RadarSuper
Bærmix

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Rema 1000, Øko.

Bærmix

16,95 kr.84,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 3,6 min

Annonce

Bærmix koster 16,95 kr. (84,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

17,5 % økologiske brombær, 16,5 % økologiske hindbær, 16,5 % økologiske solbær, 16,5 % økologiske ribs, 16,5 % økologiske vilde blåbær, 16,5 % økologiske jordbær

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi195 kJ / 46 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat7,7 g
heraf sukkerarter5,9 g
Kostfibre3,6 g
Protein1,2 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En pose med 200 g økologiske bær i seks sorter: brombær, hindbær, solbær, ribs, vilde blåbær og jordbær. Sorterne er blandet i forskellige andele, hvor brombær udgør den største del og de øvrige fem ligger tæt på hinanden. Bærrene er dybfrosne, så de holder sig sprøde i farven og bevarer smagen af dansk sommer hele året.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 46 kcal, 7,7 g kulhydrater — heraf 5,9 g sukkerarter — 3,6 g fibre og 1,2 g protein. Fibrene kommer naturligt fra bærrenes skind og kerner.

Blandingen er lavet til at kunne bruges direkte fra fryseren. De syrlige solbær og ribs giver friskhed, hindbær og jordbær sødme, og brombær og blåbær farve. Det gør den velegnet til morgenmaden over yoghurt, havregryn eller grød, til at blende i en smoothie, til at koge til syltetøj og kompot, eller som fyld i tærter og kager. Også i en koldskål eller som topping på is fungerer den uden optøning.

Opbevares ved -18 °C eller koldere. Tag kun den mængde op, du skal bruge, og lad resten blive i fryseren. Optøede bær bør ikke fryses igen. Posens 200 g svarer til cirka fire portioner, hvis bærrene bruges som tilbehør.

Seks bær i én pose — sammensætningen

17,5 % brombær og derefter 16,5 % hver af hindbær, solbær, ribs, vilde blåbær og jordbær — alt sammen økologisk. Det er en bredere sammensætning end de fleste bærmix, som ofte kun har to eller tre sorter.

Blandingen af søde bær (jordbær, hindbær) og syrlige bær (solbær, ribs) giver en mere kompleks smag end et enkeltsorts bærmix.

Hvorfor bærrene ikke klumper sammen

Bærrene er frosset enkeltvis (IQF), hvilket betyder, at man kan tage præcis den mængde ud, der skal bruges, uden at hele posen tør op på én gang. Resten lægges tilbage i fryseren.

Det er den almindelige metode til frosne bær og bevarer både konsistens og næringsindhold bedre end at fryse bærrene sammen i en klump.

Avocadotern og bærmix — samme pris, samme serie

Både bærmixet og de økologiske avocadotern fra Rema 1000 koster 16,95 kr. for 200 gram, svarende til 84,75 kr. pr. kilo — nøjagtig samme pris og kilopris. De er søskende i kædens økologiske frostsortiment, blot med hver sit indhold.

Det gør det nemt at regne prisen sammen, hvis man køber begge til for eksempel en smoothie.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000, Øko.
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5705830607898

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

16,95 kr.16,95 kr.16,96 kr.16,95 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1716,95 kr.
2026-09-0116,95 kr.
2026-09-1716,95 kr.
2026-10-0116,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvilke bær indeholder blandingen?

    Brombær, hindbær, solbær, ribs, vilde blåbær og jordbær — alle økologiske. Brombær udgør 17,5 %, mens de øvrige fem sorter hver udgør 16,5 %.

  • Hvordan opbevares bærmixet bedst?

    Ved -18 °C eller koldere. Tag kun den mængde op, du skal bruge, og lad resten blive i fryseren. Optøede bær bør ikke fryses igen.

  • Hvad kan bærrene bruges til?

    De kan bruges direkte fra fryseren over yoghurt, havregryn eller grød, blendes i smoothies, koges til syltetøj og kompot eller bruges som fyld i tærter og kager.

  • Hvad koster Bærmix hos Rema 1000?

    Bærmix koster 16,95 kr. (84,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Bærmix på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Bærmix ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Bærmix?

    Bærmix sælges i 200 g, svarende til 84,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Bærmix?

    Bærmix forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,95 kr.400 g

49,88 kr./kg

15,50 kr.500 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

13,95 kr.500 g

27,90 kr./kg

13,95 kr.450 g

31,00 kr./kg

12,95 kr.600 g

21,58 kr./kg