RadarSuper
Fine ærter

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Rema 1000

Fine ærter

10,36 kr.17,27 kr./kg

Størrelse: 600 g

Laveste registrerede: 10,36 kr.Højeste registrerede: 11,95 kr.Udvikling: −13,3 %Arbejdstid: 2,4 min

Annonce

Fine ærter koster 10,36 kr. (17,27 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Fine ærter

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi316 kJ / 75 kcal
Fedt0,7 g
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat8,5 g
heraf sukkerarter5 g
Kostfibre5,5 g
Protein6 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Fine ærter er de små, runde bælgfrugter, der har en fast plads i det danske køkken. De kommer her som frostvare i en pose på 600 g, og de er frosne, så de bevarer smag og konsistens, indtil du skal bruge dem.

Indholdet er enkelt: fine ærter. Ifølge næringsindholdet giver 100 g 75 kcal og 316 kJ. Der er 0,7 g fedt, 8,5 g kulhydrater, hvoraf 5,0 g er sukkerarter, 5,5 g fibre og 6,0 g protein. Det gør dem til et naturligt tilskud af fibre og protein i måltidet.

Brug dem i suppe, i gryderetter, som tilbehør til stegt kød eller kogt i letsaltet vand med et klat smør. De kan også moses groft til en grøn mos eller kommes i en tærte. Fordi de er frosne, kan du tage den mængde op, du skal bruge, og lade resten blive i posen.

Opbevares ved -18 °C eller koldere. Hold posen lukket, så ærterne ikke tager smag af andre varer i fryseren. Tø ikke op i forvejen, hvis de skal koges — kom dem direkte i gryden.

Kiloprisen mod den hakkede spinat

De fine ærter koster 19,92 kr. pr. kilo (11,95 kr. for 600 gram), mens den hakkede spinat fra samme frostserie koster 17,27 kr. pr. kilo (12,95 kr. for 750 gram). Begge er frostgrøntsager fra Rema 1000s eget mærke uden tilsætningsstoffer og begge bærer Nøglehulsmærket, men ærterne er den dyrere af de to pr. kilo.

Det er en ren kilopris-sammenligning mellem to varer i samme frostserie, ikke et udtryk for, at den ene generelt er billigere end den anden i handlen.

Hvad gør fine ærter finere end almindelige ærter

Fine ærter er en betegnelse for en mindre, tidligere høstet ærtesort, hvor sukkerindholdet endnu ikke er nået at omdanne sig til stivelse i samme grad som i mere modne ærter.

Det giver dem en sødere smag og en mere sart, mindre melet konsistens end de større, senere høstede ærter — en forskel, der handler om høsttidspunkt, ikke om en anden ærteart.

Sådan undgår du melede ærter

Fine ærter er hurtige at tilberede, og for lang kogetid gør dem melede og tager deres karakteristiske sødme fra dem.

Kog dem kun et par minutter i letsaltet vand, eller tilsæt dem direkte fra frost mod slutningen af en gryderet eller supperet, så de kun lige når at blive varme igennem.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
600 g
Stregkode (EAN)
5705830606259

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,36 kr.10,89 kr.11,42 kr.11,95 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1311,95 kr.
2026-08-3111,95 kr.
2026-09-1710,36 kr.
2026-10-0110,36 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Rema 1000 fine ærter?

    Ingredienslisten er enkel: fine ærter. Varen er frostvare i en pose på 600 g.

  • Hvordan tilbereder jeg fine ærter?

    De kan koges direkte fra frost i letsaltet vand, kommes i suppe og gryderetter eller moses til en grov grøn mos. De skal ikke tø op først, hvis de skal koges.

  • Hvordan opbevarer jeg fine ærterne?

    Opbevar posen ved -18 °C eller koldere og hold den lukket, så ærterne ikke tager smag af andre varer i fryseren.

  • Hvad koster Fine ærter hos Rema 1000?

    Fine ærter koster 10,36 kr. (17,27 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Fine ærter på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Fine ærter ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Fine ærter?

    Fine ærter sælges i 600 g, svarende til 17,27 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Fine ærter?

    Fine ærter forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,95 kr.400 g

49,88 kr./kg

15,50 kr.500 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.500 g

27,90 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

12,95 kr.600 g

21,58 kr./kg