RadarSuper
Blåbær

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Rema 1000

Blåbær

16,95 kr.67,80 kr./kg

Størrelse: 250 g

Arbejdstid: 3,6 min

Annonce

Blåbær koster 16,95 kr. (67,80 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Blåbær.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi291 kJ / 69 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat14 g
heraf sukkerarter12 g
Kostfibre3,5 g
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Frosne blåbær i en pose på 250 g. Indholdet er udelukkende blåbær, og næringsindholdet pr. 100 g ligger på 69 kcal, 14 g kulhydrat — heraf 12 g sukkerarter — og 3,5 g fibre. Det gør bærrene velegnede, når man vil have sødme og fylde i en ret uden at skulle tilføje ret meget andet.

I det danske køkken bruges blåbær typisk til morgenmaden over havregrød eller ymer, i smoothies, i bagværk som muffins og kager, og som tilbehør til desserter. De kan også koges let ind til kompot eller syltetøj. Fordi de er frosne, kan de bruges direkte fra posen til tilberedning, mens de til rå brug med fordel kan tø lidt op først.

Opbevares i fryseren ved -18 °C eller koldere, hvor de holder sig bedst. Posens 250 g er en praktisk størrelse til en enkelt bageportion eller et par portioner morgenmad. Undgå at lade bærrene stå fremme i længere tid under optøning, og brug dem gerne, mens de stadig er kolde, hvis de skal bevare formen.

Kilopris: 67,80 kr. mod smoothiens 84,75 kr.

Begge poser fra samme mærke koster 16,95 kr., men blåbærposen vejer 250 gram mod smoothiens 200 gram. Det giver blåbær en kilopris på 67,80 kr., mens smoothien lander på 84,75 kr. pr. kilo — samme kronebeløb pr. pose, forskelligt indhold, forskellig kilopris.

Kun blåbær på ingredienslisten

Ingen tilsat sukker, ingen konserveringsmidler — kun frosne blåbær. De 12 gram sukkerarter pr. 100 gram i næringsindholdet stammer udelukkende fra bærrenes egen naturlige sødme, hvilket er en del af forklaringen på, at varen bærer Nøglehulsmærket.

Fra frost til bord: brug og optøning

Brug direkte fra frost i smoothies og havregrød, eller tø op til bagværk og kompot. Optøede bær bliver blødere i konsistensen, fordi iskrystaller bryder cellevæggene, men smagen er uændret. En åbnet pose bør lukkes godt til for at undgå frostskader.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
250 g
Stregkode (EAN)
5705830601872

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

16,95 kr.16,95 kr.16,96 kr.16,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1316,95 kr.
2026-09-0116,95 kr.
2026-09-1716,95 kr.
2026-10-0116,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder de frosne blåbær?

    Indholdet er udelukkende blåbær. Pr. 100 g indeholder de 69 kcal, 14 g kulhydrat, hvoraf 12 g er sukkerarter, samt 3,5 g fibre.

  • Hvordan bruges frosne blåbær?

    De kan bruges direkte fra fryseren i havregrød, smoothies, bagværk og desserter, eller koges let ind til kompot og syltetøj. Til rå brug kan de med fordel tø lidt op først.

  • Hvordan opbevares blåbærrene bedst?

    De skal opbevares i fryseren ved -18 °C eller koldere. Posens 250 g passer til en enkelt bageportion eller et par portioner morgenmad.

  • Hvad koster Blåbær hos Rema 1000?

    Blåbær koster 16,95 kr. (67,80 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Blåbær på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Blåbær ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Blåbær?

    Blåbær sælges i 250 g, svarende til 67,80 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Blåbær?

    Blåbær forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,95 kr.400 g

49,88 kr./kg

15,50 kr.500 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.500 g

27,90 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

12,95 kr.600 g

21,58 kr./kg