RadarSuper
LaksefileterTilbud

Annonce

Rema 1000 · Fisk & skaldyr · Rema 1000

Laksefileter

39,00 kr.173,33 kr./kg

Størrelse: 225 g

Udvikling: −11,3 %Arbejdstid: 9,1 min

Annonce

Laksefileter koster 39,00 kr. (173,33 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Laksefilet (Salmo salar) med skind og udenben

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi938 kJ / 226 kcal
Fedt18 g
heraf mættede fedtsyrer2,2 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein16 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Laksefileter med skind og uden ben af arten Salmo salar. Pakken indeholder 225 g og er klar til tilberedning, så snart du tager den ud af køleskabet.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 226 kcal, 18 g fedt — heraf 2,2 g mættet fedt — og 16 g protein. Saltindholdet er 0,11 g pr. 100 g, altså naturligt lavt.

Laks er en fast bestanddel af det danske køkken, både til hverdag og til gæster. Fileterne kan steges på panden med skindsiden nedad, bages i ovnen eller tilberedes i fad med grøntsager og fløde. Skindet bliver sprødt ved høj varme og kan spises. Da fileterne er uden ben, er de nemme at skære i stykker og bruge i salater, på rugbrød eller i en tærte.

Opbevares på køl ved højst 5 °C og bør tilberedes inden for et par dage efter køb. Har du ikke planer om at bruge dem med det samme, kan de fryses ned — læg dem i en tæt beholder eller pose, så de ikke tørrer ud. 225 g passer til to personer som hovedret eller til flere, hvis fisken indgår i et større måltid.

Kilopris sammenlignet med rødspættefileterne i samme fiskedisk

195,33 kr. pr. kilo mod 222,00 kr. pr. kilo for rødspætte — begge tal fra samme fiskeafdeling og samme dags prisregistrering.

Hvad Nøglehul og ASC betyder på denne pakke

Nøglehullet er Fødevarestyrelsens mærke for et ernæringsmæssigt godt valg i sin kategori. ASC certificerer ansvarligt opdrættet fisk med krav til foder, sygdomshåndtering og miljøpåvirkning.

Sådan tilberedes portionsstykker bedst

Cirka 10-12 minutter i ovnen ved 180 grader, eller til en kernetemperatur på 60-63 grader for en saftig konsistens.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
225 g
Stregkode (EAN)
5701542105202

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

39,00 kr.40,65 kr.42,30 kr.43,95 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1343,95 kr.
2026-08-3143,95 kr.
2026-09-1743,95 kr.
2026-10-0139,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Skal laksen have skindet på, når den steges?

    Fileterne har skind, og det kan sagtens blive siddende. Steg dem med skindsiden nedad på en varm pande, så bliver skindet sprødt, og fisken holder bedre sammen. Skindet kan spises.

  • Hvor længe kan laksefileterne holde sig?

    De skal opbevares på køl ved højst 5 °C og bør tilberedes inden for et par dage efter køb. Skal de gemmes længere, kan de fryses ned i en tæt beholder eller pose.

  • Hvor meget protein er der i laksen?

    Der er 16 g protein pr. 100 g. Pakken på 225 g indeholder dermed omkring 36 g protein i alt.

  • Hvad koster Laksefileter hos Rema 1000?

    Laksefileter koster 39,00 kr. (173,33 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Laksefileter på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Laksefileter markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Laksefileter?

    Laksefileter sælges i 225 g, svarende til 173,33 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Laksefileter?

    Laksefileter forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

31,95 kr.530 g

60,28 kr./kg

31,95 kr.400 g

79,88 kr./kg

25,00 kr.160 g

156,25 kr./kg

19,95 kr.129 g

154,65 kr./kg

19,95 kr.119 g

167,65 kr./kg

19,95 kr.240 g

83,13 kr./kg