RadarSuper
Fersk mørksejfilet

Annonce

Rema 1000 · Fisk & skaldyr · Sæsonfisk, Dansk

Fersk mørksejfilet

42,95 kr.190,89 kr./kg

Størrelse: 225 g

Laveste registrerede: 39,95 kr.Højeste registrerede: 42,95 kr.Udvikling: +7,5 %Arbejdstid: 8,5 min

Annonce

Fersk mørksejfilet koster 42,95 kr. (190,89 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Mørksejfilet (Pollachius virens) uden skind og ben.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi344 kJ / 81 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein20 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Mørksej er en torskefisk med fast, let løs kød og en frisk, mild smag. Denne filet er uden skind og ben, så den er klar til at gå direkte i gryden eller på panden. Ifølge næringsindholdet giver 100 g 81 kcal og 20 g protein, mens saltindholdet er lavt med 0,16 g. Det gør fisken til et magert indslag i måltidet.

I det danske køkken bruges mørksej typisk til fiskefrikadeller, stegte fileter, fiskesuppe eller ovnbagte retter. Den faste konsistens gør den også velegnet på panden, hvor den kan vendes i mel eller rasp og steges gylden. Fileterne kan desuden skæres i stykker og bruges i en gryderet med fløde og grøntsager.

Pakken indeholder 225 g filet. Opbevar den køligt, og følg emballagens anvisning om sidste anvendelsesdato. Skal fisken ikke bruges med det samme, kan den fryses ned og tages op, når den skal tilberedes.

Kiloprisen: filet mod loins fra samme fisk

177,56 kr. pr. kilo koster den almindelige filet. Rema 1000 sælger også rygfileter (loins) af samme art i 300-grams portioner til 59,95 kr., svarende til 199,83 kr. pr. kilo — knap 22,30 kr. dyrere pr. kilo. Det er ikke et kvalitetsspring, men en udskæringsforskel: loins er det jævne, tykkeste stykke uden hale-enden. Skal filetten steges hel og se ensartet ud, er loins et logisk valg; skal den bare i gryden eller flages ud, er den almindelige filet det billigere alternativ pr. kilo.

Mørksej — Nordsøens hverdagsfisk

Pollachius virens, på dansk mørksej, er en af de fiskearter, der landes mest af i Nordsøen og Skagerrak, og den betragtes generelt som et bæredygtigt alternativ til torsk. Kødet er fastere end torsk med en mild, let sødlig smag. Den tættere struktur gør fisken velegnet til både panden, ovnen og gryderetter, hvor stykkerne holder formen bedre end en løsere fiskefilet. Fisken bærer her Nøglehulsmærket, Fødevarestyrelsens mærke for de ernæringsmæssigt bedre fødevarer i en kategori.

Sådan steger og opbevarer du fersk mørksej

På panden: brun filetten kort i smør ved middel-høj varme til den lige akkurat er gennemstegt — for meget varme gør fisk tør. I ovnen: 180-200 grader i 12-15 minutter afhængigt af tykkelsen. Fersk fisk bør bruges hurtigt; se holdbarhedsdatoen på pakken. Skal den gemmes, fryses den i original emballage eller lufttæt indpakning, og optøet fisk bør ikke genfryses. Klassisk tilbehør er kogte kartofler og persillesovs; citron og chili giver en mere moderne udgave.

Detaljer om varen

Mærke
Sæsonfisk, Dansk
Størrelse
225 g
Stregkode (EAN)
5705830615749

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

30,00 kr.34,32 kr.38,63 kr.42,95 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1339,95 kr.
2026-08-3139,95 kr.
2026-09-1730,00 kr.
2026-10-0142,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er mørksej for en fisk?

    Mørksej (Pollachius virens) er en torskefisk med fast, let løs kød og en frisk, mild smag. Denne filet er uden skind og ben.

  • Hvordan tilbereder jeg mørksejfilet?

    Fileten kan steges på panden, vendes i mel eller rasp, bruges i fiskefrikadeller, fiskesuppe eller ovnbagte retter. Den faste konsistens gør den nem at håndtere.

  • Hvad indeholder 100 g mørksejfilet?

    Ifølge næringsindholdet giver 100 g 81 kcal og 20 g protein samt 0,16 g salt.

  • Hvad koster Fersk mørksejfilet hos Rema 1000?

    Fersk mørksejfilet koster 42,95 kr. (190,89 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Fersk mørksejfilet på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Fersk mørksejfilet ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Fersk mørksejfilet?

    Fersk mørksejfilet sælges i 225 g, svarende til 190,89 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Fersk mørksejfilet?

    Fersk mørksejfilet forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

31,95 kr.530 g

60,28 kr./kg

31,95 kr.400 g

79,88 kr./kg

25,00 kr.160 g

156,25 kr./kg

19,95 kr.129 g

154,65 kr./kg

19,95 kr.119 g

167,65 kr./kg

19,95 kr.240 g

83,13 kr./kg