RadarSuper
Gul smoothie

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Rema 1000, Øko

Gul smoothie

16,95 kr.84,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 3,3 min

Annonce

Gul smoothie koster 16,95 kr. (84,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

40% økologisk ananas, 30% økologisk mango og 30% økologisk banan.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi278 kJ / 66 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat14 g
heraf sukkerarter12 g
Kostfibre1,6 g
Protein0,7 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En økologisk smoothie på 200 g, blandet af 40% ananas, 30% mango og 30% banan. Alle tre frugter er økologiske, og der er ikke tilsat andet end frugten selv.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 66 kcal og 278 kJ, 14 g kulhydrater — hvoraf 12 g er sukkerarter, altså frugtens eget sukker — 1,6 g fiber og 0,7 g protein. Sukkeret og fibrene kommer fra frugten, ikke fra tilsat sukker.

Den er klar til at drikke direkte fra flasken, og kan også hældes i et glas eller over i en skål med lidt topping, hvis man vil have lidt mere at tygge på. Den passer til morgenmaden, som mellemmåltid eller som en nem måde at få frugt med på farten — i madpakken, tasken eller efter træning.

Opbevares køligt, og efter åbning sættes den på køl og bør drikkes inden for et par dage. Med 200 g er det en enkelt portion, så man slipper for at have en halv flaske stående.

Samme pris som den blå smoothie, forskellig næringsprofil

Begge Rema 1000 Øko-smoothies koster 84,75 kr. pr. kilo — 16,95 kr. for 200 gram. Forskellen ligger i indholdet: den gule har 14 gram kulhydrat og 1,6 gram kostfibre pr. 100 gram, mod den blås 13 gram kulhydrat og 2,9 gram kostfibre. Det lavere fiberindhold i den gule hænger sandsynligvis sammen med, at den ikke indeholder bær, som generelt bidrager med mere fibre end ananas og mango.

Ananas, mango og banan — uden tilsætningsstoffer

Ingredienslisten består udelukkende af 40 % økologisk ananas, 30 % økologisk mango og 30 % økologisk banan — ingen tilsætningsstoffer, ingen tilsat sukker. De 12 gram sukkerarter pr. 100 gram kommer fra frugten selv. Blandingen bærer både Økologi-mærket og Nøglehulsmærket, samme kombination som den blå variant i serien.

Sådan bruges den tropiske frugtblanding

Blend direkte fra frost med mælk, plantedrik, yoghurt eller vand for en kold, tyk smoothie. Ananas og mango giver et friskere, mere syrligt præg end en ren bærblanding og fungerer godt som topping til yoghurt eller havregrød, eller kogt kort ned til en kompot. Opbevar posen godt lukket i fryseren ved stabil temperatur for at bevare kvaliteten.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000, Øko
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5705830606945

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.12,32 kr.14,63 kr.16,95 kr.13. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1316,95 kr.
2026-08-3112,00 kr.
2026-09-1616,95 kr.
2026-10-0116,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvilke frugter er der i den gule smoothie?

    Den indeholder 40% økologisk ananas, 30% økologisk mango og 30% økologisk banan.

  • Er der tilsat sukker?

    Nej, ingredienslisten består kun af de tre økologiske frugter. Sukkerindholdet på 12 g pr. 100 g er frugtens eget sukker.

  • Hvordan opbevares smoothien?

    Den opbevares køligt. Efter åbning sættes den på køl og bør drikkes inden for et par dage.

  • Hvad koster Gul smoothie hos Rema 1000?

    Gul smoothie koster 16,95 kr. (84,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Gul smoothie på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Gul smoothie ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Gul smoothie?

    Gul smoothie sælges i 200 g, svarende til 84,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Gul smoothie?

    Gul smoothie forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,95 kr.400 g

49,88 kr./kg

15,50 kr.500 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.500 g

27,90 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

12,95 kr.600 g

21,58 kr./kg