RadarSuper
Cashewnødder

Annonce

Rema 1000 · Nødder & tørret frugt · Naturens Lækkerier

Cashewnødder

12,00 kr.266,67 kr./kg

Størrelse: 45 g

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Cashewnødder koster 12,00 kr. (266,67 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Økologiske CASHEWNØDDER. Kan indeholde spor af jordnødder, mandler, hassel-, para-, pekan-, val-, og pistacienødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.416 kJ / 577 kcal
Fedt44 g
heraf mættede fedtsyrer7,8 g
Kulhydrat27 g
heraf sukkerarter5,9 g
Kostfibre3,3 g
Protein18 g
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Økologiske cashewnødder i en lille pose på 45 g. Indholdet er udelukkende økologiske cashewnødder, og posen kan indeholde spor af jordnødder, mandler, hasselnødder, paranødder, pekannødder, valnødder og pistacienødder, så den er ikke egnet, hvis du skal undgå disse.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 577 kcal, 44 g fedt — heraf 7,8 g mættet fedt — 27 g kulhydrater, hvoraf 5,9 g er sukkerarter, 3,3 g fibre, 18 g protein og 0,03 g salt. Det gør nødderne til et mættende mellemmåltid med et højt indhold af umættet fedt og protein.

Cashewnødder er et fast indslag i det danske snack- og bagerepertoire. De spises som de er, ristes gerne let på en tør pande og saltes, eller hakkes og bruges i salater, i gryderetter, i karryretter og i wok. De kan også moses til cashewcreme eller blendes til hjemmelavet nøddesmør og plantemælk.

Posen på 45 g er en enkeltportion eller et par små håndfulde, nem at have med. Opbevar den tørt og ikke for varmt, og luk posen tæt efter åbning, så nødderne holder sprødheden. Nødder kan med fordel opbevares i en tætsluttende beholder i køleskabet, hvis de skal ligge længe.

Hvorfor en lille pose har høj kilopris

12,00 kr. for 45 gram giver 266,67 kr. pr. kilo — et højt tal, der især afspejler det lille format: emballage og håndtering vejer relativt mere, jo mindre posen er. Til sammenligning koster tranebærposen fra samme mærke også 12,00 kr., men i 90-grams-format, hvilket giver 133,33 kr. pr. kilo — halvt så høj kilopris, fordi posen er dobbelt så stor for samme stykpris.

Allergimærkning og næringsindhold

Posen bærer en standardadvarsel om spor af jordnødder, mandler, hasselnødder, paranødder, pekannødder, valnødder og pistacienødder — relevant ved nøddeallergi, selv om selve indholdet kun er cashewnødder. Pr. 100 gram: 577 kcal, 44 gram fedt (heraf kun 7,8 gram mættet, altså overvejende umættet), 18 gram protein og 3,3 gram kostfibre — energitæt, som nødder generelt er.

Opbevaring, så nødderne ikke harskner

Nødder holder sig bedst tørt, mørkt og lufttæt lukket efter åbning, gerne på køl i varmere perioder — det høje fedtindhold gør dem modtagelige for harskning ved længere opbevaring i varme eller lys. En uåbnet pose holder sig til datoen på emballagen ved almindelig rumtemperatur i køkkenskabet.

Detaljer om varen

Mærke
Naturens Lækkerier
Størrelse
45 g
Stregkode (EAN)
5706779187076

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,00 kr.12,01 kr.12,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,00 kr.
2026-09-0112,00 kr.
2026-09-1712,00 kr.
2026-10-0112,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Er cashewnødderne økologiske?

    Ja, ingredienslisten angiver økologiske cashewnødder, og varen sælges under navnet Cashewnødder Økologiske.

  • Indeholder posen andre nødder end cashew?

    Indholdet er udelukkende cashewnødder, men der kan være spor af jordnødder, mandler, hasselnødder, paranødder, pekannødder, valnødder og pistacienødder.

  • Hvad indeholder cashewnødderne pr. 100 g?

    Pr. 100 g: 577 kcal, 44 g fedt (heraf 7,8 g mættet fedt), 27 g kulhydrater (heraf 5,9 g sukkerarter), 3,3 g fibre, 18 g protein og 0,03 g salt.

  • Hvad koster Cashewnødder hos Rema 1000?

    Cashewnødder koster 12,00 kr. (266,67 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Cashewnødder på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Cashewnødder ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Cashewnødder?

    Cashewnødder sælges i 45 g, svarende til 266,67 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Cashewnødder?

    Cashewnødder forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,95 kr.250 g

51,80 kr./kg

13,95 kr.250 g

55,80 kr./kg

22,50 kr.450 g

50,00 kr./kg

12,00 kr.25 g

480,00 kr./kg

12,00 kr.50 g

240,00 kr./kg

11,95 kr.100 g

119,50 kr./kg