RadarSuper
HummusTilbud

Annonce

Rema 1000 · Oliven & syltede grøntsager · Rema 1000, Krydret Kikærtepuré

Hummus

12,00 kr.60,00 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 2,7 min

Annonce

Hummus koster 12,00 kr. (60,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

74 % udblødte ogkogte kikæer (heraf 60 % kikæer,vand), 9 % sesamfrøpasta, 7 % vand,6 % rapsolie, salt, 1 % hvidløgspulver, surhedsregulerendemiddel (E 330), konserveringsmiddel (E 202).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi662 kJ / 159 kcal
Fedt9 g
heraf mættede fedtsyrer1,4 g
Kulhydrat9,1 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre6 g
Protein7,4 g
Salt1,7 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kikærtemos med sesamfrøpasta og hvidløg — en færdigblandet puré, der er klar til at komme på bordet. Ifølge ingredienslisten udgør udblødte og kogte kikærter 74 %, mens sesamfrøpasta (tahini) og rapsolie står for fedmen og den cremede konsistens. Hvidløgspulver giver den krydrede smag, og surhedsregulerende middel (E 330) samt konserveringsmiddel (E 202) er med til at holde puréen frisk.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 159 kcal, 9 g fedt (heraf 1,4 g mættet), 9,1 g kulhydrat, 6 g fiber og 7,4 g protein. Saltindholdet er 1,7 g pr. 100 g.

I det danske køkken bruges hummus typisk som dip til grøntsagsstænger, brød eller chips, som smørelse på rugbrød og i wraps eller sandwich. Den kan også komme i en skål som tilbehør til grillede grøntsager eller kød, eller røres i en dressing.

Bøtten indeholder 200 g. Efter åbning opbevares den på køl og bør spises inden for få dage, så smagen og holdbarheden bevares.

Samme kilopris som aioli — begge på tilbud

60,00 kr. pr. kilo til tilbudsprisen på 12,00 kr. for 200 gram — nøjagtig samme pris og kilopris som Rema 1000's aioli i samme bakkestørrelse og samme kategori. To forskellige delikatesser, identisk pris i denne kampagneperiode.

Kikærter, tahin og hvidløg

74 % kikærter og 9 % sesamfrøpasta (tahin) udgør basen, tilsat rapsolie, salt og 1 % hvidløgspulver, som giver den krydrede smag. Det er en forholdsvis klassisk hummusopskrift uden unødvendige tilsætningsstoffer ud over syrningsmiddel og konserveringsmiddel.

Mere fiber og protein end en mayonnaisesalat

6,0 gram kostfibre og 7,4 gram protein pr. 100 gram er højt sammenlignet med mayonnaisebaserede pålægssalater i samme køledisk, fordi hummus er bygget op om kikærter og tahin i stedet for æg og olie alene.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000, Krydret Kikærtepuré
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5704959100013

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,17 kr.12,33 kr.12,50 kr.19. aug.3. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1912,00 kr.
2026-09-0312,50 kr.
2026-09-1812,50 kr.
2026-10-0212,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder hummusen?

    Ifølge ingredienslisten: 74 % udblødte og kogte kikærter (heraf 60 % kikærter, vand), 9 % sesamfrøpasta, 7 % vand, 6 % rapsolie, salt, 1 % hvidløgspulver, surhedsregulerende middel (E 330) og konserveringsmiddel (E 202).

  • Hvordan bruges hummus?

    Den bruges typisk som dip til grøntsager, brød eller chips, som smørelse på rugbrød og i wraps eller sandwich, eller som tilbehør til grillede grøntsager og kød.

  • Hvordan opbevares hummusen?

    Bøtten indeholder 200 g. Efter åbning opbevares den på køl og bør spises inden for få dage.

  • Hvad koster Hummus hos Rema 1000?

    Hummus koster 12,00 kr. (60,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hummus på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Hummus markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Hummus?

    Hummus sælges i 200 g, svarende til 60,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hummus?

    Hummus forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

8,50 kr.220 g

38,64 kr./kg

7,95 kr.40 g

198,75 kr./kg

9,95 kr.50 g

199,00 kr./kg

20,08 kr.130 g

154,46 kr./kg

18,08 kr.110 g

164,36 kr./kg

15,95 kr.210 g

75,95 kr./kg