RadarSuper
Jacobsen saison 5,5%

Annonce

Rema 1000 · Øl · A La Bun

Jacobsen saison 5,5%

19,50 kr.44,32 kr./l

Størrelse: 44 cl

Arbejdstid: 4 min

Annonce

Jacobsen saison 5,5% koster 19,50 kr. (44,32 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, BYGMALT*, RUGMALT*, surdejsbrød* (vand, HVEDEMEL*, FULDKORNSHVEDESURDEJ* (vand, FULDKORNSHVEDEMEL*)(9%), HVEDESURDEJ* (HVEDEMEL*, vand, gær)(9%), groft ØLANDSHVEDEMEL* (7,5%), HVEDEFLAGER*, salt med jod), HVEDEMALT*, humle*, kuldioxid, gær (*=økologisk)

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi190 kJ / 45 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer0,5 g
Kulhydrat3,4 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En økologisk saison på 5,5 % fra Jacobsen, brygget med vand, bygmalt, rugmalt og humle — og med surdejsbrød som en usædvanlig ingrediens. Brødet består af hvedemel, fuldkornshvedesurdej, hvedesurdej, groft ølandshvedemel, hvedeflager og jodiseret salt, så en del af kornets sødme og syrlighed kommer med ind i glasset.

Saison er en tør, let krydret øltype med høj kulsyre og en frisk, syrlig afslutning. Her får surdejen lov at spille sammen med rugen, hvilket giver en dybere, mere brødet karakter end en klassisk saison. Den er velegnet til det danske frokostbord, til fisk og skaldyr, til modne oste eller blot som ledsager til en let ret med grønt.

Næringsindholdet ligger på 45 kcal pr. 100 ml, 3,4 g kulhydrat og 0,02 g salt, så den er forholdsvis let i glasset. Flasken på 44 cl rummer omkring to serveringer. Opbevares køligt og mørkt, gerne stående, og nydes ved 6-8 °C, så både syrligheden og brødnoterne kommer frem.

Literprisen ligger tæt på Wiibroes Årgangsøl

44,32 kr. pr. liter her mod 44,00 kr. pr. liter for Wiibroes Årgangsøl 10,6 % i samme sortiment — næsten identisk literpris, selvom denne saison har mindre end halvdelen af alkoholprocenten.

Surdejsbrød som bryggeriingrediens

Ud over vand, bygmalt og rugmalt indgår et decideret surdejsbrød i opskriften — hvedemel, fuldkornshvedesurdej og hvedesurdej. Det er en teknik, der giver øllet en mere kompleks karakter end en almindelig maltbaseret opskrift.

Aldersgrænse og pant

Rema 1000 har registreret varen med en aldersgrænse på 16 år, mod 18 år for den stærkere Wiibroe-øl i samme sortiment. Der er desuden 1 kr. i pant på flasken.

Detaljer om varen

Mærke
A La Bun
Størrelse
44 cl
Stregkode (EAN)
5740002908571

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,50 kr.18,00 kr.19,50 kr.17. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1719,50 kr.
2026-08-3119,50 kr.
2026-09-1615,00 kr.
2026-10-0119,50 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er en saison for en øl?

    Saison er en tør, let krydret og højt kulsyret øltype med en frisk, syrlig afslutning. Denne version fra Jacobsen er brygget med surdejsbrød, hvilket giver en dybere, mere brødet karakter.

  • Hvad indeholder Jacobsen Saison A La Bun?

    Vand, bygmalt, rugmalt, surdejsbrød (hvedemel, fuldkornshvedesurdej, hvedesurdej, groft ølandshvedemel, hvedeflager, salt med jod), hvedemalt, humle, kuldioxid og gær. Alle korn- og brødingredienser er økologiske.

  • Hvordan opbevares og serveres øllen?

    Opbevar flasken køligt og mørkt, gerne stående. Server ved 6-8 °C, så både syrligheden og brødnoterne kommer frem. Flasken på 44 cl rummer omkring to serveringer.

  • Hvad koster Jacobsen saison 5,5% hos Rema 1000?

    Jacobsen saison 5,5% koster 19,50 kr. (44,32 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Jacobsen saison 5,5% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Jacobsen saison 5,5% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Jacobsen saison 5,5%?

    Jacobsen saison 5,5% sælges i 44 cl, svarende til 44,32 kr./l.

  • Hvor kan man købe Jacobsen saison 5,5%?

    Jacobsen saison 5,5% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l