RadarSuper
Grillet madbrød

Annonce

Rema 1000 · Brød & bagværk

Grillet madbrød

20,31 kr.33,85 kr./kg

Størrelse: 600 g

Arbejdstid: 4,2 min

Annonce

Grillet madbrød koster 20,31 kr. (33,85 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Ingredienser: 63 % hvedemel, 31 % vand, gær, sukker, salt tilsat jod, solsikkeolie.Kan indeholde spor af rug, byg, havre, æg, soja, mælk, hasselnødder, valnødder, sennep, sesamfrø og lupin.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi946,4 kJ / 223,3 kcal
Fedt0,5 g
heraf mættede fedtsyrer0 g
Kulhydrat45 g
heraf sukkerarter3 g
Kostfibre2,9 g
Protein8,2 g
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Grillet madbrød er flad, grillet hvedebrød, der er frosset ned og klar til at varme op. Ifølge ingredienslisten består det af 63 % hvedemel, 31 % vand, gær, sukker, salt tilsat jod og solsikkeolie, og det kan indeholde spor af rug, byg, havre, æg, soja, mælk, hasselnødder, valnødder, sennep, sesamfrø og lupin.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 223 kcal, 45 g kulhydrater, hvoraf 3 g sukker, 2,9 g fibre, 8,2 g protein og 0,5 g fedt, heraf 0 g mættet fedt. Saltindholdet er meget lavt.

Madbrødet passer til det danske køkken som tilbehør til supper, gryderetter og salater, eller som base for pålæg, dip eller et let måltid. Den flade form gør det nemt at varme på pande, i ovn eller på grill.

Pakken indeholder 4 stk. à 150 g, i alt 600 g. Opbevares i fryseren og tages ud, når det skal bruges; følg anvisningen på emballagen for optøning og varmning.

Kiloprisen sammenlignet med fuldkornsudgaven

33,85 kr. pr. kilo for denne udgave er en anelse højere end de 33,25 kr. pr. kilo, som Rema 1000s fuldkornsudgave af samme brød koster i samme 600-grams format — en forskel på 36 øre i stykpris (20,31 kr. mod 19,95 kr.), der giver udslag i kiloprisen.

En enkel, klassisk brøddej

63 % hvedemel, 31 % vand, gær, sukker, salt og solsikkeolie — det er hele listen. Uden fuldkorn eller kerner er dette den mere neutrale udgave af grillet madbrød, tænkt til at lade tilbehøret eller fyldet stå for smagen.

Sådan bruges brødet

De 4 stykker optøs og varmes typisk et par minutter på hver side i tør stegepande, grillpande eller på grillen, til de er varme igennem. Fordi pakken er delt i 4 separate stykker, kan man tage præcis det antal frem, der skal bruges.

Detaljer om varen

Størrelse
600 g
Stregkode (EAN)
5705830611451

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,77 kr.18,54 kr.20,31 kr.20. aug.3. sep.20. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-2020,31 kr.
2026-09-0320,31 kr.
2026-09-2020,31 kr.
2026-10-0420,31 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg grillet madbrød?

    Det er frosset og kan varmes på pande, i ovn eller på grill. Følg anvisningen på emballagen for optøning og varmning.

  • Hvad indeholder grillet madbrød?

    Ifølge ingredienslisten: 63 % hvedemel, 31 % vand, gær, sukker, salt tilsat jod og solsikkeolie. Det kan indeholde spor af rug, byg, havre, æg, soja, mælk, hasselnødder, valnødder, sennep, sesamfrø og lupin.

  • Hvor mange stykker er der i pakken?

    Pakken indeholder 4 stk. à 150 g, i alt 600 g.

  • Hvad koster Grillet madbrød hos Rema 1000?

    Grillet madbrød koster 20,31 kr. (33,85 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Grillet madbrød på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Grillet madbrød ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Grillet madbrød?

    Grillet madbrød sælges i 600 g, svarende til 33,85 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Grillet madbrød?

    Grillet madbrød forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,05 kr.375 g

34,80 kr./kg

19,95 kr.250 g

79,80 kr./kg

15,50 kr.280 g

55,36 kr./kg

19,89 kr.360 g

55,25 kr./kg

22,95 kr.400 g

57,38 kr./kg

14,95 kr.340 g

43,97 kr./kg