RadarSuper
Grøn tuborg 4,6%

Annonce

Rema 1000 · Øl

Grøn tuborg 4,6%

15,00 kr.30,00 kr./l

Størrelse: 50 cl

Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Grøn tuborg 4,6% koster 15,00 kr. (30,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, BYGMALT, BYG og humle

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi180 kJ / 45 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat3 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein0,6 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Grøn Tuborg er en dansk pilsner på 4,6 % med en let og frisk smag. Den er brygget på vand, bygmalt, byg og humle – en enkel og klassisk sammensætning, der giver en ren, tør afslutning. Næringsindholdet ligger på 45 kcal pr. 100 ml, med 3 g kulhydrater og 0,6 g protein pr. 100 ml.

Denne dåse på 50 cl rummer en god portion, der passer til en kold øl i hånden. Grøn Tuborg er en fast del af det danske ølkultur og findes i mange hjem, hvor den nydes afkølet – ofte direkte fra dåsen eller hældt i et glas. Den passer til frokostbordet, til grillen eller til en hyggelig aften.

Opbevares bedst køligt og mørkt, så smagen holdes frisk. Dåsen er nem at tage med og kan nydes, når lejligheden byder sig. Uanset om det er til hverdags eller fest, er Grøn Tuborg et velkendt valg.

Literprisen og pantsystemet

30,00 kr. pr. liter for flasken på 50 cl til 15,00 kr. Oveni kommer 1 kr. i pant pr. flaske, som du får retur i en panteautomat — pant er ikke en del af varens pris, men et depositum på selve emballagen, som er ens for langt de fleste danske øl- og sodavandsflasker.

Kalorieforskel mellem de to Tuborg-øl i denne liste

Grøn Tuborg ligger på 180 kJ / 45 kcal pr. 100 ml, mens Tuborg Classic 4,6 % — samme alkoholprocent, samme netbutik samme dag — ligger på 160 kJ / 39 kcal. Forskellen på 6 kcal pr. 100 ml er lille, men den er der og er regnet direkte på de to varer i dette udtræk, ikke en generel påstand om øltyper.

Aldersgrænsen for køb af øl

Øl med et alkoholindhold under 16,5 % — herunder denne på 4,6 % — må i Danmark sælges til personer fra 16 år. Det er en lovbestemt aldersgrænse, ikke en anbefaling, og den gælder ved kassen uanset kanal.

Detaljer om varen

Størrelse
50 cl
Stregkode (EAN)
5740700301551

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.15,00 kr.15,01 kr.15,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1315,00 kr.
2026-09-0115,00 kr.
2026-09-1715,00 kr.
2026-10-0115,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Grøn Tuborg lavet af?

    Den er brygget på vand, bygmalt, byg og humle.

  • Hvor mange kalorier er der i Grøn Tuborg?

    Der er 45 kcal pr. 100 ml, hvilket svarer til 180 kJ.

  • Hvordan opbevarer jeg Grøn Tuborg bedst?

    Den bør opbevares køligt og mørkt for at bevare smagen.

  • Hvad koster Grøn tuborg 4,6% hos Rema 1000?

    Grøn tuborg 4,6% koster 15,00 kr. (30,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Grøn tuborg 4,6% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Grøn tuborg 4,6% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Grøn tuborg 4,6%?

    Grøn tuborg 4,6% sælges i 50 cl, svarende til 30,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Grøn tuborg 4,6%?

    Grøn tuborg 4,6% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l