RadarSuper
Italiensk insp

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Lækkert & Nemt, Øko

Italiensk insp

14,95 kr.37,38 kr./kg

Størrelse: 400 g

Arbejdstid: 3,1 min

Annonce

Italiensk insp koster 14,95 kr. (37,38 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

48 % økologisk tomat i tern, 20 % økologisk rød peberfrugt i strimler*, 15 % økologisk gul peberfrugt i strimler*, 13 % økologisk løg i tern*, 2 % økologisk hvidløg i tern*, 2 % økologisk basilikum. *=Blancheret.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi155 kJ / 37 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat5,7 g
heraf sukkerarter3,6 g
Kostfibre2,6 g
Protein1,5 g
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En pose frostgrønt på 400 g med seks økologiske grøntsager i tern og strimler: tomat, rød og gul peberfrugt, løg, hvidløg og basilikum. Tomaten udgør 48 %, peberfrugterne tilsammen 35 %, løget 13 %, og hvidløg og basilikum ligger på 2 % hver. Alt er blancheret, altså kortvarigt kogt og derefter nedfrosset, hvilket bevarer farve, bid og smag, så grøntsagerne ikke bliver udkogte, når du varmer dem op.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 37 kcal, 5,7 g kulhydrater, hvoraf 3,6 g sukker, 2,6 g fibre og 1,5 g protein. Saltindholdet er lavt med 0,02 g pr. 100 g.

Blandingen er skåret i ensartede stykker, så den er nem at bruge direkte fra fryseren. Den passer til en hurtig tomatsauce eller gryderet, til at lægge i ovnen sammen med kød eller fisk, eller som fyld i en tærte og på en pizza. Fordi grøntsagerne allerede er i tern, kan de også kommes i en suppe eller en pande uden optøning.

Opbevares ved -18 °C eller koldere og kan tilberedes direkte fra frossen tilstand. Hold posen lukket, så grøntsagerne ikke tager smag af andet i fryseren, og brug den inden for den angivne holdbarhedsdato.

Samme kilopris som Karrygrønt i serien

Italiensk insp og Karrygrønt, begge fra Lækkert & Nemt Øko., koster 14,95 kr. for 400 gram — 37,38 kr. pr. kilo for begge. Valget mellem dem handler om smag, ikke om pris.

Hvad der er i posen

Tomat (48 %), rød og gul peberfrugt, løg, hvidløg og basilikum — alt økologisk og forblancheret. En klassisk italiensk smagskombination, tænkt til pastasauce eller simreretter.

Sådan bruges tomatbaseret frostgrønt

Blandingen kan bruges direkte som base i en pastasauce eller simreret, eller som tilbehør. Fordi grøntsagerne er forblancherede, koges posen hurtigere igennem end friske grøntsager fra bunden.

Detaljer om varen

Mærke
Lækkert & Nemt, Øko
Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
5705830606358

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,98 kr.13,97 kr.14,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1314,95 kr.
2026-09-0114,95 kr.
2026-09-1714,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Skal grøntsagerne tø op før brug?

    Nej, de er blancherede og kan bruges direkte fra fryseren i gryder, på panden eller i ovnen.

  • Hvad indeholder blandingen?

    48 % tomat, 20 % rød peberfrugt, 15 % gul peberfrugt, 13 % løg, 2 % hvidløg og 2 % basilikum, alle økologiske.

  • Hvor mange kalorier er der i 100 g?

    37 kcal og 155 kJ pr. 100 g, med 5,7 g kulhydrater og 2,6 g fibre.

  • Hvad koster Italiensk insp hos Rema 1000?

    Italiensk insp koster 14,95 kr. (37,38 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Italiensk insp på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Italiensk insp ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Italiensk insp?

    Italiensk insp sælges i 400 g, svarende til 37,38 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Italiensk insp?

    Italiensk insp forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,95 kr.400 g

49,88 kr./kg

15,50 kr.500 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.500 g

27,90 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

12,95 kr.600 g

21,58 kr./kg