RadarSuper
Abrikoser

Annonce

Rema 1000 · Nødder & tørret frugt · Naturens Lækkerier

Abrikoser

12,00 kr.150,00 kr./kg

Størrelse: 80 g

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Abrikoser koster 12,00 kr. (150,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Økologiske søltørrede abrikoser.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.076 kJ / 257 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat55 g
heraf sukkerarter53 g
Kostfibre7,3 g
Protein3,4 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Søltørrede abrikoser er abrikoser, der er tørret i solen, så frugtens naturlige sødme og faste bid bevares. Her er der kun én ingrediens: økologiske søltørrede abrikoser. Ingen tilsat sukker, ingen konserveringsmidler — bare frugt.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 257 kcal og 55 g kulhydrat, hvoraf 53 g er sukker. Det er frugtens eget sukker, koncentreret af tørringen. Derudover 7,3 g fiber og 3,4 g protein pr. 100 g. Den høje fiberandel gør abrikoserne til et mættende mellemmåltid, og det koncentrerede sukkerindhold betyder, at en lille portion rækker langt.

I det danske køkken bruges tørrede abrikoser både i det søde og det salte. De spises som de er, hakkes i morgenmadsprodukter og grød, kommes i energibarer og kager, eller koges med i kompotter og chutneys. De går også fint i retter med lam eller kylling, hvor sødmen spiller op mod det salte. Læg dem eventuelt i blød i vand eller lage, hvis du vil have dem blødere til bagværk.

Pakken indeholder 80 g. Opbevar abrikoserne tørt og ikke for varmt, gerne i en tætsluttende beholder, så de ikke tørrer yderligere ud eller klumper sammen. De holder sig længe, men tjek dem, hvis de har ligget fremme i længere tid.

Kiloprisen mod valnødderne

Abrikoserne koster 150,00 kr. pr. kilo (12,00 kr. for 80 gram), mens valnødderne fra samme serie koster 171,43 kr. pr. kilo (12,00 kr. for 70 gram) — bemærk, at begge poser koster nøjagtig 12,00 kr., men i forskellige vægte, hvilket alene forklarer kiloprisforskellen på cirka 21 kr.

Det illustrerer, hvorfor kilopris og stykpris kan give et helt forskelligt billede: to varer til samme pris pr. pose kan have vidt forskellig pris pr. kilo, alt efter hvor meget der reelt er i posen.

Hvorfor er sukkerindholdet så højt

De 53 gram sukkerarter pr. 100 gram stammer udelukkende fra abrikosens egen naturlige frugtsukker — der er ikke tilsat sukker ifølge ingredienslisten. Tørring fjerner det meste af vandet fra den friske frugt, hvilket koncentrerer både sukker og andre næringsstoffer markant.

Det betyder, at tørret frugt generelt bør ses som en energitæt snack, ikke en direkte erstatning for samme mængde frisk frugt.

Søltørring — hvad det betyder for farve og holdbarhed

Betegnelsen søltørrede abrikoser henviser til en almindelig konserverings- og tørremetode i branchen, der bevarer frugtens orange farve og forlænger holdbarheden sammenlignet med usvovlet tørring, hvor abrikoserne typisk bliver mørkebrune.

Det er en tilladt og udbredt metode i fødevareindustrien — søger man specifikt usvovlede tørrede frugter, findes de som en separat variant i nogle sortimenter.

Detaljer om varen

Mærke
Naturens Lækkerier
Størrelse
80 g
Stregkode (EAN)
5706779187007

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,00 kr.12,01 kr.12,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,00 kr.
2026-09-0112,00 kr.
2026-09-1712,00 kr.
2026-10-0112,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Er der tilsat sukker i abrikoserne?

    Nej. Ingredienslisten består kun af økologiske søltørrede abrikoser, så sukkerindholdet på 53 g pr. 100 g kommer fra frugtens eget sukker, som er koncentreret ved tørringen.

  • Hvordan bruger jeg tørrede abrikoser i madlavning?

    De kan spises som de er, hakkes i grød og morgenmadsprodukter, bruges i kager, energibarer, kompotter og chutneys eller koges med i retter med fx lam og kylling. Vil du have dem blødere til bagværk, kan de lægges i blød først.

  • Hvordan opbevarer jeg dem bedst?

    Opbevar abrikoserne tørt og ikke for varmt, gerne i en tætsluttende beholder, så de ikke tørrer yderligere ud eller klumper sammen.

  • Hvad koster Abrikoser hos Rema 1000?

    Abrikoser koster 12,00 kr. (150,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Abrikoser på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Abrikoser ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Abrikoser?

    Abrikoser sælges i 80 g, svarende til 150,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Abrikoser?

    Abrikoser forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,95 kr.250 g

51,80 kr./kg

13,95 kr.250 g

55,80 kr./kg

22,50 kr.450 g

50,00 kr./kg

12,00 kr.25 g

480,00 kr./kg

12,00 kr.50 g

240,00 kr./kg

11,95 kr.100 g

119,50 kr./kg