RadarSuper
Kartoffelbåde m. bbq

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Rema 1000

Kartoffelbåde m. bbq

11,15 kr.18,58 kr./kg

Størrelse: 600 g

Laveste registrerede: 11,15 kr.Højeste registrerede: 11,95 kr.Udvikling: −6,7 %Arbejdstid: 2,5 min

Annonce

Kartoffelbåde m. bbq koster 11,15 kr. (18,58 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

85% kartofler, 7% solsikkeolie, hvedemel, salt, modificeret stivelse (kartoffel, majs), sort peber, chilipeber, hvidløgspulver, løgpulver, hævemidler (E 450, E 500), gærekstrakt, krydderiekstrakter (paprika, sort peber), dextrose.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi613 kJ / 147 kcal
Fedt6,6 g
heraf mættede fedtsyrer0,8 g
Kulhydrat18 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre3,2 g
Protein2,2 g
Salt0,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kartoffelbåde med BBQ-smag er færdigkrydrede kartoffelbåde, der er klar til at komme i ovnen eller på panden. De består af 85 % kartofler tilsat solsikkeolie, hvedemel og en krydderiblanding med sort peber, chili, hvidløg, løg og paprika. Den røde farve og den let røgede smag kommer fra krydderiekstrakter og gærekstrakt.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 147 kcal, 6,6 g fedt — heraf kun 0,8 g mættet fedt — 18 g kulhydrater og 3,2 g fibre. Saltindholdet er 0,88 g pr. 100 g.

De passer som tilbehør til aftensmaden, hvor de kan bages i ovnen eller steges på panden og serveres til kød, fisk eller burger. Den færdige krydring betyder, at de ikke skal tilsættes salt eller krydderier inden tilberedning.

Pakken indeholder 600 g. Opbevares tørt og køligt, og efter åbning bør resten sættes i køleskabet og bruges inden for et par dage.

Tre frosne kartoffelvarer, tre kilopriser

Ren pommes frites: 9,95 kr./kg. Kartoffelbåde m. bbq: 19,92 kr./kg. Pommes frites m. bbq: 26,84 kr./kg. Forskellen følger krydderiblanding og forarbejdningsgrad, ikke kun kartoffelindholdet.

Ingredienserne bag BBQ-smagen

85 % kartoffel, solsikkeolie, hvedemel og krydderierne sort peber, chilipeber, hvidløgspulver og løgpulver. Hævemidlerne E 450 og E 500 samt gærekstrakt er tilsat for en sprødere overflade efter bagning.

Sådan bliver bådene sprøde i ovnen

20-25 minutter ved høj varme, spredt ud på en bageplade så luften kan cirkulere. Direkte på panden eller i gryden bliver resultatet blødt, fordi kartoflen ikke får den tørre varme, der driver fugten ud af overfladen.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
600 g
Stregkode (EAN)
5705830600059

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

11,15 kr.11,42 kr.11,68 kr.11,95 kr.17. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1711,95 kr.
2026-08-3111,95 kr.
2026-09-1711,15 kr.
2026-10-0111,15 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg kartoffelbådene?

    De er færdigkrydrede og kan bages i ovnen eller steges på panden. Der skal ikke tilsættes salt eller krydderier.

  • Hvad indeholder kartoffelbådene?

    De består af 85 % kartofler, solsikkeolie, hvedemel, salt, modificeret stivelse, sort peber, chilipeber, hvidløgspulver, løgpulver, hævemidler, gærekstrakt, krydderiekstrakter og dextrose.

  • Hvor mange kalorier er der i kartoffelbådene?

    Der er 147 kcal pr. 100 g. Pakken indeholder 600 g.

  • Hvad koster Kartoffelbåde m. bbq hos Rema 1000?

    Kartoffelbåde m. bbq koster 11,15 kr. (18,58 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kartoffelbåde m. bbq på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kartoffelbåde m. bbq ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kartoffelbåde m. bbq?

    Kartoffelbåde m. bbq sælges i 600 g, svarende til 18,58 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kartoffelbåde m. bbq?

    Kartoffelbåde m. bbq forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,95 kr.400 g

49,88 kr./kg

15,50 kr.500 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.500 g

27,90 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

12,95 kr.600 g

21,58 kr./kg