RadarSuper
Fiskefrikadeller 2 stk.

Annonce

Rema 1000 · Fisk & skaldyr · Fiskemandens, Pandestegte

Fiskefrikadeller 2 stk.

14,95 kr.93,44 kr./kg

Størrelse: 160 g

Nutri-ScoreCNOVA4
Arbejdstid: 3,1 min

Annonce

Fiskefrikadeller 2 stk. koster 14,95 kr. (93,44 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

69 % hakket fisk, vand, hvederasp (hvedemel, vand, salt tilsat jod, tørgær), løg, kartoffelstivelse, hvedemel, rapsolie, sødmælkserstatning (vallepulver (mælk), solsikkeolie, glukosesirup, mælkeprotein), konserveringsmiddel (E 267), salt, krydderier.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi545 kJ / 129 kcal
Fedt3,5 g
heraf mættede fedtsyrer0,4 g
Kulhydrat12 g
heraf sukkerarter1,7 g
Kostfibre—
Protein12 g
Salt1,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

To pandestegte fiskefrikadeller på i alt 160 g, lavet på 69 % hakket fisk. Farsen er blandet med vand, hvederasp, løg, kartoffelstivelse, hvedemel og rapsolie, og den er krydret med salt og krydderier. Der er også tilsat sødmælkserstatning på vallepulver, solsikkeolie, glukosesirup og mælkeprotein samt konserveringsmidlet E 267.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 129 kcal, 3,5 g fedt — heraf kun 0,4 g mættet — 12 g kulhydrat med 1,7 g sukker og 12 g protein. Saltindholdet er 1,3 g pr. 100 g.

Frikadellerne er allerede stegt på pande, så de skal blot varmes igennem. Det gør dem nemme til et måltid i en travl hverdag: varm dem på panden ved middel varme, eller læg dem et par minutter i ovnen eller mikroovnen. De passer klassisk dansk tilbehør som kogte kartofler, persillesovs eller remoulade, og de kan også lægges på rugbrød eller i en burger.

Pakken indeholder 2 stk. og vejer 160 g. Opbevar varen køligt, og følg datoen på emballagen. Er der frikadeller til overs, kan de dækkes til og sættes på køl til næste dag.

Pandestegt og rå — prisforskellen til de andre Fiskemandens-frikadeller

93,44 kr. pr. kilo for de pandestegte 2 stk. mod 55,74 kr. pr. kilo for de rå Frikadeller 4 stk. fra samme mærke. Forskellen svarer til forarbejdningstrinnet — at de allerede er stegt en gang hos producenten.

Begge er fra Fiskemandens, men fiskearten adskiller sig også: denne udgave bruger 'hakket fisk', den rå udgave specificerer torsk.

MSC og Nøglehullet — to forskellige mærker på samme vare

MSC-mærket certificerer, at fiskeriet bag råvaren lever op til Marine Stewardship Councils standarder for bæredygtigt fiskeri — det handler om fangstmetoden.

Nøglehulsmærket handler om ernæring: med kun 3,5 gram fedt pr. 100 gram er fiskefrikadellerne et magert valg i deres kategori.

Sådan varmes pandestegte fiskefrikadeller

Fordi de allerede er stegt en gang, skal de kun varmes igennem i ovn, mikrobølgeovn eller kort på panden — ikke steges fra rå tilstand.

Undgå for høj varme eller for lang tid på panden, da overfladen allerede har en stegeskorpe, der let bliver for mørk ved fornyet, kraftig stegning.

Detaljer om varen

Mærke
Fiskemandens, Pandestegte
Størrelse
160 g
Stregkode (EAN)
5709345000991

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,98 kr.13,97 kr.14,95 kr.13. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1314,95 kr.
2026-08-3114,95 kr.
2026-09-1612,00 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg pandestegte fiskefrikadeller?

    De er allerede stegt på pande og skal blot varmes igennem — fx på panden ved middel varme eller et par minutter i ovn eller mikroovn.

  • Hvad indeholder fiskefrikadellerne?

    De indeholder 69 % hakket fisk samt vand, hvederasp, løg, kartoffelstivelse, hvedemel, rapsolie, sødmælkserstatning, konserveringsmiddel (E 267), salt og krydderier.

  • Hvor meget protein er der i fiskefrikadellerne?

    Der er 12 g protein pr. 100 g. Pakken på 160 g indeholder 2 stk.

  • Hvad koster Fiskefrikadeller 2 stk. hos Rema 1000?

    Fiskefrikadeller 2 stk. koster 14,95 kr. (93,44 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Fiskefrikadeller 2 stk. på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Fiskefrikadeller 2 stk. ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Fiskefrikadeller 2 stk.?

    Fiskefrikadeller 2 stk. sælges i 160 g, svarende til 93,44 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Fiskefrikadeller 2 stk.?

    Fiskefrikadeller 2 stk. forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

31,95 kr.530 g

60,28 kr./kg

31,95 kr.400 g

79,88 kr./kg

25,00 kr.160 g

156,25 kr./kg

19,95 kr.129 g

154,65 kr./kg

19,95 kr.119 g

167,65 kr./kg

19,95 kr.240 g

83,13 kr./kg