RadarSuper
Kyllingelår m. bbq

Annonce

Rema 1000 · Kylling & fjerkræ · Dansk

Kyllingelår m. bbq

32,95 kr.41,19 kr./kg

Størrelse: 800 g

Arbejdstid: 6,7 min

Annonce

Kyllingelår m. bbq koster 32,95 kr. (41,19 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 28. september 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

99 % kyllingeunderlår og -overlår med rygben, salt, krydderier (paprika, peber, persille, timian, løg), maltodextrin, tomatpulver, paprikaekstrakt.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi813 kJ / 195 kcal
Fedt14 g
heraf mættede fedtsyrer3,3 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein17 g
Salt0,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kyllingelår med BBQ-krydderi er underlår og overlår med rygben, der er krydret med en blanding af paprika, peber, persille, timian og løg samt tomatpulver og paprikaekstrakt. Kødet udgør 99 %, så krydderiet er et let lag oven på kyllingen frem for en marinade, der dækker smagen.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 195 kcal og 17 g protein, mens fedtindholdet er 14 g, heraf 3,3 g mættet fedt. Saltindholdet er 0,9 g pr. 100 g. Det gør kyllingelårene til et proteinrigt udgangspunkt for et måltid, hvor fedtet fra skind og mørkt kød også er med til at give saftighed.

I det danske køkken er kyllingelår en fast del af både hverdags- og weekendmaden. De kan steges i ovnen og serveres med kartofler, ovnbagte grøntsager eller en frisk salat, og de egner sig også til grillen om sommeren. BBQ-krydderiet giver en røget, let sødlig smag, der passer til både det klassiske tilbehør og til mere krydrede retter.

Pakken indeholder 800 g. Opbevar kyllingen i køleskabet ved højst 5 °C og overhold den angivne sidste anvendelsesdato. Skal kødet ikke bruges med det samme, kan det fryses ned og tøs op i køleskabet inden tilberedning.

Kiloprisen for færdigkrydret kylling

41,19 kr. pr. kilo er prisen for bakken på 800 gram til 32,95 kr., allerede krydret med en BBQ-blanding, så ingen ekstra tilberedning af smagen er nødvendig før grill eller ovn. De 99 % kylling betyder, at krydringen kun udgør en meget lille del af den samlede vægt.

Bedre dyrevelfærd 1 hjerte — hvad mærket betyder

Dyrevelfærdsmærket har tre niveauer, hvor ét hjerte er det laveste og stiller krav ud over lovens minimumskrav til blandt andet plads og udeadgang. To og tre hjerter stiller yderligere krav. Mærket her, sammen med »Dansk«, dokumenterer både oprindelse og en minimumsforbedring i dyrevelfærd.

Tilberedning og kernetemperatur

Kyllingelår skal gennemsteges til en kernetemperatur på mindst 75 grader, standardanbefalingen for fjerkræ. Fordi kødet sidder tættere på benet end i en brystfilet, tager lår typisk længere tid på grillen eller i ovnen — brug et stegetermometer for at være sikker.

Detaljer om varen

Mærke
Dansk
Størrelse
800 g
Stregkode (EAN)
5705830604385

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

25,00 kr.27,65 kr.30,30 kr.32,95 kr.13. aug.31. aug.16. sep.28. sep.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1332,95 kr.
2026-08-3132,95 kr.
2026-09-1632,95 kr.
2026-09-2832,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder BBQ-krydderiet på kyllingelårene?

    Krydderiblandingen består af paprika, peber, persille, timian og løg samt maltodextrin, tomatpulver og paprikaekstrakt. Kødet udgør 99 % af varen.

  • Hvor meget protein og fedt er der i kyllingelår med BBQ-krydderi?

    Pr. 100 g indeholder varen 17 g protein og 14 g fedt, heraf 3,3 g mættet fedt. Energiindholdet er 195 kcal (813 kJ), og saltindholdet er 0,9 g.

  • Hvordan opbevarer jeg kyllingelårene, og kan de fryses?

    Opbevar kyllingen i køleskabet ved højst 5 °C og overhold sidste anvendelsesdato. Skal den ikke bruges med det samme, kan den fryses ned og tøs op i køleskabet inden tilberedning.

  • Hvad koster Kyllingelår m. bbq hos Rema 1000?

    Kyllingelår m. bbq koster 32,95 kr. (41,19 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 28. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kyllingelår m. bbq på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kyllingelår m. bbq ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kyllingelår m. bbq?

    Kyllingelår m. bbq sælges i 800 g, svarende til 41,19 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kyllingelår m. bbq?

    Kyllingelår m. bbq forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

149,95 kr.1100 g

136,32 kr./kg

69,95 kr.160 g

437,19 kr./kg

69,95 kr.440 g

158,98 kr./kg

32,95 kr.325 g

101,38 kr./kg

32,95 kr.825 g

39,94 kr./kg

49,95 kr.1350 g

37,00 kr./kg