RadarSuper
Frugtstænger

Annonce

Rema 1000 · Nødder & tørret frugt · Hindb.

Frugtstænger

12,00 kr.120,00 kr./kg

Størrelse: 100 g

Laveste registrerede: 10,00 kr.Højeste registrerede: 12,00 kr.Udvikling: +20,0 %Arbejdstid: 2,2 min

Annonce

Frugtstænger koster 12,00 kr. (120,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Tørrede frugter/tørket frukt/torkade frukter 95% (dadler/dadlar 89% (ikke-EU), æbler/epler/äpplen(svarende til 4% friske/färske æbler/epler/applen) (ikke-EU), hindbærpulver/bringebærpulver/hallonpulver(svarende til 2% friske/färske hindbær/bringebær/hallon) (EU og ikke-EU)), solsikkeolie/solrosolja, vand/vann/vatten,citronsaftkoncentrat, naturlige aromaer. Kan indeholde/innehålla spor/spår at/av jordnødder/peanøtter/jordnötter ,hasselnødder/hasselnötter og/och mandler.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.370 kJ / 326 kcal
Fedt2 g
heraf mættede fedtsyrer0,3 g
Kulhydrat67 g
heraf sukkerarter60 g
Kostfibre10 g
Protein2,2 g
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Frugtstænger med æble og hindbær fra Castus er lavet af tørrede frugter, hvor dadler udgør langt størstedelen. Æbler og hindbær indgår som pulver, og mængden svarer ifølge emballagen til omkring 4 % friske æbler og 2 % friske hindbær. Derudover indeholder stængerne solsikkeolie, vand, citronsaftkoncentrat og naturlige aromaer.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 326 kcal, 2 g fedt, 67 g kulhydrater — heraf 60 g sukkerarter — 10 g fibre og 2,2 g protein. Saltindholdet er 0,03 g. Sukkeret kommer fra de tørrede frugter.

Stængerne er nemme at tage med og passer til at have liggende i tasken eller skuffen, når man vil have noget sødt og frugtbaseret i stedet for slik. De kan også skæres i mindre stykker og drysses over morgenmaden eller bruges som et hurtigt mellemmåltid hjemme.

Opbevares tørt og ikke for varmt, så holder de sig bedst. Vær opmærksom på, at produktet kan indeholde spor af jordnødder, hasselnødder og mandler.

Kiloprisen, og hvorfor der ikke er nogen stykpris

Posen vejer 100 gram og koster 10,00 kr. Det gør regnestykket usædvanligt enkelt: 100,00 kr. pr. kilo, uden afrunding og uden mellemregninger. Netbutikken oplyser derimod ikke, hvor mange stænger posen indeholder, og så kan prisen pr. stang ikke udledes. Står du med to poser i hånden og vil sammenligne, er kiloprisen det tal, der holder — antallet af stænger siger intet om, hvad du betaler for frugten.

Den anden pose i samme serie, blåbærvarianten, ligger på nøjagtig samme niveau: 10,00 kr. for 100 gram og dermed 100,00 kr. pr. kilo. Af de to poser, vi har prisregistreret her, er der altså ikke en krone til forskel. Valget mellem dem er et smagsvalg og et deklarationsvalg, ikke et prisvalg — og det er faktisk den mest brugbare oplysning, prisen kan give i det her tilfælde.

Sådan læser du »svarende til 4 % friske æbler«

Ingredienslisten begynder med tørrede frugter 95 %, og parentesen bagefter fordeler dem: dadler 89 %, æbler svarende til 4 % friske æbler og hindbærpulver svarende til 2 % friske hindbær. Formuleringen »svarende til« er ikke en omskrivning — den betyder, at frugten er brugt i tørret form eller som pulver, og at mængden er regnet tilbage til den vægt frisk frugt, den stammer fra. Derfor virker tallene små: 2 % friske hindbær fylder mere i smagen end i vægten, fordi hindbærpulver er koncentreret.

Uden for frugten står der kun fire ting: solsikkeolie, vand, citronsaftkoncentrat og naturlige aromaer. Olien holder massen smidig, og citronsaftkoncentratet bidrager med syre. Der er hverken konserveringsmidler eller tilsat sukker på listen — det er den tørrede frugts eget sukker og det lave vandindhold i massen, der giver stængerne deres holdbarhed.

Madpakke, opbevaring og sporene af nødder

Frugtstænger hører til den slags madpakketilbehør, der ikke kræver noget: ingen køling, intet service, ingen emballage der skal skylles. De tåler at ligge i en skoletaske hele dagen og i en jakkelomme på cykelturen. Opbevar posen tørt og ved almindelig stuetemperatur, og luk den ordentligt efter åbning — en åben pose tørrer videre, og stængerne bliver seje og hårde i kanterne. Køleskabet gør det samme, bare hurtigere, så det er ikke stedet.

Allergimæssigt står der ingen nødder i selve opskriften, men deklarationen slutter med, at varen kan indeholde spor af jordnødder, hasselnødder og mandler. Det er en oplysning om produktionsforholdene, ikke om ingredienserne, og den er afgørende, hvis stængerne skal med i en madpakke et sted, hvor nødder ikke er tilladt. Tjek altid deklarationen på selve posen, som er den juridisk gældende.

Detaljer om varen

Mærke
Hindb.
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
5707653001822

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.10,67 kr.11,33 kr.12,00 kr.20. aug.15. sep.18. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-2010,00 kr.
2026-09-1510,00 kr.
2026-09-1810,00 kr.
2026-10-0412,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Castus frugtstænger med æble og hindbær lavet af?

    De består af 95 % tørrede frugter, hvoraf dadler udgør 89 %. Derudover indeholder de æble- og hindbærpulver, solsikkeolie, vand, citronsaftkoncentrat og naturlige aromaer.

  • Hvor meget frugt svarer æble- og hindbærindholdet til?

    Ifølge emballagen svarer mængden af æblepulver til cirka 4 % friske æbler, og hindbærpulveret svarer til cirka 2 % friske hindbær.

  • Indeholder frugtstængerne nødder?

    De kan indeholde spor af jordnødder, hasselnødder og mandler.

  • Hvad koster Frugtstænger hos Rema 1000?

    Frugtstænger koster 12,00 kr. (120,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Frugtstænger på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Frugtstænger ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Frugtstænger?

    Frugtstænger sælges i 100 g, svarende til 120,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Frugtstænger?

    Frugtstænger forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,95 kr.250 g

51,80 kr./kg

13,95 kr.250 g

55,80 kr./kg

22,50 kr.450 g

50,00 kr./kg

12,00 kr.25 g

480,00 kr./kg

12,00 kr.50 g

240,00 kr./kg

11,95 kr.100 g

119,50 kr./kg