RadarSuper
Kyllinge lårsteaks

Annonce

Rema 1000 · Kylling & fjerkræ · Dansk

Kyllinge lårsteaks

32,95 kr.94,14 kr./kg

Størrelse: 350 g

Udvikling: +13,6 %Arbejdstid: 6,8 min

Annonce

Kyllinge lårsteaks koster 32,95 kr. (94,14 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Helt kyllingelår med skind og uden ben.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi630 kJ / 151 kcal
Fedt8,3 g
heraf mættede fedtsyrer2,1 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein19 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kyllingelårsteaks er skåret af hele kyllingelår med skind og uden ben, så stykkerne har samme saftige karakter som et lår, men kan lægges direkte på panden eller i ovnen uden at skulle udbenes først.

Ifølge næringsindholdet giver 100 g 151 kcal og 19 g protein, mens fedtindholdet ligger på 8,3 g, heraf 2,1 g mættet fedt. Saltindholdet er 0,21 g pr. 100 g.

I det danske køkken er lårsteaks et alsidigt stykke kød: de kan steges på panden og serveres med kartofler og en let sauce, lægges på grillen om sommeren eller skæres i strimler til wok, gryderetter og salater. Skindet hjælper med at holde kødet saftigt under tilberedningen og kan give en sprød overflade, hvis panden er godt varm.

Pakken indeholder 350 g. Opbevar den køligt, og overhold den angivne holdbarhedsdato. Skal kødet ikke bruges med det samme, kan det fryses ned og tages op i god tid inden tilberedning.

Tilbudsprisen og kiloprisen sammenlignet med lårfilet

82,86 kr. pr. kilo på tilbud (29,00 kr. for 350 gram), mod normalprisen 32,95 kr. I samme udtræk er kyllingelårfilet også på tilbud til 29,00 kr., men for 400 gram — det giver 72,50 kr. pr. kilo, altså billigere end lårsteaks. Samme stykpris, forskellig kilopris, fordi pakkestørrelsen er forskellig.

Med skind og ben ude — hvad forskellen betyder

Lårsteaks er helt kyllingelår med skind og uden ben, mens lårfileten i samme udtræk er udbenet og uden skind. Næringsmæssigt er de to udskæringer meget tætte — 19 gram protein i begge, og en anelse lavere fedtindhold i lårsteaks (8,3 gram mod 9,0 gram) trods det bevarede skind.

Sådan tilberedes lårsteaks bedst

Med skindet bevaret egner udskæringen sig særligt godt til grill eller pande, hvor skindet kan blive sprødt og gyldent, mens kødet forbliver saftigt under det. Det er en fordel, den udbenede, skindfri lårfilet ikke har på samme måde.

Detaljer om varen

Mærke
Dansk
Størrelse
350 g
Stregkode (EAN)
5705830614032

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

29,00 kr.30,32 kr.31,63 kr.32,95 kr.13. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1329,00 kr.
2026-08-3129,00 kr.
2026-09-1632,95 kr.
2026-10-0132,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er kyllingelårsteaks lavet af?

    De er skåret af hele kyllingelår med skind og uden ben.

  • Hvor meget protein og fedt er der i kyllingelårsteaks?

    Pr. 100 g indeholder de 19 g protein og 8,3 g fedt, heraf 2,1 g mættet fedt. Energiindholdet er 151 kcal.

  • Hvordan tilbereder man kyllingelårsteaks?

    De kan steges på panden, tilberedes i ovnen eller lægges på grillen. Skindet holder kødet saftigt, og en godt varm pande kan give en sprød overflade.

  • Hvad koster Kyllinge lårsteaks hos Rema 1000?

    Kyllinge lårsteaks koster 32,95 kr. (94,14 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kyllinge lårsteaks på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kyllinge lårsteaks ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kyllinge lårsteaks?

    Kyllinge lårsteaks sælges i 350 g, svarende til 94,14 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kyllinge lårsteaks?

    Kyllinge lårsteaks forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

149,95 kr.1100 g

136,32 kr./kg

69,95 kr.160 g

437,19 kr./kg

69,95 kr.440 g

158,98 kr./kg

32,95 kr.325 g

101,38 kr./kg

32,95 kr.800 g

41,19 kr./kg

32,95 kr.825 g

39,94 kr./kg