RadarSuper
Marcipanbrød

Annonce

Rema 1000 · Chokolade · Rema 1000

Marcipanbrød

15,00 kr.200,00 kr./kg

Størrelse: 75 g

Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Marcipanbrød koster 15,00 kr. (200,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

49 % sukker, 30 % formalede mandler, 14 % kakaomasse, 5 % vand, kakaosmør, emulgator (E 322 vegetabilsk), fugtighedsbevarende middel (E 1103).Kan indeholde spor af hvede, byg, æg, soja, mælk, hasselnødder, valnødder og pistacienødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.999 kJ / 478 kcal
Fedt25 g
heraf mættede fedtsyrer6,6 g
Kulhydrat52 g
heraf sukkerarter51 g
Kostfibre6,5 g
Protein8,1 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Marcipanbrød er en klassiker i den danske slik- og konfektverden, og her er den i en mindre 75 g-udgave, som passer til at nyde med det samme eller lægge i skabet til en god kop kaffe. Brødet er bygget op omkring marcipan — formalede mandler og sukker — og er trukket med et lag mørk chokolade af kakaomasse og kakaosmør.

Ifølge næringsindholdet er der 478 kcal pr. 100 g, fordelt på 25 g fedt, 52 g kulhydrater — hvoraf 51 g er sukker — og 8,1 g protein. Fyldet er altså sødt og mættende, og det er værd at bemærke, hvis man spiser efter et bestemt kalorieindtag.

Marcipanbrød spises som det er, men kan også skæres i skiver og lægges på et fad sammen med frugt eller nødder. Den lille størrelse gør den nem at tage med, og den holder sig bedst tørt og køligt — ikke for varmt, da chokoladen så kan blive mat i overfladen. Ingredienslisten nævner emulgator og fugtighedsbevarende middel, og der kan være spor af hvede, byg, æg, soja, mælk og forskellige nødder, hvis man skal tage hensyn til allergier.

Sukker og mandler i næsten lige dele

Deklarationen viser 49 % sukker og 30 % formalede mandler — de to hovedingredienser i næsten lige store andele, med en anelse mere sukker end mandel. Det er typisk for industrielt fremstillet marcipan, hvor forholdet mellem sukker og mandel ofte er mere sødt end i håndlavet marcipan af højere kvalitet.

De resterende ingredienser — kakaomasse, kakaosmør, vand og to tilsætningsstoffer (E 322, E 1103) — udgør chokoladeovertrækket og sikrer konsistensen.

Kiloprisen for konfekture i småformat

75 gram til 15,00 kr. giver 200,00 kr. pr. kilo. Det er normalt for en enkeltstang konfekture — prisen pr. kilo er altid højere for småpakket slik end for store poser, fordi emballage og portionering udgør en større andel af omkostningen.

Marcipanbrød er en klassisk dansk konfekturevare, der ofte forbindes med julen, men som Rema 1000 sælger året rundt som almindelig hylde-slik.

Allergener og opbevaring

Varen kan indeholde spor af hvede, byg, æg, soja, mælk, hasselnødder, valnødder og pistacienødder — en bred krydskontamineringsadvarsel typisk for konfektureproduktion på delte produktionslinjer. Da marcipanbrødet i forvejen indeholder mandler, er dette særligt relevant for personer med nøddeallergi.

Opbevar stangen tørt og køligt, væk fra direkte sollys og varme, så chokoladeovertrækket ikke udvikler 'fedtbloom' — en hvidlig, fedtet overflade, der opstår ved temperatursvingninger.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
75 g
Stregkode (EAN)
5705830011619

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.15,00 kr.15,01 kr.15,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1315,00 kr.
2026-09-0115,00 kr.
2026-09-1715,00 kr.
2026-10-0115,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder marcipanbrødet?

    Det indeholder 49 % sukker, 30 % formalede mandler, 14 % kakaomasse, 5 % vand, kakaosmør, emulgator (E 322) og fugtighedsbevarende middel (E 1103). Der kan være spor af hvede, byg, æg, soja, mælk, hasselnødder, valnødder og pistacienødder.

  • Hvor mange kalorier er der i marcipanbrødet?

    Der er 478 kcal pr. 100 g ifølge næringsindholdet. Da varen vejer 75 g, kan du regne med cirka 359 kcal for hele brødet.

  • Hvordan opbevarer jeg marcipanbrødet bedst?

    Det holder sig bedst tørt og køligt, men ikke for varmt, da chokoladen så kan blive mat i overfladen.

  • Hvad koster Marcipanbrød hos Rema 1000?

    Marcipanbrød koster 15,00 kr. (200,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Marcipanbrød på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Marcipanbrød ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Marcipanbrød?

    Marcipanbrød sælges i 75 g, svarende til 200,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Marcipanbrød?

    Marcipanbrød forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,00 kr.100 g

350,00 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

48,95 kr.200 g

244,75 kr./kg

21,17 kr.200 g

105,85 kr./kg

12,95 kr.30 g

431,67 kr./kg

19,95 kr.100 g

199,50 kr./kg