RadarSuper
Yoggi appelsin

Annonce

Rema 1000 · Naturel yoghurt & frugtyoghurt · Med Musli Top

Yoggi appelsin

10,63 kr.64,04 kr./kg

Størrelse: 166 g

NOVA4
Arbejdstid: 2,3 min

Annonce

Yoggi appelsin koster 10,63 kr. (64,04 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

MÆLK 1,5% fedt, sukker (6,2%), appelsin (5,1%), majsstivelse, appelsinjuice koncentrat, naturlig appelsin aroma, YOGHURTKULTUR. Müsli ingredienser: HAVREGRYN, glukose-fruktose sirup, HVEDEMEL, raps- og kokosolie, helt hærdet rapsolie, HVEDEFLAGER, ekstruderede cerealier (rismel, HVEDEMEL, HVEDEMALT, sukker, dextrose, HVEDEGLUTEN, salt), sukker, naturlig vaniljearoma, salt.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi441,6 kJ / 106 kcal
Fedt2,5 g
heraf mættede fedtsyrer1,3 g
Kulhydrat16 g
heraf sukkerarter11 g
Kostfibre0,5 g
Protein4,3 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En yoghurt med appelsin og müslitop i samme lille bæger: under låget ligger yoghurten, og ovenpå den en knasende blanding af havregryn, hvedeflager og extruderede cerealier. Yoghurten er lavet på mælk med 1,5 % fedt og tilsat appelsin — både frugtkød og juicekoncentrat — samt naturlig appelsinaroma og yoghurtkultur. Müsli-toppen består af havregryn, hvedemel, hvedeflager og extruderede cerealier med rismel, hvedemel og hvedemalt, sødet med glukose-fruktosesirup og sukker og tilsat raps- og kokosolie samt naturlig vaniljearoma.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 106 kcal, 2,5 g fedt, 16 g kulhydrater — heraf 11 g sukkerarter — 4,3 g protein, 0,5 g fiber og 0,12 g salt. Det gør bægeret til et mellemmåltid med et let syrligt indslag fra appelsinen og noget at tygge på fra müslen.

Brug det som det er: et færdigblandet mellemmåltid i madpakken, på farten eller som en lille snack derhjemme, hvor yoghurt og topping blandes lige inden spisning, så müslen bevarer sin knas. Bægeret på 166 g er portionsanrettet og skal opbevares køligt — typisk i køleskabet — og holdes inden for holdbarhedsdatoen på låget.

Samme pris som Yoggi vanilje

10,63 kr. for 166 gram, svarende til 64,04 kr. pr. kilo — det er nøjagtig det samme, som Yoggi vanilje med müslitop koster i samme udtræk. Arla og Rema 1000 har altså sat begge smagsvarianter til samme pris, så valget mellem appelsin og vanilje er rent smagsmæssigt, ikke et spørgsmål om at spare.

Hvad müslitoppen består af

Toppen er lavet af havregryn, glukose-fruktosesirup, hvedemel, raps- og kokosolie, hærdet rapsolie, hvedeflager og ekstruderede cerealier af rismel og hvedemalt, sødet yderligere med sukker og vaniljearoma. Kombinationen af flere kornprodukter og et strejf hvid chokolade er det, der giver den sprøde, let søde smag oven på den syrlige yoghurtbund.

Sukker og næringsindhold i Yoggi appelsin

11 gram sukkerarter pr. 100 gram er en del af de 16 gram kulhydrat i alt — resten kommer fra stivelse og müsliens kornprodukter. Med 105 kcal og 2,3 gram fedt pr. 100 gram er det en forholdsvis let yoghurt kaloriemæssigt, men sukkerindholdet er værd at kende, hvis dagens samlede sukker holdes øje med.

Detaljer om varen

Mærke
Med Musli Top
Størrelse
166 g
Stregkode (EAN)
4016241031204

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,63 kr.10,63 kr.10,64 kr.10,63 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1910,63 kr.
2026-09-0210,63 kr.
2026-09-1810,63 kr.
2026-10-0210,63 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder yoghurten med appelsin og müslitop?

    Yoghurten er lavet på mælk med 1,5 % fedt og indeholder sukker, appelsin, majsstivelse, appelsinjuicekoncentrat, naturlig appelsinaroma og yoghurtkultur. Müsli-toppen består af havregryn, glukose-fruktosesirup, hvedemel, raps- og kokosolie, hvedeflager, extruderede cerealier, sukker, naturlig vaniljearoma og salt.

  • Hvordan bruges bægeret med yoghurt og müslitop?

    Det er et færdigblandet mellemmåltid, som kan spises direkte fra bægeret — bland gerne yoghurt og müsli lige inden spisning, så toppingen forbliver knasende. Det passer til madpakken, på farten eller som en lille snack derhjemme.

  • Hvordan opbevares yoghurten med müslitop?

    Bægeret skal opbevares køligt, typisk i køleskabet, og holdes inden for holdbarhedsdatoen på låget.

  • Hvad koster Yoggi appelsin hos Rema 1000?

    Yoggi appelsin koster 10,63 kr. (64,04 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Yoggi appelsin på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Yoggi appelsin ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Yoggi appelsin?

    Yoggi appelsin sælges i 166 g, svarende til 64,04 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Yoggi appelsin?

    Yoggi appelsin forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

30,95 kr.1000 g

30,95 kr./kg

19,95 kr.1 kg

19,95 kr./kg

22,95 kr.1 kg

22,95 kr./kg

19,95 kr.1 kg

19,95 kr./kg

22,95 kr.1 l

22,95 kr./l

9,95 kr.1 kg

9,95 kr./kg