RadarSuper
Græskarkerner

Annonce

Rema 1000 · Nødder & tørret frugt · Naturens Lækkerier

Græskarkerner

12,00 kr.133,33 kr./kg

Størrelse: 90 g

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Græskarkerner koster 12,00 kr. (133,33 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

99% tørristede græskarkerner, salt. Kan indeholde spor af nødder og jorndødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.513 kJ / 601 kcal
Fedt49 g
heraf mættede fedtsyrer9,5 g
Kulhydrat8,2 g
heraf sukkerarter1,3 g
Kostfibre6,5 g
Protein30 g
Salt1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Græskarkerner er de grønne, flade frø fra græskar, og her er de tørristede med et strejf af salt. Posens indhold er næsten udelukkende frø — 99 procent — så smagen er ren og nøddeagtig uden meget andet i vejen.

Næringsindholdet er tæt: 100 gram giver 601 kcal, 49 gram fedt, 30 gram protein og 6,5 gram fiber. Saltindholdet ligger på 1 gram per 100 gram. Det er med andre ord et koncentreret produkt, hvor en lille håndfuld rækker langt — både i maven og på smagen.

I det danske køkken hører græskarkerner især til på rugbrødsmaden, i salater og i brødbagning, hvor de giver bid og en let nøddeagtig tone. De kan også drysses over grød, yoghurt eller supper, eller spises som de er, hvis man vil have noget at tygge på.

Posens 90 gram er en lille, kompakt størrelse, der passer fint til at have stående i skabet. Opbevar den tørt og ikke for varmt, og luk posen tæt efter brug, så kernerne holder sig sprøde. Bemærk at de kan indeholde spor af nødder og jordnødder.

Græskarkerner mod mandler — samme pris, mere protein

Begge poser fra Naturens Lækkerier koster 12,00 kr. for 90 gram, svarende til 133,33 kr. pr. kilo — identisk på prisen. Græskarkernerne har til gengæld mere protein pr. 100 gram (30 gram mod mandlernes 21 gram), mens mandlerne vinder på fibre (11 gram mod 6,5 gram). Valget mellem de to er derfor en smagssag og en næringsprioritering mere end en prisbeslutning.

Et af de mest proteinrige plantesnacks på hylden

Med 30 gram protein pr. 100 gram er græskarkerner blandt de mere proteintunge snacks, der findes uden animalsk oprindelse, hvilket gør dem populære i vegetarisk og vegansk kost. Ingredienslisten er kort: 99 % tørristede kerner og salt, uden tilsat sukker eller olie.

Sådan bruger og opbevarer du dem

Drys dem over en salat, bland dem i hjemmebagt brød, eller rist dem let efter i en tør pande for at fremhæve smagen yderligere. Ligesom mandlerne bør posen opbevares tæt lukket, køligt og mørkt efter åbning — det høje fedtindhold gør kernerne følsomme over for at blive harske, hvis de står varmt eller i lys for længe.

Detaljer om varen

Mærke
Naturens Lækkerier
Størrelse
90 g
Stregkode (EAN)
5706779187106

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,00 kr.12,01 kr.12,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,00 kr.
2026-09-0112,00 kr.
2026-09-1712,00 kr.
2026-10-0112,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad kan man bruge græskarkerner til?

    De kan spises som de er, drysses over rugbrød, salater, grød og supper eller bruges i brød og andet bagværk, hvor de giver bid og en let nøddeagtig smag.

  • Hvor meget protein og fiber er der i græskarkerner?

    Per 100 gram indeholder de 30 gram protein og 6,5 gram fiber. Energiindholdet er 601 kcal, og fedtindholdet er 49 gram.

  • Hvordan opbevarer jeg græskarkernerne bedst?

    Opbevar posen tørt og ikke for varmt, og luk den tæt efter brug, så kernerne bevarer deres sprødhed. De kan indeholde spor af nødder og jordnødder.

  • Hvad koster Græskarkerner hos Rema 1000?

    Græskarkerner koster 12,00 kr. (133,33 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Græskarkerner på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Græskarkerner ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Græskarkerner?

    Græskarkerner sælges i 90 g, svarende til 133,33 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Græskarkerner?

    Græskarkerner forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,95 kr.250 g

51,80 kr./kg

13,95 kr.250 g

55,80 kr./kg

22,50 kr.450 g

50,00 kr./kg

12,00 kr.25 g

480,00 kr./kg

12,00 kr.50 g

240,00 kr./kg

11,95 kr.100 g

119,50 kr./kg