RadarSuper
Kyllingelårfilet

Annonce

Rema 1000 · Kylling & fjerkræ · Dansk

Kyllingelårfilet

29,95 kr.74,88 kr./kg

Størrelse: 400 g

Udvikling: +3,3 %Arbejdstid: 6,3 min

Annonce

Kyllingelårfilet koster 29,95 kr. (74,88 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Kyllingeoverlår uden skind og ben (rester af kyllingeben kan forekomme).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi656 kJ / 157 kcal
Fedt9 g
heraf mættede fedtsyrer2,4 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein19 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kyllingelårfilet er udskåret af kyllingens overlår, uden skind og ben. Kødet sidder på et stykke af låret, der er mørkere og mere saftigt end brystfileten, og det har en kraftigere smag, som holder sig godt, når retten får lov at simre eller stege lidt længere.

Pakken indeholder 400 g. Næringsindholdet pr. 100 g er 157 kcal, 9 g fedt — heraf 2,4 g mættet — og 19 g protein, mens saltindholdet ligger på 0,2 g. Det gør kødet velegnet som den bærende del af et måltid, hvor der også skal være plads til kartofler, ris eller grøntsager ved siden af.

I det danske køkken bruges lårfilet typisk i ovnen med rodfrugter og timian, i gryderetter som coq au vin eller kylling i karry, på panden som hurtig hverdagsmad, eller skåret i strimler til wok og til fyld i tortillas. Den tåler også at blive grillet, og den kan sagtens tilberedes dagen før og varmes op.

Kødet skal opbevares i køleskabet og holdes under 5 °C. Tjek holdbarhedsdatoen på pakken, og vil du gemme det længere, kan det fryses ned — gerne portionsdelt, så du kun tager det op, du skal bruge. Rester af kyllingeben kan forekomme i fileten, så vær opmærksom, når du skærer kødet ud, især hvis det skal serveres for børn.

Tilbudsprisen og kiloprisen

72,50 kr. pr. kilo på tilbud (29,00 kr. for 400 gram), mod normalprisen 29,95 kr. I samme udtræk er kyllinge lårsteaks også på tilbud til 29,00 kr., men for kun 350 gram — det giver 82,86 kr. pr. kilo, altså dyrere end lårfiletten. To kyllingevarer, samme stykpris, forskellig kilopris — netop fordi pakkestørrelsen er forskellig.

Bedre Dyrevelfærd og Nøglehul — hvad mærkerne betyder

Bedre Dyrevelfærd er Fødevarestyrelsens frivillige mærkningsordning med 1-3 hjerter, hvor flere hjerter angiver højere standarder for dyrenes levevilkår; denne vare bærer 1 hjerte, ordningens indgangsniveau. Nøglehulsmærket dækker de ernæringsmæssigt bedre valg i en varegruppe — med 9,0 gram fedt og 19 gram protein pr. 100 gram passer lårfiletten ind i kriterierne.

Sådan tilberedes lårfilet

Ifølge Rema 1000s egen beskrivelse er lårfilet en udskæring med masser af smag, men mindre regulær end en brystfilet. Den tåler stegning i pande, på grill eller i ovn og forbliver typisk saftig, selv ved lidt længere tilberedningstid, fordi lårkødet naturligt har et højere fedtindhold end brystkødet.

Detaljer om varen

Mærke
Dansk
Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
5705830614162

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

29,00 kr.29,32 kr.29,63 kr.29,95 kr.13. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1329,00 kr.
2026-08-3129,00 kr.
2026-09-1629,95 kr.
2026-10-0129,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er forskellen på kyllingelårfilet og kyllingebryst?

    Lårfilet er skåret af overlåret og er mørkere og mere saftigt end brystfileten, som er magrere. Næringsindholdet her er 157 kcal og 9 g fedt pr. 100 g.

  • Hvordan tilberedes kyllingelårfilet?

    Den kan steges på panden, komme i ovnen med grøntsager, simre i gryderetter eller skæres i strimler til wok og tortillas. Kødet tåler også at blive grillet.

  • Kan kyllingelårfilet fryses?

    Ja. Opbevar den i køleskabet ved under 5 °C, og frys den ned, hvis du ikke skal bruge den inden holdbarhedsdatoen — gerne delt i portioner.

  • Hvad koster Kyllingelårfilet hos Rema 1000?

    Kyllingelårfilet koster 29,95 kr. (74,88 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kyllingelårfilet på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kyllingelårfilet ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kyllingelårfilet?

    Kyllingelårfilet sælges i 400 g, svarende til 74,88 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kyllingelårfilet?

    Kyllingelårfilet forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

149,95 kr.1100 g

136,32 kr./kg

69,95 kr.160 g

437,19 kr./kg

69,95 kr.440 g

158,98 kr./kg

32,95 kr.325 g

101,38 kr./kg

32,95 kr.800 g

41,19 kr./kg

32,95 kr.825 g

39,94 kr./kg