RadarSuper
Skagenstykke

Annonce

Rema 1000 · Brød & kager · Bavinchi, Fuldkorn

Skagenstykke

4,00 kr.66,67 kr./kg

Størrelse: 60 g

Arbejdstid: 0,8 min

Annonce

Skagenstykke koster 4,00 kr. (66,67 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

HVEDEMEL, vand, solsikkekerner, RUGHALVSIGTEMEL, SOJAMEL (groft), salt tilsat jod, blå birkes, gær, BYGMALTMEL, melbehandlingsmiddel (E300), HVEDEGLUTEN, hørfrø, HVEDESURDEJ tørret, maltekstrakt (BYG, BYGMALT, vand), enzymer, HVEDEKVÆLDEMEL, SOJAMEL, vallepulver (fra MÆLK), HVEDEMALTMEL (ristet), HVEDEMALTMEL, emulgator (E472e), antiklumpningsmiddel (E170), kartoffelstivelse. Kan indeholde spor af HASSELNØDDER, MANDLER, SESAM, VALNØDDER, JORDNØDDER, ÆG

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.158 kJ / 276 kcal
Fedt6,2 g
heraf mættede fedtsyrer1,2 g
Kulhydrat43 g
heraf sukkerarter1,8 g
Kostfibre3,7 g
Protein9,6 g
Salt1,7 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Bavinchi Skagenstykke Fuldkorn er et groft rundstykke på 60 g bagt med hvedemel, vand og en blanding af kerner og mel, der blandt andet tæller solsikkekerner, rughalvsigtemel, sojamel, hørfrø, blå birkes og bygmaltermel. Dejen er sat med gær og tørret hvedesurdej, og der er desuden tilsat hvedekvældemel, vallepulver og en smule maltekstrakt, som giver en dybere smag. Næringsindholdet pr. 100 g viser 276 kcal, 43 g kulhydrater, 3,7 g fibre og 9,6 g protein, mens saltindholdet ligger på 1,7 g.

Skagenstykket hører til blandt de grove morgenbrød og passer naturligt på morgenbordet, i madpakken eller som tilbehør til en suppe. Det kan spises som det er, eventuelt delt og smurt med smør eller ost, og det kan varmes kort i ovn eller brødrister, så skorpen bliver sprød igen. Størrelsen på 60 g gør det nemt at tage med og dosere.

Opbevar rundstykket tørt og ikke for varmt, gerne i en brødkasse eller pose, og læg det eventuelt på frys, hvis det skal holde længere. Tørt brød kan med fordel varmes op, før det spises. Bemærk, at produktet kan indeholde spor af hasselnødder, mandler, sesam, valnødder, jordnødder og æg.

Samme stykpris, forskellig kilopris — sammenlignet med Håndværker

Både Skagenstykket og Håndværker-rundstykket fra Bavinchi koster 4 kr. pr. stykke i denne netbutik. Men Skagenstykket vejer 60 gram mod Håndværkerens 45 gram, hvilket giver henholdsvis 66,67 kr. og 88,89 kr. pr. kilo.

Når stykprisen er ens, men vægten forskellig, er kiloprisen det tal, der viser, hvilket stykke der reelt giver mest brød for pengene — her er det Skagenstykket.

Hvorfor hedder det fuldkorn?

Degen indeholder både hvedemel og rughalvsigtemel samt hele solsikkekerner, hørfrø og blå birkes på toppen — en kombination af grovere melsorter og synlige kerner, som er typisk for det, der i bagerisprog kaldes et fuldkornsprodukt.

Det afspejles i næringsdeklarationen ved det relativt høje fiberindhold på 3,7 gram pr. 100 gram sammenlignet med et almindeligt hvederundstykke.

Opbevaring af friskbagt brød

Bavinchi-bagværk er friskbagt og holder sig bedst samme dag eller dagen efter ved stuetemperatur i en brødpose eller -kasse. Skal stykker gemmes længere, er frysning den mest praktiske løsning — tag dem op efter behov, og lad dem tø op eller riste dem direkte fra frost.

Detaljer om varen

Mærke
Bavinchi, Fuldkorn
Størrelse
60 g
Stregkode (EAN)
5711156006109

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

3,00 kr.3,33 kr.3,67 kr.4,00 kr.13. aug.31. aug.15. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-134,00 kr.
2026-08-314,00 kr.
2026-09-154,00 kr.
2026-10-014,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Bavinchi Skagenstykke Fuldkorn?

    Det er bagt med hvedemel, vand, solsikkekerner, rughalvsigtemel, sojamel, salt tilsat jod, blå birkes, gær, bygmaltermel, hvedegluten, hørfrø, tørret hvedesurdej, maltekstrakt, enzymer, hvedekvældemel, vallepulver, hvedemaltermel, emulgator (E472e), antiklumpningsmiddel (E170) og kartoffelstivelse.

  • Hvor meget protein og fibre er der i et Skagenstykke?

    Pr. 100 g indeholder det 9,6 g protein og 3,7 g fibre. Et enkelt stykke vejer 60 g.

  • Kan man fryse Bavinchi Skagenstykke?

    Ja, det kan lægges på frys, hvis det skal holde længere. Opbevar det ellers tørt og ikke for varmt, og varm det gerne kort op, før det spises.

  • Hvad koster Skagenstykke hos Rema 1000?

    Skagenstykke koster 4,00 kr. (66,67 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Skagenstykke på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Skagenstykke ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Skagenstykke?

    Skagenstykke sælges i 60 g, svarende til 66,67 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Skagenstykke?

    Skagenstykke forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

29,00 kr.250 g

116,00 kr./kg

29,00 kr.220 g

131,82 kr./kg

32,00 kr.290 g

110,34 kr./kg

35,00 kr.320 g

109,38 kr./kg

26,00 kr.515 g

50,49 kr./kg

20,00 kr.515 g

38,83 kr./kg