RadarSuper
Yoggi vanilje

Annonce

Rema 1000 · Naturel yoghurt & frugtyoghurt · Med Müsli Top

Yoggi vanilje

10,63 kr.64,04 kr./kg

Størrelse: 166 g

Nutri-ScoreCNOVA4
Arbejdstid: 2,3 min

Annonce

Yoggi vanilje koster 10,63 kr. (64,04 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

MÆLK 1,5% fedt, vand, sukker (6,2%), majsstivelse, naturlig aroma, vaniljeekstrakt, surhedsregulerende middel (citronsyre), YOGHURTKULTUR. Müsli ingredienser: HAVREGRYN, glukose-fruktose sirup, HVEDEMEL, raps- og kokosolie, helt hærdet rapsolie, HVEDEFLAGER, ekstruderede cerealier (rismel, HVEDEMEL, HVEDEMALT, sukker, dextrose, HVEDEGLUTEN, salt), sukker, naturlig vaniljearoma, salt.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi417,2 kJ / 103 kcal
Fedt2,3 g
heraf mættede fedtsyrer1,2 g
Kulhydrat15 g
heraf sukkerarter10 g
Kostfibre0,5 g
Protein4,3 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En yoghurt med vaniljesmag og et drys müsli ovenpå, i et format på 166 g, hvor yoghurten og müsli-toppingen er pakket hver for sig, så kornene holdes sprøde indtil servering.

Yoghurten er baseret på mælk med 1,5 % fedt og indeholder sukker, majsstivelse, naturlig aroma, vaniljeekstrakt, citronsyre og yoghurtkultur. Müsli-delen består af havregryn, hvedemel, hvedeflager, raps- og kokosolie, glukose-fruktursirup, ekstruderede cerealier, sukker, naturlig vaniljearoma og salt.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 103 kcal, 2,3 g fedt (heraf 1,2 g mættet), 15 g kulhydrater (heraf 10 g sukkerarter), 0,5 g fiber, 4,3 g protein og 0,12 g salt. Nutri-Score er C, og varen er i NOVA-gruppe 4.

Den passer til morgenmaden, som mellemmåltid eller til at tage med, når yoghurt og müsli skal nydes samlet. Fordi toppingen er adskilt, kan du selv bestemme, hvornår den blandes i. Opbevares køligt, og hold øje med holdbarhedsdatoen på emballagen.

Samme pris og kilopris som Yoggi appelsin

10,63 kr. for 166 gram, svarende til 64,04 kr. pr. kilo — identisk med Yoggi appelsin med müslitop i samme udtræk. Arla har altså ikke sat en merpris for vaniljesmag frem for frugtsmag.

Vanilje uden frugt — hvad der adskiller opskriften

Hvor appelsinvarianten er tilsat frugt og frugtjuicekoncentrat, er vaniljevarianten smagt udelukkende med aroma og vaniljeekstrakt, syrnet med citronsyre i stedet for. Müslitoppen er identisk mellem de to varianter.

Sukker: 10 gram mod appelsinvariantens 11 gram

Vaniljevarianten indeholder 10 gram sukkerarter pr. 100 gram mod 11 gram i appelsinvarianten — en lille, men målbar forskel, der stammer fra frugtsukkeret i appelsinsmagen, som vaniljevarianten ikke har.

Detaljer om varen

Mærke
Med Müsli Top
Størrelse
166 g
Stregkode (EAN)
4016241031198

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,63 kr.10,63 kr.10,64 kr.10,63 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1910,63 kr.
2026-09-0310,63 kr.
2026-09-1910,63 kr.
2026-10-0310,63 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder yoghurten med vaniljesmag?

    Yoghurten er lavet af mælk med 1,5 % fedt, vand, sukker, majsstivelse, naturlig aroma, vaniljeekstrakt, citronsyre og yoghurtkultur. Müsli-toppingen indeholder havregryn, glukose-fruktursirup, hvedemel, raps- og kokosolie, hvedeflager, ekstruderede cerealier, sukker, naturlig vaniljearoma og salt.

  • Hvordan opbevares yoghurten med müsli?

    Den skal opbevares køligt, og du bør tjekke holdbarhedsdatoen på emballagen. Müsli-toppingen er pakket separat, så den kan drysses på lige før servering og bevare sin sprødhed.

  • Hvad er næringsindholdet pr. 100 g?

    Pr. 100 g indeholder varen 103 kcal, 2,3 g fedt (heraf 1,2 g mættet), 15 g kulhydrater (heraf 10 g sukkerarter), 0,5 g fiber, 4,3 g protein og 0,12 g salt.

  • Hvad koster Yoggi vanilje hos Rema 1000?

    Yoggi vanilje koster 10,63 kr. (64,04 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Yoggi vanilje på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Yoggi vanilje ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Yoggi vanilje?

    Yoggi vanilje sælges i 166 g, svarende til 64,04 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Yoggi vanilje?

    Yoggi vanilje forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

30,95 kr.1000 g

30,95 kr./kg

19,95 kr.1 kg

19,95 kr./kg

22,95 kr.1 kg

22,95 kr./kg

19,95 kr.1 kg

19,95 kr./kg

22,95 kr.1 l

22,95 kr./l

9,95 kr.1 kg

9,95 kr./kg