RadarSuper
Kanelsnegl

Annonce

Rema 1000 · Brød & kager · Bavinchi

Kanelsnegl

10,00 kr.95,24 kr./kg

Størrelse: 105 g

Arbejdstid: 2,1 min

Annonce

Kanelsnegl koster 10,00 kr. (95,24 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

HVEDEMEL, sukker, vand, vegetabilsk fedt (rspo certificeret palme), vegetabilsk olie (raps) , pasteuriserede ÆG (3,9%), gær, glukosesirup (tørret), modificeret stivelse (E1422, E1414), vallepulver (fra MÆLK), kanel, emulgator (E472e, E475, E322, E471), kartoffelstivelse, aroma, salt, surhedsregulerende middel (E330), vitamin A fra margarine, rapsolie, melbehandlingsmiddel (E300), kakao , konserveringsmiddel (E211), salt tilsat jod, HVEDEGLUTEN, ÆGGEHVIDEPULVER, SKUMMETMÆLKEPULVER, kokosolie, antioxidanter (E330), farvestof (E170, E160a), MÆLKEPROTEIN, stabilisator (E450, E401, E516), antiklumpningsmiddel (E501, E170), enzymer. Kan indeholde spor af HASSELNØDDER , MANDLER, SESAM, VALNØDDER, JORDNØDDER.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.768 kJ / 423 kcal
Fedt25 g
heraf mættede fedtsyrer9,9 g
Kulhydrat45 g
heraf sukkerarter25 g
Kostfibre1,3 g
Protein4,2 g
Salt0,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En kanelsnegl på 105 g bagt af hvedemel, sukker, vand og vegetabilsk fedt samt rapsolie. Dejen er beriget med pasteuriserede æg, gær og vallepulver fra mælk, og smagen kommer fra kanel og aroma. Overfladen har et let lag glasur, hvor glukosesirup, modificeret stivelse og kakao indgår, og farven er justeret med farvestofferne E170 og E160a.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 423 kcal, 25 g fedt — heraf 9,9 g mættet — 45 g kulhydrater, hvoraf 25 g er sukkerarter, 4,2 g protein, 1,3 g fibre og 0,53 g salt.

Kanelsneglen er en klassiker i det danske bagværk og hører til blandt de mest kendte søde sager herhjemme. Den spises som den er, oftest til kaffe, te eller et glas kold mælk, og kan også tages med som snack på farten eller lægges i madpakken.

Opbevar den tørt og ikke for varmt, så holder den sig bedst. Har du lyst til at varme den, giver et kort ophold i ovnen eller mikroovnen en blødere, mere nybagt fornemmelse. Indeholder hvede, æg og mælk og kan indeholde spor af nødder, mandler, sesam og jordnødder.

Kiloprisen for Bavinchi-bagværk

105 gram til 10,00 kr. giver 95,24 kr. pr. kilo. Det placerer kanelsneglen over almindeligt franskbrød pr. kilo — en normal pris for fint, industrielt fremstillet bagværk fra kædens egen bager-serie.

En hel snegl vejer 105 gram og udgør dermed typisk mere end én lille kaffebolle — den er tænkt som en solid eftermiddagssnack eller en sødere start på dagen.

Allergener: gluten, æg og mælk

Kanelsneglen indeholder hvedegluten, pasteuriserede æg og flere mælkeprodukter (vallepulver, æggehvidepulver, skummetmælkspulver) som direkte ingredienser. Dertil advarer mærkningen om mulige spor af hasselnødder, mandler, sesam, valnødder og jordnødder fra delt produktionslinje.

Det gør varen uegnet for cøliaki- og mælkeallergikere og risikabel for personer med nøddeallergi, selvom nødder ikke indgår som direkte ingrediens.

Energiindhold og opbevaring

Med 423 kcal og 25 gram sukkerarter pr. 100 gram er en hel snegl på 105 gram omkring 444 kcal — en energitæt sag, der afspejler kombinationen af sukker, palmefedt og hvedemel.

Opbevar sneglen ved stuetemperatur i en lufttæt pose, og spis den inden for et par dage, da glasur og blød dej tørrer hurtigt ud. Den kan også fryses og senere varmes kort i ovnen for at genskabe noget af den bløde konsistens.

Detaljer om varen

Mærke
Bavinchi
Størrelse
105 g
Stregkode (EAN)
5711156006383

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.10,00 kr.10,01 kr.10,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1310,00 kr.
2026-09-0110,00 kr.
2026-09-1710,00 kr.
2026-10-0110,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder en kanelsnegl fra Bavinchi?

    Den er bagt af hvedemel, sukker, vand, vegetabilsk fedt og rapsolie med pasteuriserede æg, gær og vallepulver fra mælk. Smagen kommer fra kanel og aroma, og overfladen har glasur med bl.a. glukosesirup og kakao.

  • Hvor mange kalorier er der i en kanelsnegl på 105 g?

    Pr. 100 g indeholder den 423 kcal og 1768 kJ. Fordelingen er 25 g fedt, 45 g kulhydrater, 4,2 g protein, 1,3 g fibre og 0,53 g salt.

  • Hvordan opbevarer jeg kanelsneglen bedst?

    Opbevar den tørt og ikke for varmt. Vil du have en blødere og mere nybagt fornemmelse, kan den varmes kort i ovn eller mikroovn inden servering.

  • Hvad koster Kanelsnegl hos Rema 1000?

    Kanelsnegl koster 10,00 kr. (95,24 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kanelsnegl på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kanelsnegl ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kanelsnegl?

    Kanelsnegl sælges i 105 g, svarende til 95,24 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kanelsnegl?

    Kanelsnegl forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

29,00 kr.250 g

116,00 kr./kg

29,00 kr.220 g

131,82 kr./kg

32,00 kr.290 g

110,34 kr./kg

35,00 kr.320 g

109,38 kr./kg

26,00 kr.515 g

50,49 kr./kg

20,00 kr.515 g

38,83 kr./kg