RadarSuper
Harboe pilsner

Annonce

Rema 1000 · Øl · Alkoholfri, 6 Pk.

Harboe pilsner

24,12 kr.12,18 kr./l

Størrelse: 1,98 l

Arbejdstid: 5 min

Annonce

Harboe pilsner koster 24,12 kr. (12,18 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, BYGMALT, humleekstrakt, humle, naturlig aroma.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi84 kJ / 20 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat4,5 g
heraf sukkerarter2,5 g
Kostfibre—
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Harboe Pilsner Alkoholfri er en alkoholfri pilsner på dåse, brygget på vand, bygmalt, humle og humleekstrakt med et strejf af naturlig aroma. Den kommer i en pakke med seks dåser på i alt 1,98 liter, hvilket giver omkring 33 cl pr. dåse — en størrelse, der passer til én portion ad gangen.

Næringsindholdet ligger på 20 kcal og 84 kJ pr. 100 ml, med 4,5 g kulhydrater, hvoraf 2,5 g er sukkerarter. Det gør den til et let valg, når man vil have en øl med smag af pilsner uden alkohol.

I det danske køkken hører en kold pilsner sig naturligt til frokostbordet, til sild, leverpostej eller en stegt fiskefilet, og den alkoholfri udgave kan bruges på samme måde, når man vil holde alkoholen ude. Den kan også indgå i marinader og gryderetter, hvor man normalt ville bruge en lys øl.

Opbevares køligt og gerne mørkt, så smagen holder sig frisk. Dåserne er praktiske at tage med og fylder mindre end flasker, og en kasse på seks er nem at have stående til gæster eller til hverdagens måltider.

Literprisen og hvad seks-pakken indeholder

12,18 kr. pr. liter er regnestykket bag prisen på 24,12 kr. for de 1,98 liter i pakken — reelt seks dåser af 33 centiliter. Literprisen er det tal, der er relevant at bruge, hvis man vil sammenligne denne pakke med andre formater af alkoholfri øl, uafhængigt af, hvor mange dåser der ligger i emballagen.

Oveni de 24,12 kr. kommer 6,00 kr. i pant for dåserne, som man får retur, når de afleveres i en pantautomat — pant er ikke en del af literprisen på 12,18 kr.

Alkoholfri: ingen aldersgrænse registreret

I modsætning til øl og andre drikkevarer med reelt alkoholindhold, hvor en aldersgrænse på 16 eller 18 år typisk fremgår af varens data, er der ingen aldersgrænse registreret for denne alkoholfri pilsner. Det stemmer overens med dansk lovgivning, hvor aldersgrænser for alkohol knytter sig til drikkevarer med et reelt alkoholindhold.

Det gør varen egnet som et alternativ i en husstand, hvor ikke alle drikker alkohol, eller til situationer hvor man selv vælger den alkoholfri udgave.

Pant på dåser: sådan får du pengene igen

De 6,00 kr. i pant for seks dåser er ikke en ekstra udgift i sig selv — beløbet kommer retur, når dåserne afleveres i en pantautomat eller i butikken. Det er en del af det danske retursystem for emballage og gælder stort set alle dåser og de fleste flasker med kulsyreholdigt indhold.

Ved sammenligning af priser på tværs af drikkevarer er det derfor literprisen uden pant — her 12,18 kr. — der er det reelle sammenligningsgrundlag, ikke totalbeløbet ved kassen.

Detaljer om varen

Mærke
Alkoholfri, 6 Pk.
Størrelse
1,98 l
Stregkode (EAN)
5711018034899

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

18,00 kr.20,04 kr.22,08 kr.24,12 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1724,12 kr.
2026-09-0118,00 kr.
2026-09-1724,12 kr.
2026-10-0124,12 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange dåser er der i en 6-pak Harboe Pilsner Alkoholfri?

    Pakken indeholder seks dåser og rummer i alt 1,98 liter, hvilket svarer til cirka 33 cl pr. dåse.

  • Hvad indeholder Harboe Pilsner Alkoholfri?

    Den er brygget på vand, bygmalt, humleekstrakt, humle og naturlig aroma. Pr. 100 ml indeholder den 20 kcal, 84 kJ og 4,5 g kulhydrater, hvoraf 2,5 g er sukkerarter.

  • Hvordan opbevares Harboe Pilsner Alkoholfri bedst?

    Opbevar dåserne køligt og gerne mørkt, så smagen bevares frisk indtil servering.

  • Hvad koster Harboe pilsner hos Rema 1000?

    Harboe pilsner koster 24,12 kr. (12,18 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Harboe pilsner på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Harboe pilsner ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Harboe pilsner?

    Harboe pilsner sælges i 1,98 l, svarende til 12,18 kr./l.

  • Hvor kan man købe Harboe pilsner?

    Harboe pilsner forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l