RadarSuper
Hvidløgsbaguettes

Annonce

Rema 1000 · Brød & bagværk · Rema 1000

Hvidløgsbaguettes

14,50 kr.41,43 kr./kg

Størrelse: 350 g

Arbejdstid: 3,1 min

Annonce

Hvidløgsbaguettes koster 14,50 kr. (41,43 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

56 % hvedemel, 19 % vand, 13 % smør, 6 % surdej (vand, hvedemel), 2 % løg, salt tilsat jod,1 % hvidløg, salt, gær, rugmel, enzym (hvede), persille, kartoffelstivelse, tapiokastivelse, naturlighvidløgsaroma, surhedsregulerende middel (E 330), hvedemaltmel.Kan indeholde spor af soja, sennep og sesamfrø.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.275 kJ / 304 kcal
Fedt11 g
heraf mættede fedtsyrer6,4 g
Kulhydrat43 g
heraf sukkerarter3,4 g
Kostfibre2,3 g
Protein7 g
Salt1,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Hvidløgsbaguette er et færdigbagt brød med en tydelig smag af hvidløg og smør. Ifølge ingredienslisten består den af 56 % hvedemel, 19 % vand og 13 % smør, mens surdej, løg og hvidløg bidrager med smag og bid. Persille og hvidløgsaroma runder smagen af.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 304 kcal, 11 g fedt – heraf 6,4 g mættet fedt – 43 g kulhydrater, 2,3 g fibre, 7 g protein og 1,4 g salt. Det gør baguetten til et mættende tilbehør snarere end et let mellemmåltid.

Den hører hjemme som tilbehør til aftensmaden: varm den i ovnen og server den til suppe, salat, pasta eller gryderetter, eller brug den som base for en hjemmelavet hvidløgsbrød med ekstra smør og persille. Den kan også skæres i skiver og bruges til små sandwiches eller til at samle rester op fra tallerkenen.

Pakken vejer 350 g. Opbevar den tørt og ikke for varmt, og følg holdbarhedsdatoen på emballagen. Skal den have sprød skorpe, giver et par minutter i ovnen ved høj varme det bedste resultat frem for i mikroovnen. Kan indeholde spor af soja, sennep og sesamfrø.

Billigst pr. kilo blandt frysediskens brødvarer i dette udtræk

41,43 kr. pr. kilo mod 51,55 kr. for filonebrødet og 53,39 kr. for de tre Pane Di Italia-focaccia. Det største format i denne gruppe giver den laveste kilopris.

Hvorfor smørret gør baguetterne federe end de rene focacciaer

13 % smør allerede i dejen giver 11 gram fedt pr. 100 gram, markant mere end focacciaernes 2,4-5,2 gram fra olivenolie alene.

Sådan bages og serveres de bedst

Fra frost efter posens anvisning — for lang tid i ovnen kan brænde smørret på overfladen. Serveres som tilbehør til pastaretter, salater og supper.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
350 g
Stregkode (EAN)
5705830602046

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,50 kr.14,50 kr.14,51 kr.14,50 kr.20. aug.4. sep.20. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-2014,50 kr.
2026-09-0414,50 kr.
2026-09-2014,50 kr.
2026-10-0414,50 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg hvidløgsbaguetten bedst?

    Varm den i ovnen ved høj varme, så skorpen bliver sprød. Det giver et bedre resultat end at varme den i mikroovnen.

  • Hvad indeholder hvidløgsbaguetten?

    Den indeholder bl.a. 56 % hvedemel, 19 % vand, 13 % smør, surdej, løg, hvidløg, persille og gær. Den kan indeholde spor af soja, sennep og sesamfrø.

  • Hvor mange kalorier er der i hvidløgsbaguetten?

    Der er 304 kcal pr. 100 g. Pakken vejer 350 g.

  • Hvad koster Hvidløgsbaguettes hos Rema 1000?

    Hvidløgsbaguettes koster 14,50 kr. (41,43 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hvidløgsbaguettes på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hvidløgsbaguettes ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hvidløgsbaguettes?

    Hvidløgsbaguettes sælges i 350 g, svarende til 41,43 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hvidløgsbaguettes?

    Hvidløgsbaguettes forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,05 kr.375 g

34,80 kr./kg

19,95 kr.250 g

79,80 kr./kg

15,50 kr.280 g

55,36 kr./kg

19,89 kr.360 g

55,25 kr./kg

22,95 kr.400 g

57,38 kr./kg

14,95 kr.340 g

43,97 kr./kg