RadarSuper
Helbladet spinat

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Rema 1000, Øko.

Helbladet spinat

13,95 kr.31,00 kr./kg

Størrelse: 450 g

Arbejdstid: 2,9 min

Annonce

Helbladet spinat koster 13,95 kr. (31,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Økologisk helbladet spinat.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi79 kJ / 19 kcal
Fedt0,6 g
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre2 g
Protein2,2 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Helbladet spinat er spinatblade, der er frosset hele, så de bevarer struktur og bid. Posens 450 g giver en god portion til flere måltider, og bladene kan tages ud i den mængde, du skal bruge.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 19 kcal og 79 kJ, med 2,2 g protein, 2,0 g fiber og 0,6 g fedt. Saltindholdet er 0,1 g pr. 100 g.

I det danske køkken er spinat en klassiker i supper, tærter, pasta og som tilbehør, hvor den ofte vendes med fløde eller smør. De hele blade egner sig også til grønne smoothies, til at lægge i lasagne eller til at vende i en pande med hvidløg og olie. Fordi bladene er frosne, kan de kommes direkte i gryden eller panden uden optøning, hvis retten har væske nok.

Opbevares i fryseren ved -18 °C eller koldere. Posens størrelse gør den nem at have liggende, og du kan lukke den igen efter brug, så bladene ikke tørrer ud. Tjek holdbarhedsdatoen på pakken.

Samme kilopris som wokblandingen — Remas frostserie

13,95 kr. for 450 gram giver 31,00 kr. pr. kilo — nøjagtig samme pris og kilopris som Remas økologiske wokblanding i samme grams-format og samme serie. Det tyder på en ensartet prissætning på tværs af Remas økologiske frostgrøntsager, i hvert fald for disse to varer i denne gennemgang.

Helbladet frem for hakket — hvad forskellen betyder

Varedeklarationen har kun én ingrediens: økologisk helbladet spinat, uden tilsat salt, vand eller stabilisatorer. 'Helbladet' betyder, at bladene er frosset hele, ikke skåret eller most som den mere almindelige hakkede frostspinat — det giver mere kontrol i køkkenet over, hvor fint spinaten skæres eller hakkes efter optøning.

Næringsindhold og brug i køkkenet

Pr. 100 gram: kun 19 kcal, 0,6 gram fedt og 2,0 gram kostfibre — en meget vandholdig, kalorielet grøntsag. Bladene falder markant sammen i volumen ved opvarmning, så en pose på 450 gram bliver til en overraskende lille mængde færdig spinat. Bruges klassisk i spinatsuppe, som fyld i lasagne og tærter, eller sauteret med smør og muskatnød.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000, Øko.
Størrelse
450 g
Stregkode (EAN)
5705830600844

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,65 kr.13,30 kr.13,95 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1313,95 kr.
2026-08-3113,95 kr.
2026-09-1713,95 kr.
2026-10-0113,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Skal spinaten optøs, før den bruges?

    Nej, de frosne blade kan kommes direkte i gryden eller panden. Har retten ikke meget væske, kan du give den et par minutter ekstra.

  • Hvad kan man bruge helbladet spinat til?

    Den passer i supper, tærter, pasta og lasagne, som tilbehør vendt med fløde eller smør, og i grønne smoothies.

  • Hvordan opbevares spinaten?

    I fryseren ved -18 °C eller koldere. Luk posen efter brug, så bladene ikke tørrer ud, og tjek holdbarhedsdatoen på pakken.

  • Hvad koster Helbladet spinat hos Rema 1000?

    Helbladet spinat koster 13,95 kr. (31,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Helbladet spinat på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Helbladet spinat ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Helbladet spinat?

    Helbladet spinat sælges i 450 g, svarende til 31,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Helbladet spinat?

    Helbladet spinat forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,95 kr.400 g

49,88 kr./kg

15,50 kr.500 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.500 g

27,90 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

12,95 kr.600 g

21,58 kr./kg