RadarSuper
Fynsk forår 4,8%

Annonce

Rema 1000 · Øl · Ørbæk

Fynsk forår 4,8%

20,95 kr.41,90 kr./l

Størrelse: 50 cl

Arbejdstid: 4,5 min

Annonce

Fynsk forår 4,8% koster 20,95 kr. (41,90 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Bygmalt, hvedemalt, Hyldeblomst, Humle, gær og vand

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi212 kJ / 51 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Fynsk Forår er en økologisk overgæret øl på 4,8 % fra Ørbæk Bryggeri, tappet på 50 cl-flaske. Brygget er sat sammen af bygmalt, hvedemalt, humle, gær og vand — og så hyldeblomst, som giver øllet sit særlige præg.

Næringsindholdet ligger på 51 kcal og 212 kJ pr. 100 ml, hvilket svarer til en let til mellemstor øl i det danske øl-landskab. Hyldeblomsten er den ingrediens, der for alvor sætter retningen: den giver en blomsteragtig, let sødlig duft og smag, som passer til forårs- og sommerbrug.

I det danske køkken hører denne type øl hjemme ved frokostbordet, til påskefrokosten og til lette retter — fisk, skaldyr, salater og grønt. Den kan også bruges i marinader eller som væske i en let øl-baseret sauce, hvor hyldeblomsten spiller fint sammen med det syrlige og det søde.

Opbevares køligt og mørkt, gerne stående, så bundfaldet ikke rystes op. 50 cl-flasken er en enkelt portion — velegnet til én person eller til at dele ved bordet. Økologisk mærkning betyder, at råvarerne kommer fra økologisk landbrug.

Overgæret øl i engelsk stil — hvad det betyder

Overgæring er gæringsmetoden bag klassiske engelske aletyper: gæren arbejder ved højere temperatur end i lagerøl som pilsner og giver typisk mere fyldige og frugtige smagsnuancer. Kombineret med byg- og hvedemalt samt tilsat hyldeblomst adskiller det Fynsk Forår tydeligt fra en almindelig dansk pilsner.

Literpris blandt tre øl i dette udtræk

41,90 kr. pr. liter for Fynsk Forår er den højeste af de tre øl, der indgår her: Daura Damm koster 39,24 kr. pr. liter og Carlsberg Pilsner 21,21 kr. pr. liter. Forskellen afspejler, at det er en økologisk specialøl fra et mindre bryggeri, ikke en generel prisplacering i ølkategorien som helhed.

Økologisk mærkning og pant

Flasken bærer det officielle Ø-mærke og har 1,00 kr. i pant, som refunderes ved aflevering i en pantautomat. Som al alkoholholdig drikkevare sælges ølen med den lovpligtige aldersgrænse på 16 år.

Detaljer om varen

Mærke
Ørbæk
Størrelse
50 cl
Stregkode (EAN)
5708636224108

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,95 kr.20,95 kr.20,96 kr.20,95 kr.17. aug.1. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1720,95 kr.
2026-09-0120,95 kr.
2026-09-1720,95 kr.
2026-10-0220,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad smager Fynsk Forår af?

    Øllet er brygget med hyldeblomst sammen med bygmalt, hvedemalt, humle, gær og vand. Hyldeblomsten giver en blomsteragtig, let sødlig duft og smag.

  • Hvor mange kalorier er der i Fynsk Forår?

    Der er 51 kcal og 212 kJ pr. 100 ml.

  • Hvordan opbevarer jeg Fynsk Forår bedst?

    Køligt og mørkt, gerne stående, så bundfaldet ikke rystes op. Flasken er på 50 cl.

  • Hvad koster Fynsk forår 4,8% hos Rema 1000?

    Fynsk forår 4,8% koster 20,95 kr. (41,90 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Fynsk forår 4,8% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Fynsk forår 4,8% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Fynsk forår 4,8%?

    Fynsk forår 4,8% sælges i 50 cl, svarende til 41,90 kr./l.

  • Hvor kan man købe Fynsk forår 4,8%?

    Fynsk forår 4,8% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

39,00 kr.1,98 l

19,70 kr./l

6,50 kr.33 cl

19,70 kr./l

15,50 kr.50 cl

31,00 kr./l

10,00 kr.33 cl

30,30 kr./l

60,00 kr.1,98 l

30,30 kr./l

18,13 kr.50 cl

36,26 kr./l