RadarSuper
Leverpostej

Annonce

Rema 1000 · Leverpostej & patéer · Frilandsgris, Med Bacon

Leverpostej

14,95 kr.74,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 3,1 min

Annonce

Leverpostej koster 14,95 kr. (74,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

36 % lever af gris, 34 % vand, 13 % spæk af gris, 6 % hvedemel, 5 % tørsaltet bacon (bryst af gris, salt), 2 % sukker, vallepulver (af mælk), salt, stabilisator (E 450), krydderier (løg, hvid peber, ingefær), rapsolie, konserveringsmiddel (E 200).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi775,5 kJ / 186 kcal
Fedt12 g
heraf mættede fedtsyrer4,6 g
Kulhydrat9,5 g
heraf sukkerarter4,7 g
Kostfibre0 g
Protein10 g
Salt2,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Leverpostej med bacon er en grov, krydret postej bagt af lever og spæk fra frilandsgris, tilsat tørsaltet bacon af bryststykket. Ifølge ingredienslisten udgør lever 36 % og spæk 13 %, mens baconen bidrager med 5 % — det er den, der giver den salte, røgede tone, som adskiller denne variant fra en almindelig leverpostej.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 186 kcal, 12 g fedt (heraf 4,6 g mættet), 9,5 g kulhydrat med 4,7 g sukkerarter og 10 g protein. Saltindholdet er 2,065 g pr. 100 g, hvilket er værd at notere, hvis man holder øje med saltet i sin madlavning.

I det danske køkken hører leverpostej til på rugbrødsmaden, gerne med rødbeder, syltede agurker eller bacon på toppen. Den kan spises kold direkte fra køleskabet eller varmes i ovnen og bruges også som fyld i smørrebrød og som tilbehør til middagsretter.

Bakken indeholder 200 g. Opbevar den køligt, typisk ved 2-5 °C, og hold øje med holdbarhedsdatoen på emballagen, da postejen er konserveret med E 200 og bør nydes inden for den angivne periode efter åbning.

74,75 kr. pr. kilo for bacon-udgaven

Bakken på 200 gram koster 14,95 kr., svarende til 74,75 kr. pr. kilo. Mindre bakker har typisk en højere kilopris end store, fordi emballagen udgør en større andel af omkostningen pr. gram — værd at huske, hvis man sammenligner med større leverpostejbakker i butikken.

36 % lever, 13 % spæk, 5 % bacon: opskriften

Lever af gris (36 %) og vand (34 %) er de to største bestanddele, dertil 13 % spæk, 6 % hvedemel og 5 % tørsaltet bacon — det er baconandelen, der adskiller denne udgave fra en klassisk leverpostej og bidrager til det lidt højere sukkerindhold.

Kold eller lun: sådan serveres den

Kold på rugbrød med syltet agurk eller rødbeder, eller lun i ovnen et kvarters tid, til overfladen bobler — gerne toppet med ekstra bacon eller stegte champignoner. En åbnet bakke bør bruges inden for få dage og kan ellers fryses ned i portioner.

Detaljer om varen

Mærke
Frilandsgris, Med Bacon
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5705830610836

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,98 kr.13,97 kr.14,95 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1714,95 kr.
2026-09-0112,00 kr.
2026-09-1714,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder leverpostejen fra Frilandsgris?

    Ifølge ingredienslisten består den af 36 % lever af gris, 34 % vand, 13 % spæk af gris, 6 % hvedemel, 5 % tørsaltet bacon samt sukker, vallepulver, salt, stabilisator (E 450), krydderier, rapsolie og konserveringsmiddel (E 200).

  • Hvordan bruges leverpostej med bacon?

    Den bruges typisk på rugbrød eller i smørrebrød, enten kold fra køleskabet eller varmet i ovnen. Den kan også bruges som fyld eller tilbehør til andre retter.

  • Hvor meget leverpostej er der i pakken, og hvordan opbevares den?

    Pakken indeholder 200 g. Den skal opbevares køligt, typisk ved 2-5 °C, og nydes inden holdbarhedsdatoen på emballagen.

  • Hvad koster Leverpostej hos Rema 1000?

    Leverpostej koster 14,95 kr. (74,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Leverpostej på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Leverpostej ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Leverpostej?

    Leverpostej sælges i 200 g, svarende til 74,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Leverpostej?

    Leverpostej forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,95 kr.200 g

99,75 kr./kg

10,00 kr.175 g

57,14 kr./kg

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg

27,95 kr.400 g

69,88 kr./kg

14,95 kr.250 g

59,80 kr./kg

15,95 kr.400 g

39,88 kr./kg