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Lys baguette på 285 g bagt med hvedemel, durumhvedemel og rugsurdej som de bærende ingredienser. Derudover indeholder den vegetabilsk olie og fedt, hvedegluten, hvedemaltmel, hvedekim, majsmel samt gær og salt tilsat jod. En række emulgatorer, enzymer og andre hjælpestoffer er tilsat for at give en jævn krumme og en sprød skorpe.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 243 kcal, 43 g kulhydrater og 7,8 g protein. Fedtindholdet er 3,4 g, hvoraf 0,8 g er mættet fedt, og fibers indholdet er 2,4 g. Saltindholdet er 1,4 g pr. 100 g.

Baguetten er den klassiske franske brødform, som i Danmark typisk bruges til sandwich, tilbehør til supper og salater eller som brød til ost, pølse og pålæg. Den kan varmes kort i ovnen, så skorpen bliver sprød igen, og den kan deles og fyldes efter behov.

Opbevares bedst i en papirspose eller et brødfad ved stuetemperatur, så skorpen ikke bliver blød. Skal den holde længere, kan den fryses ned og varmes op igen. Bemærk at produktet kan indeholde spor af hasselnødder, mandler, sesam, valnødder, jordnødder, æg og mælk.

Lys eller mørk baguette — samme pris, forskellig kilopris

Begge baguetter fra Bavinchi koster 16,00 kr. i disken, men de vejer forskelligt: den lyse er på 285 gram og koster 56,14 kr. pr. kilo, mens den mørke er på 300 gram og lander på 53,33 kr. pr. kilo.

Det er en detalje, stykprisen alene ikke afslører — to brød til samme pris kan altså dække over forskellige mængder mad, når man regner om til kilopris.

Palme- og rapsolie i dejen — hvorfor er den lyse baguette lidt federe?

Med 3,4 gram fedt pr. 100 gram er den lyse baguette en anelse federe end den mørke udgave, som ligger på 3,1 gram. Forskellen skyldes den vegetabilske olie og det vegetabilske fedt fra raps og palme, der indgår i dejen til den lyse variant.

Det giver en lidt anderledes krumme og en marginalt højere andel mættet fedt — 0,8 gram mod 0,6 gram i den mørke baguette — men forskellen er lille i det samlede regnskab.

Uindpakket brød — sådan holder det sig bedst

Da baguetten er uindpakket fra bagerdisken, er den mest sprød og frisk samme dag, den er bagt. Opbevar den i en papirspose ved stuetemperatur, hvis den skal spises inden for et døgn — plastik gør skorpen sej og fugtig.

Skal brødet holde længere, fryser du det ned i stykker og bager dem op igen direkte fra frost i en 200 grader varm ovn i 8-10 minutter.

Detaljer om varen

Mærke
Bavinchi
Størrelse
285 g
Stregkode (EAN)
5711156006079

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

16,00 kr.16,00 kr.16,01 kr.16,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1316,00 kr.
2026-09-0116,00 kr.
2026-09-1716,00 kr.
2026-10-0116,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Bavinchi lys baguette?

    Den er bagt med hvedemel, vand, durumhvedemel, vegetabilsk olie og fedt, salt tilsat jod, gær, hvedegluten, hvedemaltmel, dextrose, maltekstrakt, rugsurdej, hvedekim og majsmel samt emulgatorer, enzymer og andre hjælpestoffer.

  • Hvor mange kalorier er der i baguetten?

    Der er 243 kcal og 1017 kJ pr. 100 g. Indholdet af kulhydrater er 43 g, protein 7,8 g, fedt 3,4 g og salt 1,4 g pr. 100 g.

  • Kan baguetten indeholde spor af nødder?

    Ja, den kan indeholde spor af hasselnødder, mandler, sesam, valnødder, jordnødder, æg og mælk.

  • Hvad koster Lys baguette hos Rema 1000?

    Lys baguette koster 16,00 kr. (56,14 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Lys baguette på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Lys baguette ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Lys baguette?

    Lys baguette sælges i 285 g, svarende til 56,14 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Lys baguette?

    Lys baguette forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

29,00 kr.250 g

116,00 kr./kg

29,00 kr.220 g

131,82 kr./kg

32,00 kr.290 g

110,34 kr./kg

35,00 kr.320 g

109,38 kr./kg

26,00 kr.515 g

50,49 kr./kg

20,00 kr.515 g

38,83 kr./kg