RadarSuper
Kartoffelbåde

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Gram Slot, Øko.

Kartoffelbåde

17,95 kr.29,92 kr./kg

Størrelse: 600 g

Udvikling: +49,6 %Arbejdstid: 3,8 min

Annonce

Kartoffelbåde koster 17,95 kr. (29,92 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

96% økologiske kartofler, 4 % økologisk solsikkeolie

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi495 kJ / 118 kcal
Fedt4,1 g
heraf mættede fedtsyrer0,3 g
Kulhydrat18 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre1,3 g
Protein1,6 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kartoffelbåde fra Gram Slot er skåret i både og vendt i økologisk solsikkeolie. Indholdet er enkelt: 96 % økologiske kartofler og 4 % økologisk solsikkeolie. Der er altså hverken tilsat salt, krydderier eller andet, så du kan selv styre, hvordan de skal smage.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 118 kcal, 18 g kulhydrater, 1,6 g protein og 1,3 g fibre, mens fedtindholdet er 4,1 g, hvoraf kun 0,3 g er mættet fedt. Det gør både til et let tilbehør, der kan bære en krydret hovedret.

Bådene er klar til at gå i ovnen eller på bagepladen og passer til det meste af det, danskere typisk serverer kartofler til: stegt kød, fisk, fjerkræ eller som en del af et grønt måltid. Fordi de allerede er skåret og olieret, kan de komme direkte fra posen og på pladen, og du kan krydre dem efter smag, fx med salt, paprika eller friske urter.

Pakken indeholder 600 g. Opbevar den køligt, og følg anvisningen på emballagen for holdbarhed og tilberedning.

Samme kilopris som fritter og halve kartofler

Kartoffelbåde, pommes fritter og halve kartofler fra Gram Slot sælges alle til 12,00 kr. i tilbud for en 600-grams pose (20,00 kr. pr. kilo). Kiloprisen er identisk på tværs af de tre — forskellen er alene, hvordan kartoflen er skåret.

Hvorfor båden smager anderledes end pomfritten

Bådens tykkere form giver en anden overflade-til-volumen-ratio end en tynd pomfrit, hvilket ses i næringsindholdet: lidt højere fedt- og kulhydratindhold (4,1 g og 18 g pr. 100 g mod fritternes 4,3 g og 15 g). Resultatet er typisk en blødere midte og en mere ujævn, sprød skorpe.

Fra mark til pose: Gram Slot

Kartoflerne dyrkes på Gram Slot, det økologiske landbrug Rema 1000 er medejer af, uden sprøjtning mod ukrudt. Det er den samme gård, der leverer kartoflerne til de øvrige frosne kartoffelprodukter fra serien.

Detaljer om varen

Mærke
Gram Slot, Øko.
Størrelse
600 g
Stregkode (EAN)
5705830602152

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.13,98 kr.15,97 kr.17,95 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1712,00 kr.
2026-09-0117,95 kr.
2026-09-1717,95 kr.
2026-10-0117,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Gram Slot Øko Kartoffelbåde?

    De består af 96 % økologiske kartofler og 4 % økologisk solsikkeolie. Der er ikke tilsat salt eller krydderier.

  • Hvordan tilbereder jeg kartoffelbådene?

    De er skåret og vendt i olie, så de kan lægges direkte på en bageplade og komme i ovnen. Krydr eventuelt selv med salt og krydderier.

  • Hvor mange kalorier er der i kartoffelbådene?

    Der er 118 kcal pr. 100 g. Fordelingen er 18 g kulhydrater, 4,1 g fedt, 1,6 g protein og 1,3 g fibre pr. 100 g.

  • Hvad koster Kartoffelbåde hos Rema 1000?

    Kartoffelbåde koster 17,95 kr. (29,92 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kartoffelbåde på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kartoffelbåde ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kartoffelbåde?

    Kartoffelbåde sælges i 600 g, svarende til 29,92 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kartoffelbåde?

    Kartoffelbåde forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,95 kr.400 g

49,88 kr./kg

15,50 kr.500 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.500 g

27,90 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

12,95 kr.600 g

21,58 kr./kg