RadarSuper
Yankie bar

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Toms

Yankie bar

21,25 kr.177,08 kr./kg

Størrelse: 120 g

Arbejdstid: 4,5 min

Annonce

Yankie bar koster 21,25 kr. (177,08 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sukker, glukosesirup, kakaosmør*, SØDMÆLKS-/HELMELKPULVER, helt hærdet vegetabilsk fedt i fyldningen (palmekerne), KONDENSERET MÆLK, vegetabilsk fedt/fett i fyldningen (palme, shea-kerne), kakaomasse*, sirup, fedtreduceret kakaopulver*, MALTSIRUP FRA BYG/KORN (GLUTEN), PASTEURISERET ÆGGEHVIDE/EGGEHVITE, salt, emulgator (lecithin), aroma, vaniljeekstrakt. Kan indeholde spor af hasselnødder/-nøtter og mandler. Mindst 33% kakaotørstof og mindst 23% mælkebestanddele i mælkechokoladen/melkesjokoladen. *Rainforest Alliance-certificeret.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.957 kJ / 468 kcal
Fedt21 g
heraf mættede fedtsyrer15 g
Kulhydrat66 g
heraf sukkerarter50 g
Kostfibre—
Protein2,9 g
Salt0,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Yankie Bar fra Toms er en klassisk dansk chokoladebar med mælkechokolade og et fyld af blød nougat. Mælkechokoladen indeholder mindst 33 % kakaotørstof og mindst 23 % mælkebestanddele, og kakaomassen og kakaosmørret er Rainforest Alliance-certificeret.

Fyldet er lavet af glukosesirup, kondenseret mælk, maltsirup fra byg og pasteuriseret æggehvide, tilsat vegetabilsk fedt af palmekerne, palme og shea-kerne. Der er også tilsat sirup, salt, lecithin som emulgator, aroma og vaniljeekstrakt. Baren kan indeholde spor af hasselnødder, andre nødder og mandler.

Næringsindholdet pr. 100 g er 468 kcal, 21 g fedt (heraf 15 g mættet), 66 g kulhydrat (heraf 50 g sukker), 2,9 g protein og 0,48 g salt. Det gør baren til et koncentreret sødt indslag, der typisk nydes som den er, som en lille pause i hverdagen eller som en del af en slikblanding.

Opbevares tørt og ikke for varmt, så chokoladen bevarer sin glans og fyldet sin bløde konsistens. Den vejer 120 g.

Hvad koster Yankie bar pr. kilo

177,08 kr. pr. kilo er prisen bag de 21,25 kr., du betaler for baren på 120 gram. Det er det tal, der bruges, hvis man vil sammenligne med andet slik i andre formater — en enkelt bar vil typisk have en højere kilopris end en stor pose løst slik, fordi emballagen fylder relativt mere.

Chokolade og fyld — det står i deklarationen

Chokoladen indeholder mindst 33 % kakaotørstof og mindst 23 % mælkebestanddele. Fyldningen er baseret på hærdet vegetabilsk fedt af palmekerne og kondenseret mælk, og opskriften indeholder desuden pasteuriseret æggehvide, salt, lecitin og vaniljeekstrakt. Kakaoråvarerne er Rainforest Alliance-certificerede.

Deklarationen advarer om spor af hasselnødder og mandler, og malt fra byg/korn gør baren glutenholdig — vigtigt at vide for allergikere.

Næringsindhold og opbevaring

Pr. 100 gram: 1.957 kJ/468 kcal, 21 gram fedt, 66 gram kulhydrat heraf 50 gram sukkerarter, 2,9 gram protein og 0,48 gram salt. Tallene viser en typisk energitæt slikvare med et højt sukkerindhold.

Opbevar baren tørt og køligt for at bevare konsistens og smag bedst muligt frem til datoen på emballagen.

Detaljer om varen

Mærke
Toms
Størrelse
120 g
Stregkode (EAN)
5774540213804

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

21,25 kr.21,25 kr.21,26 kr.21,25 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1921,25 kr.
2026-09-0321,25 kr.
2026-09-1921,25 kr.
2026-10-0421,25 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder en Yankie Bar?

    Mælkechokolade med mindst 33 % kakaotørstof og mindst 23 % mælkebestanddele omkring et fyld af bl.a. glukosesirup, kondenseret mælk, maltsirup fra byg, æggehvide og vegetabilsk fedt. Der kan være spor af nødder og mandler.

  • Hvor mange kalorier er der i Yankie Bar?

    Der er 468 kcal og 1957 kJ pr. 100 g. Baren vejer 120 g.

  • Hvordan opbevarer jeg Yankie Bar bedst?

    Opbevar den tørt og ikke for varmt, så chokoladen og det bløde nougatfyld bevarer konsistensen.

  • Hvad koster Yankie bar hos Rema 1000?

    Yankie bar koster 21,25 kr. (177,08 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Yankie bar på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Yankie bar ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Yankie bar?

    Yankie bar sælges i 120 g, svarende til 177,08 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Yankie bar?

    Yankie bar forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

15,00 kr.75 g

200,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg