Annonce
Rema 1000 · Frugt & grønt · Rema 1000
Hakket spinat
Størrelse: 750 g
Annonce
Hakket spinat koster 9,95 kr. (13,27 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Hakket spinat.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 79 kJ / 19 kcal |
| Fedt | 0,6 g |
| heraf mættede fedtsyrer | — |
| Kulhydrat | — |
| heraf sukkerarter | — |
| Kostfibre | 2 g |
| Protein | 2,2 g |
| Salt | 0,1 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Hakket spinat på frost er ren spinat, der er hakket og frosset, så den holder sig i månedsvis og er klar til brug uden optøning. Posens 750 g giver rigeligt til flere måltider, og du kan tage præcis den mængde op, du skal bruge, og sætte resten tilbage i fryseren.
Næringsindholdet pr. 100 g viser 19 kcal, 2,2 g protein, 2,0 g fiber og 0,6 g fedt, mens saltindholdet er 0,1 g. Spinaten er altså mager og fiberrig og bidrager med grønt i retten uden at tilføje ret meget fedt eller salt.
I det danske køkken er frossen hakket spinat en fast bestanddel af klassikere som spinatlasagne, spinatpandekager og tærter med spinat og feta. Den kan også røres direkte i supper, gryderetter, pasta eller en portion cremet spinat til fisk og kød. Fordi den er hakket, smelter den hurtigt i panden og kan bruges både i retter, hvor spinaten skal være fin, og hvor den blot skal give smag og farve.
Opbevar posen i fryseren ved -18 °C eller koldere, og luk den godt efter brug, så spinaten ikke tager smag af andre varer. Den behøver ikke optøs, før den kommes i varme retter; skal den bruges kold, tøs den op i køleskabet og afdryppes let. Følg tilberedningsanvisningen på emballagen.
Kiloprisen mod fine ærter
Den hakkede spinat koster 17,27 kr. pr. kilo (12,95 kr. for 750 gram), mens Rema 1000s fine ærter koster 19,92 kr. pr. kilo (11,95 kr. for 600 gram). Begge er frostgrøntsager fra samme eget mærke uden tilsætningsstoffer, og begge bærer Nøglehulsmærket — forskellen på knap 2,65 kr. pr. kilo er ikke stor, men den findes, og spinaten er den billigere af de to pr. kilo.
Det er en ren kilopris-sammenligning mellem to varer i samme frostserie, ikke et udtryk for, at den ene grøntsag generelt er billigere end den anden i handlen.
Hvorfor frosset spinat kan være mere praktisk end frisk
Frisk spinat falder markant sammen i volumen ved opvarmning, hvilket ofte betyder, at man skal bruge langt mere frisk spinat, end en opskrift umiddelbart lader ane. Den hakkede, frosne udgave er allerede reduceret og portioneret, så man undgår at stå med en overfyldt gryde af rå blade, der skal koges ned.
Fordi den er indfrosset kort efter høst, bevarer den desuden en stor del af næringsindholdet, som ellers gradvist forsvinder under transport og opbevaring af frisk grønt.
Sådan bruger du frosset hakket spinat
Spinaten kan tilsættes direkte fra frost i supper, sovse og gryderetter, hvor den smelter ind i retten under opvarmningen. Skal den bruges i tærter, lasagne eller som tilbehør, er det bedst at optø den først og presse den fri for overskydende væske, så retten ikke bliver vandet.
Et simpelt tilbehør er spinaten opvarmet med lidt smør, salt og friskrevet muskatnød.
Detaljer om varen
- Mærke
- Rema 1000
- Størrelse
- 750 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830002464
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 12,95 kr. |
| 2026-08-31 | 12,95 kr. |
| 2026-09-17 | 9,95 kr. |
| 2026-10-01 | 9,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Skal spinaten tøs op, før den bruges?
Nej, den kan kommes frossen direkte i varme retter som supper, gryderetter og lasagne. Skal den bruges kold, tøs den op i køleskabet og afdryppes let.
Hvordan opbevarer jeg posen bedst?
Opbevar den i fryseren ved -18 °C eller koldere, og luk posen godt efter brug, så spinaten ikke tager smag af andre varer.
Hvad indeholder hakket spinat?
Ingredienslisten er kun hakket spinat. Pr. 100 g indeholder den 19 kcal, 2,2 g protein, 2,0 g fiber, 0,6 g fedt og 0,1 g salt.
Hvad koster Hakket spinat hos Rema 1000?
Hakket spinat koster 9,95 kr. (13,27 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Hakket spinat på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Hakket spinat ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Hakket spinat?
Hakket spinat sælges i 750 g, svarende til 13,27 kr./kg.
Hvor kan man købe Hakket spinat?
Hakket spinat forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce