RadarSuper
Frugtsnacks

Annonce

Rema 1000 · Nødder & tørret frugt · Skovbær

Frugtsnacks

3,00 kr.300,00 kr./kg

Størrelse: 10 g

Arbejdstid: 0,6 min

Annonce

Frugtsnacks koster 3,00 kr. (300,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

57 % økologisk koncentreret æblejuice, 23 % økologisk koncentreret æblepuré, 8 % økologisk jordbærpuré, 5 % økologisk brombærpuré, 3 % økologisk hindbærpuré, geleringsmiddel (E 440(i)), økologisk rismel, økologisk koncentreret sort gulerodsjuice, økologisk koncentreret citronjuice,naturlig hindbæraroma, naturlig jordbæraroma, naturlig blåbæraroma.Kan indeholde spor af jordnødder, mandler og cashewnødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.371 kJ / 323 kcal
Fedt1 g
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat76 g
heraf sukkerarter71 g
Kostfibre2,9 g
Protein1,1 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En lille pose frugtsnacks på 10 g med skovbærsmag, lavet på økologisk frugt. Størstedelen af indholdet er koncentreret æblejuice og æblepuré, som sammen med jordbær-, brombær- og hindbærpuré giver den bærsmag, navnet hentyder til. Der er også tilsat økologisk rismel, koncentreret sort gulerodsjuice og citronjuice samt naturlige aromaer af hindbær, jordbær og blåbær. Geleringsmidlet E 440(i) giver den bløde, seje konsistens.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 323 kcal, 76 g kulhydrater — heraf 71 g sukkerarter — 1 g fedt, 2,9 g fibre og 1,1 g protein. Sukkerindholdet kommer fra den koncentrerede frugtjuice og frugtpuré.

Posen er på 10 g, hvilket gør den nem at have med i tasken eller madpakken som et lille mellemmåltid. Opbevares tørt og ikke for varmt, så holder den seje konsistens sig bedst. Der kan forekomme spor af jordnødder, mandler og cashewnødder, hvilket er værd at være opmærksom på, hvis man er allergisk.

Samme kilopris som bananvarianten

300 kr. pr. kilo — identisk med Rema 1000s frugtsnack med banan i stedet for skovbær, hvor 10 gram også koster 3,00 kr. Kiloprisen er altså fast for hele serien, uanset hvilken frugt- og bærsammensætning der er i den enkelte pose.

Fire bær i én pose

Skovbærvarianten kombinerer jordbær, brombær og hindbær med æble som base, mod bananvariantens enkeltfrugt. Alle hovedingredienser er økologiske, og der er intet tilsat sukker — de 71 gram sukker pr. 100 gram stammer udelukkende fra de koncentrerede frugt- og bærpuréer.

Næringsindhold næsten identisk med bananvarianten

323 kcal og 76 gram kulhydrat pr. 100 gram ligger meget tæt på bananvariantens tal. Omregnet til den faktiske pose på 10 gram giver det omkring 32 kcal og godt 7 gram sukker pr. portion — en lille, koncentreret snack uanset smagsvariant.

Detaljer om varen

Mærke
Skovbær
Størrelse
10 g
Stregkode (EAN)
5705830018380

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

3,00 kr.3,00 kr.3,01 kr.3,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-133,00 kr.
2026-09-013,00 kr.
2026-09-173,00 kr.
2026-10-013,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er frugtsnacksen lavet af?

    Den består primært af økologisk koncentreret æblejuice og æblepuré samt puréer af jordbær, brombær og hindbær. Derudover indeholder den økologisk rismel, koncentreret sort gulerodsjuice, citronjuice, naturlige aromaer og geleringsmidlet E 440(i).

  • Hvor meget sukker indeholder frugtsnacksen?

    Pr. 100 g indeholder den 71 g sukkerarter. Sukkeret stammer fra den koncentrerede frugtjuice og frugtpuré.

  • Kan den indeholde nødder?

    Der kan forekomme spor af jordnødder, mandler og cashewnødder i produktet.

  • Hvad koster Frugtsnacks hos Rema 1000?

    Frugtsnacks koster 3,00 kr. (300,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Frugtsnacks på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Frugtsnacks ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Frugtsnacks?

    Frugtsnacks sælges i 10 g, svarende til 300,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Frugtsnacks?

    Frugtsnacks forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,95 kr.250 g

51,80 kr./kg

13,95 kr.250 g

55,80 kr./kg

22,50 kr.450 g

50,00 kr./kg

12,00 kr.25 g

480,00 kr./kg

12,00 kr.50 g

240,00 kr./kg

11,95 kr.100 g

119,50 kr./kg