RadarSuper
Fiskefrikadeller

Annonce

Rema 1000 · Fisk & skaldyr

Fiskefrikadeller

29,95 kr.149,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Udvikling: +19,8 %Arbejdstid: 6,3 min

Annonce

Fiskefrikadeller koster 29,95 kr. (149,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

75 % hvid fisk af torskefamilien, 9 % rapsolie, 6 % hvedemel, surhedsregulerende middel (E 267), modificeret stivelse (majs), kartoffelmel, løgpulver, laktose (af mælk), vand, salt, dextrose, æggehvidepulver, glukosesirup, valleprotein (af mælk), hvid peber.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi788 kJ / 188 kcal
Fedt9,3 g
heraf mættede fedtsyrer0,8 g
Kulhydrat9,8 g
heraf sukkerarter1,1 g
Kostfibre0,6 g
Protein16 g
Salt1,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Fiskefrikadeller er en klassiker i det danske køkken, og her får du 10 stk. i en bakke på 200 g. Frikadellerne er lavet på 75 % hvid fisk af torskefamilien, hvilket giver et højt indhold af protein – 16 g pr. 100 g. Derudover indeholder de bl.a. rapsolie, hvedemel, kartoffelmel, løgpulver, æggehvidepulver og hvid peber, som tilsammen giver en god smag og konsistens.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 188 kcal, 9,3 g fedt (heraf 0,8 g mættet), 9,8 g kulhydrater (heraf 1,1 g sukker), 0,6 g fibre og 1,1 g salt. Det gør dem velegnede som en del af et måltid, hvor man ønsker en proteinrig ret.

Fiskefrikadellerne kan bruges på mange måder: de er oplagte som pålæg på rugbrød, som varm ret med kartofler og persillesovs, eller kolde i en salat. De kan også varmes let på panden eller i ovnen. Opbevares i køleskabet og kan fryses ned for længere holdbarhed. Tjek dog altid emballagens datomærkning.

10 små frikadeller eller 4 store — hvad koster mest pr. kilo?

Denne bakke med 10 mindre frikadeller på 200 gram koster 125,00 kr. pr. kilo til tilbudsprisen, mod 89,29 kr. pr. kilo for storbakken med 4 frikadeller på 280 gram — samme pris pr. bakke, 25,00 kr., men markant mere fisk for pengene i storbakken.

Samme opskrift, mindre portioner

Ingredienser og næringsindhold er identiske med storbakken: 75 % hvid fisk af torskefamilien og 9 % rapsolie som base, 16 gram protein pr. 100 gram og Nøglehulsmærket. Forskellen er alene antal og størrelse — 10 mindre stykker frem for 4 store.

Hvornår giver de små frikadeller mening

De 10 mindre frikadeller passer bedre til madpakker, børnemad og buffet, hvor portionsstørrelsen skal være mindre eller antallet fleksibelt. De store frikadeller fra 280-grams bakken egner sig bedre som en samlet hovedret.

Detaljer om varen

Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5705830615725

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

25,00 kr.26,65 kr.28,30 kr.29,95 kr.17. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1725,00 kr.
2026-08-3129,95 kr.
2026-09-1729,95 kr.
2026-10-0129,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget fisk indeholder fiskefrikadellerne?

    De indeholder 75 % hvid fisk af torskefamilien.

  • Hvordan opbevarer jeg fiskefrikadellerne?

    Opbevar dem i køleskabet og følg datomærkningen på emballagen. De kan også fryses ned.

  • Hvad er næringsindholdet pr. 100 g?

    Pr. 100 g: 188 kcal, 9,3 g fedt, 9,8 g kulhydrater, 16 g protein og 1,1 g salt.

  • Hvad koster Fiskefrikadeller hos Rema 1000?

    Fiskefrikadeller koster 29,95 kr. (149,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Fiskefrikadeller på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Fiskefrikadeller ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Fiskefrikadeller?

    Fiskefrikadeller sælges i 200 g, svarende til 149,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Fiskefrikadeller?

    Fiskefrikadeller forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

31,95 kr.530 g

60,28 kr./kg

31,95 kr.400 g

79,88 kr./kg

25,00 kr.160 g

156,25 kr./kg

19,95 kr.129 g

154,65 kr./kg

19,95 kr.119 g

167,65 kr./kg

19,95 kr.240 g

83,13 kr./kg