RadarSuper
Focaccia m/havsalt

Annonce

Rema 1000 · Brød & bagværk · Pane Di Italia, Øko.

Focaccia m/havsalt

14,95 kr.53,39 kr./kg

Størrelse: 280 g

Arbejdstid: 3 min

Annonce

Focaccia m/havsalt koster 14,95 kr. (53,39 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

33% økologisk HVEDEMEL, 33% økologisk semulje DURUMHVEDEMEL, 22% vand, 5% havsalt tilsat jod( havsalt,jod, antiklumpningsmiddel,(E535) ) 5%økologisk ekstra jomfrueolivenolie, gær. Kan indeholde spor af fisk, soja , mælk og sennep

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.157 kJ / 274 kcal
Fedt5,2 g
heraf mættede fedtsyrer0,8 g
Kulhydrat48 g
heraf sukkerarter1,5 g
Kostfibre1,8 g
Protein7,9 g
Salt4,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Focaccia med havsalt fra Pane Di Italia er et økologisk bagværk på 280 g, bagt med en blanding af hvedemel og durumhvede-semulje. Dejen er sammensat af 33 % økologisk hvedemel, 33 % økologisk semulje af durumhvede, 22 % vand, 5 % havsalt tilsat jod, 5 % økologisk ekstra jomfruolivenolie samt gær. Det giver et brød med en tydelig olivenoliesmag og en markant saltprofil.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 274 kcal, 5,2 g fedt (heraf 0,8 g mættet), 48 g kulhydrat (heraf 1,5 g sukker), 1,8 g fiber, 7,9 g protein og 4,9 g salt. Det høje saltindhold hænger sammen med havsaltet, som er en del af focacciaens karakter.

Focacciaen passer til det danske køkken som tilbehør til supper, salater eller som base for en let frokost. Den kan varmes kort i ovnen og bruges som brød til ost, pålæg eller som bund under grøntsager og oliven. Den kan også skæres i stykker og serveres som snack.

Opbevares tørt og ikke for varmt, gerne i en lukket pose eller boks, så den holder sig blød. 280 g er en passende størrelse til et mindre måltid eller til at dele. Kan indeholde spor af fisk, soja, mælk og sennep.

Havsalt vs. tomat vs. hvidløg — samme pris, samme kilo

14,95 kr. for 280 gram, 53,39 kr. pr. kilo — identisk med de to andre Pane Di Italia-focaccia i dette udtræk. Filonebrødet fra samme producent er billigere pr. kilo, men uden olivenolie i dejen.

Den økologiske opskrift bag focacciaen

33 % øko hvedemel, 33 % øko durumhvedemel og 5 % øko ekstra jomfruolivenolie, med havsalt drysset ovenpå — den reneste af de tre smagsvarianter.

Sådan bages og serveres den

Fra frost i ovnen efter posens anvisning, til overfladen er gylden. Serveres varm som tilbehør til pastaretter og supper, eller skåret som sandwichbund.

Detaljer om varen

Mærke
Pane Di Italia, Øko.
Størrelse
280 g
Stregkode (EAN)
5705830607386

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.11,65 kr.13,30 kr.14,95 kr.20. aug.3. sep.18. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-2014,95 kr.
2026-09-0314,95 kr.
2026-09-1814,95 kr.
2026-10-0414,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder focacciaen?

    Den indeholder 33 % økologisk hvedemel, 33 % økologisk semulje af durumhvede, 22 % vand, 5 % havsalt tilsat jod, 5 % økologisk ekstra jomfruolivenolie og gær. Kan indeholde spor af fisk, soja, mælk og sennep.

  • Hvordan opbevarer jeg focacciaen?

    Opbevar den tørt og ikke for varmt, gerne i en lukket pose eller boks, så den holder sig blød.

  • Hvad kan jeg bruge focacciaen til?

    Den kan bruges som tilbehør til supper og salater, som base for en let frokost eller som snack. Den kan varmes kort i ovnen.

  • Hvad koster Focaccia m/havsalt hos Rema 1000?

    Focaccia m/havsalt koster 14,95 kr. (53,39 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Focaccia m/havsalt på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Focaccia m/havsalt ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Focaccia m/havsalt?

    Focaccia m/havsalt sælges i 280 g, svarende til 53,39 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Focaccia m/havsalt?

    Focaccia m/havsalt forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,05 kr.375 g

34,80 kr./kg

19,95 kr.250 g

79,80 kr./kg

15,50 kr.280 g

55,36 kr./kg

19,89 kr.360 g

55,25 kr./kg

22,95 kr.400 g

57,38 kr./kg

14,95 kr.340 g

43,97 kr./kg