Annonce
Rema 1000 · Oliven & syltede grøntsager · Tex Mex
Jalapenos i skiver
Størrelse: 220 g
Annonce
Jalapenos i skiver koster 8,50 kr. (38,64 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
45 % blancherede jalapeños, 39 % vand, 14 % eddike, salt, konsistensmiddel (E 509), hvidløgspulver, gurkemeje.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 85,8 kJ / 25 kcal |
| Fedt | 0,3 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 0 g |
| Kulhydrat | 2,1 g |
| heraf sukkerarter | 0,7 g |
| Kostfibre | 1,9 g |
| Protein | 1,4 g |
| Salt | 0 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Skivede jalapeños i eddikelage med hvidløgspulver og gurkemeje. Ifølge ingredienslisten udgør blancherede jalapeños 45 % af indholdet, mens vand og eddike står for henholdsvis 39 % og 14 %. Gurkemejen er med til at give den karakteristiske grønne farve.
Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 25 kcal og 85,8 kJ. Der er 2,1 g kulhydrater, hvoraf 0,7 g er sukkerarter, 1,9 g fibre og 1,4 g protein. Fedtindholdet er 0,3 g, heraf 0,0 g mættet fedt, og saltindholdet er 0,0 g.
Skiverne er klar til brug og kræver hverken hakning eller udblødning. De lægges på pizza, i tacos, wraps, burgere og sandwiches, røres i creme fraiche eller dressing, eller blandes i salsa og guacamole for at tilføje varme og syrlighed. De kan også drysses over æg, salater og gryderetter.
Pakken indeholder 220 g. Efter åbning opbevares glasset eller beholderen i køleskab, og skiverne holdes dækket af lagen, så de bevarer smag og tekstur. Brug en ren gaffel eller ske ved servering.
Kiloprisen sammenlignet med salsaen i samme serie
220 gram til 8,50 kr. giver 38,64 kr. pr. kilo. Tex Mex' salsasauce medium i samme registrering koster 10,95 kr. for 315 gram, svarende til 34,76 kr. pr. kilo — jalapenosene er dermed den dyrere af de to varer pr. kilo her, et regnestykke ud fra begge varers egne priser og vægte.
Hvad er blancherede jalapenos
Jalapenoserne er kort kogt eller dampet (blancheret), før de er lagt i en lage af vand, eddike og salt med konsistensmidlet E 509, der holder skiverne faste og sprøde. Blanchering mildner den skarpeste råhed i chilien og giver mere ensartede skiver end friske jalapenos.
Brug og holdbarhed efter åbning
Skiverne bruges klassisk som topping på nachos, tacos, burgere og pizza. Efter åbning opbevares glasset på køl, og skiverne bør holdes dækket af lagen, som fungerer som en beskyttende barriere — de holder sig typisk et par uger på den måde.
Detaljer om varen
- Mærke
- Tex Mex
- Størrelse
- 220 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830002693
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-17 | 8,50 kr. |
| 2026-09-02 | 8,50 kr. |
| 2026-09-19 | 8,50 kr. |
| 2026-10-04 | 8,50 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvor stærke er jalapeños i skiver?
Styrken afhænger af chiliens naturlige variation og af lagen, som fortynder smagen. Ifølge ingredienslisten er 45 % blancherede jalapeños, mens 39 % er vand og 14 % eddike, så skiverne fremstår mildere og mere syrlige end frisk jalapeño.
Hvordan opbevarer jeg dem efter åbning?
Efter åbning sættes beholderen i køleskab, og skiverne holdes dækket af lagen. Brug en ren gaffel eller ske, når du tager skiver op, så lagen ikke forurenes.
Hvad kan jeg bruge skiverne til?
De er klar til brug og lægges direkte på pizza, i tacos, wraps, burgere og sandwiches. De kan også røres i creme fraiche, dressing, salsa eller guacamole og drysses over æg, salater og gryderetter.
Hvad koster Jalapenos i skiver hos Rema 1000?
Jalapenos i skiver koster 8,50 kr. (38,64 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Jalapenos i skiver på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Jalapenos i skiver ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Jalapenos i skiver?
Jalapenos i skiver sælges i 220 g, svarende til 38,64 kr./kg.
Hvor kan man købe Jalapenos i skiver?
Jalapenos i skiver forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce